1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Chcesz zredukować punkty karne? Pospiesz się

Chcesz zredukować punkty karne? Pospiesz się

Jeszcze tylko przez trzy miesiące kierowcy będą mogli zredukować liczbę punktów karnych na swoim koncie. Po nowym roku wchodzą przepisy, które nie pozwolą już tak łatwo się ich pozbyć. W ośrodkach ruchu drogowego zaczyna brakować już miejsc na kursach. 

Chcesz zredukować punkty karne? Pospiesz się
Funkcjonujące obecnie przepisy pozwalają redukować punkty karne. Możemy to zrobić raz na sześć miesięcy. Musimy mieć tylko prawo jazdy dłużej niż rok i mniej niż 24 punkty karne na koncie. Potem wystarczy poświęcić na to sześć godzin (3 godziny zajęć z psychologiem oraz 3 godziny z policjantem ruchu drogowego) oraz zainwestować około 300 złotych. Po każdym odbytym kursie z naszego konta znika 6 punktów karnych, czyli w ciągu roku można było zredukować stan konta nawet o 12 punktów. 

Niestety, już od 4 stycznia przyszłego roku sytuacja mocno się zmieni. Znikną kursy redukujące punkty karne. W ich miejsca pojawią się szkolenia reedukacyjne, które będą obowiązkowe. Trafią na nie kierowcy, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych. Kierowca będzie miał na to miesiąc od przekroczenia limitu punktów karnych. Zaproszenie na takie spotkanie otrzyma w trybie administracyjnym, przez starostę. Jeżeli kierowca nie pojawi się na szkoleniu w wyznaczonym odstępie czasu, traci prawo jazdy.

Taki kurs będzie nie tylko droższy, ale przede wszystkim dłuższy. Potrwa 28 godzin i będzie rozłożony aż na 4 dni. Koszt takiego szkolenia to co najmniej 500 złotych. Po jego zakończeniu konto punktowe zostanie wyzerowane. 

To jednak nie koniec utrudnień. Kierowca, który wykorzystał limit punktów karnych, a następnie wyzerował konto, trafi pod specjalny nadzór urzędników. Przez pięć lat nie będzie mógł ponownie przekroczyć limitu 24 punktów karnych, gdyż straci uprawnienia. To oznacza, że czeka go ponowny kurs na prawo jazdy oraz egzamin. Po jego zaliczeniu będzie traktowany tak samo jak kierowcy, którzy pierwszy raz zdobyli dokument. Czekają go ograniczenia przez dwa lata w limicie prędkości, wykroczeń oraz jazda z listkiem na szybie.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych? Najszybciej zrobimy to odwiedzając z dowodem osobistym najbliższy komisariat policji. 
Tematy w artykule: mandaty punkty karne

Podobne wiadomości:

Czy na zielonej strzałce trzeba się zatrzymać?

Czy na zielonej strzałce trzeba się...

Bezpieczna jazda 2019-05-22

Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i punkty karne

Jazda na niewłaściwych światłach - mandaty i...

Bezpieczna jazda 2019-12-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Nowe, szybsze i łatwiejsze do zainstalowania ładowarki samochodowe
Powstanie gęstej sieci publicznych ładowarek do aut elektrycznych będzie możliwe znacznie szybciej, niż się dotąd wydawało.