mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Chcą, by zimówki były obowiązkowe

Chcą, by zimówki były obowiązkowe

Branża oponiarska nie odpuszcza i ponownie próbuje przeforsować pomysł, by zimą zabroniona była jazda na letnim ogumieniu. Czy tym razem pomysł ten ma szansę wejść w życie?

Chcą, by zimówki były obowiązkowe
Batalia o wprowadzenie obowiązku stosowania opon zimowych przetoczyła się przez nasz kraj dwa lata temu. Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotował nawet projekt stosownych zmian legislacyjnych. Za niedostosowanie się do konieczności jazdy zimą na zimowym ogumieniu miała grozić kara pieniężna w wysokości 500 zł. Wówczas pomysł ten jednak nie znalazł odpowiedniego poparcia i propozycje zmian przepadły jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie. Czy czeka nas ponowna próba wprowadzenia takiego obowiązku?

O nowych propozycjach zmian przepisów nie ma jeszcze mowy, przedstawiciele branży oponiarskiej wskazują jednak, że obecnie jesteśmy jedynym krajem w tej części Europy, z takim klimatem, w którym nie ma zakazu jazdy na oponach letnich zimą. Przypominają jednocześnie, że dopasowane do pory roku ogumienie zwiększa bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza teraz, kiedy jest niższa temperatura lub kiedy droga jest oblodzona i przykryta śniegiem. Dlatego wzorem naszych sąsiadów także w Polsce wymiana opon na zimowe powinna być obowiązkowa – przekonuje branża.

– Jesteśmy krajem, który ma bardzo zmienny klimat, mamy gorące lata, mroźne zimy z opadami śniegu i śniegu z deszczem. W takim klimacie opona letnia w zimę sobie nie poradzi – mówi agencji informacyjnej Newseria Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego. – Kiedy temperatura spada poniżej 7 stopni, kończy się przyczepność opony letniej, a zaczyna przyczepność opony zimowej, bo ona jest zupełnie inaczej zbudowana, ma inną mieszankę. Warto, żeby kierowcy to wiedzieli. Opona letnia jest zbudowana z twardszej mieszanki gumowej, która ma wytrzymać wysokie temperatury latem, a nie mrozy czy śnieg.

Większość kierowców to wie. Nikt jednak nie policzył dokładnie, ilu kierowców zakłada zimówki, a ilu cały rok jeździ na letnich oponach.

– Około 90 proc. kierowców deklaruje, że wymienia opony na zimowe. Z obserwacji warsztatowych, które do nas docierają, wynika jednak, że w rzeczywistości tylko około 2/3 kierowców pamięta o tym, żeby na zimę założyć odpowiednie ogumienie – szacuje Piotr Sarnecki.

Branża oponiarska przekonuje, że wprowadzenie obowiązku mogłoby zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach zimą.

– Mówimy o znacznej liczbie kierowców, która wciąż o tym albo nie pamięta, albo uważa, że to nie jest potrzebne – twierdzi dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego. – Jeśli wprowadzilibyśmy przepisy, to objęłyby one właśnie tę grupy, która nie chce wymieniać opon. Cóż z tego, że ja te opony założę, kiedy na skrzyżowaniu wjedzie we mnie ktoś, kto będzie jechał na letnich, a będziemy mieli opady śniegu. Jego droga hamowania będzie nawet dwa razy dłuższa, niż gdyby miał opony zimowe.

– Wszyscy nasi sąsiedzi z Unii Europejskiej wprowadzili już taki obowiązek.  – twierdzi dyrektor Sarnecki. – Polacy, którzy jadą na narty do Czech, Austrii czy Włoch, muszą pamiętać o tym, że przejeżdżając przez te kraje, muszą założyć opony zimowe.
Tematy w artykule: opony opony zimowe

Podobne wiadomości:

Jak przygotować się do podróży zimą?

Jak przygotować się do podróży zimą?

Bezpieczna jazda 2015-12-02

Co warto wiedzieć o oponach?

auto motor i sport 0000-00-00

Opona to dziś jedyna na tyle awaryjna część samochodu, że powszechnie wozimy koło zapasowe. W nowym samochodzie problemu opon w zasadzie nie ma. Jednak potem trzeba kupić zimówki. A w końcu nowe opony podstawowe. Ale jakie?  

Komentuj:

Madamo 2015-01-20

Skoro przepisami dotyczącymi zmiany opon przybliżamy się do zachowu, to niech oznakowanie drogi i stan jej nawierzchni też przybliżą.

Wieszal 2015-01-06

Mi obowiązek zmiany opon na zimowy nie przeszkadza i tak zmieniam co roku, wiele krajów w Europie narzuca obowiązek używania zimówek.

Aldik 2014-11-27

Krzychu fajnie powiedziane :) Ale prawda jest taka, że to iż do złego sie przyzwyczaiiśmy to wcale nie uczyniło świata lepszym lecz rządzący nami (ludźmi na całym świecie) są jeszcze bardziej pewni siebie i tego że wszystko można nam (ludzią na całym świecie) mażucić ... nie sądzisz ? :) POZDRAWIAM !

~Krzycho 2014-10-30

U nas jak zwykle wiele krzyku przy podobnych sprawach. Podobnie było przy wprowadzaniu obowiązku jazdy w zapiętych pasach. Krzyku co nie miara a jeden przez drugiego mądrzejszy. To samo jak wprowadzali obowiązek całodobowej jazdy na światłach. Ile było krzyku, mądrzejszych i głupszych wypowiedzi. Identyczna sytuacja była jak wprowadzali zakaz palenia w knajpach. O Boże, tyle opinii co ludzi i każdy najmądrzejszy. I po co tak tracić energię??? Po co te dyskusje???. Dziś już nikt nie pamięta i grzecznie jedzie w zapiętych pasach z włączonymi światłami a z knajpy spokojnie wychodzi na chwilkę na papierosa, i nawet tego nie kontroluje. Tak samo będzie z oponami bo na pewno inną jest opona zimowa a inną opona letnia, tak samo jak nie wlewa się letniego płynu do spryskiwacza w zimie bo ten co wlał to już wie i więcej tego nie zrobi. I nawet jak ktoś robi na tym interes, to i dobrze bo ktoś jeszcze przy tej okazji ma pracę! Trochę mniej niepotrzebnych dyskusji - rodacy. Więcej luzu i uśmiechu!

~gs 2014-10-30

W tym kraju nie robi się nic dla dobra ludzi za to wszystko dla czyjegoś biznesu lub polityki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GR Supra - premiera
Toyota GR Supra - premiera
Toyota GR Supra zadebiutowała na salonie samochodowym w Detroit.