1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Ceny polisy OC dla "anglików" - nawet 3 razy drożej

Ceny polisy OC dla "anglików" - nawet 3 razy drożej

Od końca maja istnieje możliwość zarejestrowania auta z kierownicą po prawej stronie, bez konieczności dokonywania kosztownych przeróbek technicznych. Pozostała jeszcze jedna większa przeszkoda w postaci ubezpieczenia OC, które w niektórych towarzystwach potrafi być sporo wyższe.

Ceny polisy OC dla
Po zmianach prawa od 29 maja br. wydziały komunikacji nie mogą już odmówić rejestracji samochodu tylko z tego powodu, że ma kierownicę po prawej stronie. Do tej daty niezbędne były odpowiednie przeróbki, w tym tzw. przekładka, czyli przełożenie kierownicy oraz pedałów z prawej na lewą stronę. Dosyć droga, dodajmy.

Po zmianach przepisów niezbędne modyfikacje są znacznie mniejsze, a tym samym dużo tańsze. Wystarczy przystosować reflektory do ruchu prawostronnego, przerobić lusterka wsteczne i zmienić prędkościomierz, by nie był wyskalowany w milach a kilometrach. Po spełnieniu tych warunków nic nie stoi na przeszkodzie, żeby "anglik" przeszedł pomyślnie badanie techniczne.

Zanim jednak wsiądziemy do takiego auta i ruszymy w drogę, musimy pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Przed wejściem w życie nowych przepisów dochodziły do nas różne głosy od towarzystw ubezpieczeniowych w kwestii ubezpieczeń takich samochodów. Przyjrzeliśmy się zatem, jak w kilku popularnych zakładach ubezpieczeniowych, kształtują się stawki polisy OC.

- Przed 21 kwietnia br., zanim pojawiło się rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, wszystkie towarzystwa  ubezpieczeniowe na rynku nie chciały nawet słyszeć o ubezpieczaniu aut sprowadzanych z Wielkiej Brytanii i Irlandii – tłumaczy Grzegorz Wróblewski, ekspert CUK Ubezpieczenia. - W tym momencie  każde towarzystwo wprowadziło indywidualną politykę cenową. W porównaniu do pojazdów z kierownicą po lewej stronie, stawki są wyższe nawet o 300 proc., ale są  towarzystwa, które nie przewidują zwyżek.

Co ważne, z zestawienia przygotowanego przez multiagencję CUK Ubezpieczenia wynika, iż towarzystwa ubezpieczeniowe, choć w kilku przypadkach podnoszą dość drastycznie kwoty składek, generalnie nie odmawiają ubezpieczania takich pojazdów.

W symulacji kosztów ubezpieczenia OC pod uwagę wzięto kierowcę 40-letniego, który od 10 lat jeździ bezszkodowo. Kieruje autem marki Vaxhall Insignia, czyli brytyjskim odpowiednikiem Opla, z 2008 r. z 1,8-litrowym silnikiem benzynowym. Sprawdzona została cena ubezpieczenia dla auta z kierownicą po lewej oraz po prawej stronie. Pobieżna analiza wykazała, że w kwestii ubezpieczeń OC jest duża rozbieżność. Polskich kierowców mogą czekać zarówno zwyżki, i to dość drastyczne, jak i niezmienione kwoty składek. W każdym przypadku nie obejdzie się bez indywidualnej oceny towarzystwa, która może przynieść różne efekty.

Uniqa ubezpiecza takie auto, tylko gdy posiada ważne polskie badanie techniczne. W ubezpieczeniu rocznym użytkowanie określane jest jako pojazd wykorzystywany do celów specjalnych, co wiąże się ze zwyżką składki sięgającą nawet do 300 proc. Przykładowo za ubezpieczenie Insginii kierowcy zapłacą w Gdańsku aż 2369 zł.

40-latek, bezszkodowość 10 lat
kierownica po lewej stronie
kierownica po prawej stronie
Gdańsk
790
2369
Wrocław
701
2104
Warszawa
661
1983
Kielce522
1566

Gothaer posiada w swojej ofercie całoroczne ubezpieczenie dla "anglika", a za polisę Insigni z kierownicą po prawej stronie kierowcy zapłacą w Warszawie, aż 2036 zł, czyli 200 proc. więcej.

40-latek, bezszkodowość 10 lat
kierownica po lewej stronie
kierownica po prawej stronie
Gdańsk
629
2036
Wrocław
629
1887
Warszawa
629
1887
Kielce586
1759

Compensa zwraca uwagę na dane pojazdu. Na cenę polisy wpływa fakt, że pojazd został sprowadzony i z której strony jest kierownica. Ubezpieczenie zawierane jest na 12 miesięcy. Właściciel Vauxhall’a Insigni zapłaci tu składkę o 99 proc. wyższą.

40-latek, bezszkodowość 10 lat
kierownica po lewej stronie
kierownica po prawej stronie
Wrocław
848
1685
Gdańsk
797
1583
Warszawa
772
1535
Kielce486
962

W Warcie natomiast "angliki" traktowane są tak samo jak samochody produkowane na ruch prawostronny - bez zwyżki, więc kierowcy w obu przypadkach zapłacą tyle samo.

40-latek, bezszkodowość 10 lat
kierownica po lewej stronie
kierownica po prawej stronie
Warszawa654
654
Gdańsk
608
608
Wrocław
539
539
Kielce443
443

W AXA Direct ubezpieczenie obowiązkowe zarejestrowanych w Polsce "anglików" jest kalkulowane z dużą zwyżką. Składki wyliczane są indywidualnie i odstają ceną od konkurencji. Proama wystawia polisy na "angliki" tylko po kalkulacji poddanej indywidualnej ocenie. Natomiast w Hestii polisy na samochody z kierownicą po prawej stronie są automatycznie trzykrotnie droższe. PZU SA nie ma żadnych szczególnych wytycznych. W ramach swojej oferty stosuje zwyżkę składki w wysokości 50% (zwyżka dotyczy wszystkich ryzyk – nie tylko OC). Aviva i Allianz podobnie jak Warta, nie stosują zwyżek na OC dla pojazdów z kierownicą po prawej stronie – wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce są traktowane przez te towarzystwa jednakowo.

- Bez wątpienia czynnikami wpływającymi na decyzje cenowe ubezpieczycieli są potencjalnie wyższe koszty napraw, niższa wartość rynkowa pojazdu oraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody – dodaje Wróblewski. - Obecnie nie ma szansy na obniżenie cen składek. Gdy statystyka wykaże rzeczywistą szkodowość "anglików", dopiero wtedy ubezpieczyciele będą mieli uzasadnienie do ponownego rozpatrzenia polityki cenowej.

Podobne wiadomości:

Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych

Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych

Aktualności 2019-12-30

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Komentuj:

~Ole one kole 2015-06-22

Ja zaplace w Gothaer 409zl na rok !te ceny to czysta prowokacja tz legalne klamstwo ! Proponoje odpowiedz z urzedu negatywna skladac do sadu administracyjnego to pomoze! Sad jest w tej sprawie za Eu ! Mozna jeszcze meilowo do sadu w luksemburgu! Prosze walczyc ,prawo jest po naszej stronie! Pzdr dla urzednikow

~krz 2015-06-22

Ciekawe to zestawienie przygotowane przez CUK. Ubezpieczałem u nich już kilka razy auto, zawsze mi tanią polisę znaleźli.

~Ole one kole 2015-06-20

Niech mi ktos wyjasni ,w polsce same katoliki a zarazem kazdy robi wszystko przeciwko kazdemu ! Klamsta i prowokacje ! Jaka wiara tacy ludzie! Brawo panstwo 3ciego swiata

~Dominik 2015-06-19

Tylko podatki placic i siedziec cicho ,tak by chcialy te chwasty ! Osobiscie stracilem duzo pieniedzy ,ale co tam ,maja to gdzies ! Czekamy na jesien i sprzatamy to ich siedlisko ! Rzad jest dla obywatela a nie odwrotnie!

~Dominik 2015-06-19

Pol roku temu zaplacilem w celnym,oczywiscie pieniadze juz stracili ! Za pol roku spadku wartosci auta domagac bede sie pieniedzy od rzadu ! Kupilem nowe ksenony,wklady lusterek ! Rejestracja powina byc od 01.01.2015 potem w lutym 20stego dali polsce ostatni termin 20maja i dalej cisza ! Zycze polsce konkretnej kary ! Albo niech wychodza z EU ! To sie nimi Putin zainteresoje!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?
Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?
W czasie pandemi koronawirusa większość z nas porzuciła swoje auta na rzecz zamknięcia w domach. Tymczasem nieużywane długo samochody wymagają przed uruchomieniem kilku zabiegów.

Podkast VW Podkast VW