mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy OC wzrośnie?

Czy OC wzrośnie?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiło się wiele sygnałów na temat zmian, które mogą wpłynąć na działalność firm ubezpieczeniowych i wzrost cen obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Czy zatem czekają nas podwyżki cen polis OC?

Czy OC wzrośnie?
Przed kilkoma latami spory wpływ na wysokość stawek OC miał mieć wprowadzony tzw. podatek Religi. Utrzymał się on na rynku jednak rok i do końca nie wiadomo było, jak wpłynął on na zmiany cen polis ubezpieczeniowych. W ostatnich miesiącach takimi elementami, które z pozoru mogą kształtować ruchy cen w sektorze ubezpieczeń OC komunikacyjnych, są m.in. szeroko komentowana w mediach dyrektywa Solvency II oraz podniesienie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu obowiązkowym OC. Które z tych zmian na rynku mogą mieć największy wpływ na ceny ubezpieczeń? Odpowiada i tłumaczy Jerzy Bieda, doradca prezesa w Inter Partner Assistance Polska SA

- Przygotowana przez Komisję Europejską dyrektywa Solvency II nakłada na europejskich ubezpieczycieli obowiązek podwyższenia kapitałów własnych. Celem tej regulacji jest zmniejszenie ryzyka niewypłacalności firm ubezpieczeniowych. Czy w najbliższym czasie z tego powodu mogą nam grozić podwyżki składek?

Jerzy Bieda: Nie widzę zagrożenia znacznymi podwyżkami składek ubezpieczeniowych po ewentualnym wprowadzeniu nowej dyrektywy Solvency II w naszym kraju. Według oceny KNF zakłady ubezpieczeń w Polsce dysponują kapitałami własnymi na bezpiecznym poziomie. Jednak oprócz dyrektywy Komisji Europejskiej na rynku jest jeszcze wiele innych czynników, mogących mieć wpływ na nasz sektor ubezpieczeń. Najważniejsze to prognozowany wzrost wypłat zadośćuczynień w szkodach osobowych, podniesienie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu obowiązkowym OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, prowadzone prace Ministerstwa Zdrowia nad nowymi rozwiązaniami w zakresie obciążania sprawców zdarzeń drogowych kosztami leczenia poszkodowanych. Duże znaczenie może mieć również wzrost wypłat odszkodowań przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, co spowoduje nieuchronne podniesienie składek wnoszonych przez zakłady ubezpieczeń na rzecz UFG. Od jakiegoś czasu obserwujemy też pojawianie się na rynku ubezpieczeniowym nowych graczy.

- Kiedy możemy spodziewać się ewentualnych skutków tych zmian? Które z nich mogą mieć największy wpływ na ceny ubezpieczeń?

JB: Najbardziej odczuwalne dla konsumentów może okazać się wprowadzenie w życie przygotowywanych propozycji Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którymi kosztami leczenia poszkodowanych obciążani byliby sprawcy wypadków drogowych. Wdrożenie tego pomysłu będzie miało duży wpływ na finanse zakładów ubezpieczeń i zapewne znajdzie swoje odzwierciedlenie w wysokości składek. Duży wpływ na podniesienie cen ubezpieczeń, w szczególności w ubezpieczeniach komunikacyjnych, będzie zapewne miał prognozowany istotny wzrost wypłat zadośćuczynień w szkodach osobowych. Efekty tych zmian mogą być widoczne już w ciągu roku. W nieco dalszej perspektywie, około dwóch lat, możemy spodziewać się również niewielkich podwyżek związanych ze wzrostem opłat wnoszonych przez zakłady ubezpieczeń na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Jak poważne mogą okazać się zmiany cen ubezpieczeń komunikacyjnych? Co oznacza to dla klientów firm ubezpieczeniowych?

JB: Na szczęście dla konsumentów zmiany te nie zachodzą jednocześnie. Rozłożenie ich w czasie pozwoli zakładom ubezpieczeń lepiej się do nich przygotować i ograniczyć ich negatywne skutki finansowe. Dzięki temu, najprawdopodobniej uda się uniknąć istotnych podwyżek składek ubezpieczeń majątkowych, w tym przede wszystkim ubezpieczeń komunikacyjnych.

- Pod koniec zeszłego roku wiele uwagi poświęcano podniesieniu sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu obowiązkowym OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Czy od momentu wprowadzenia regulacji unijnych widoczna jest zmiana cen?

JB: Choć od wejścia w życie tych regulacji minęło już kilka miesięcy, to nie doszło do podwyższenia cen ubezpieczeń OC. Pomimo dużego znaczenia świadczeń dodawanych do ubezpieczeń OC (przede wszystkim usług assistance) o jego wyborze decyduje najczęściej wysokość składki. Przykład ten potwierdza, że dzięki dużej konkurencji na naszym rynku nie powinniśmy obawiać się drastycznych podwyżek.

W przeciwieństwie do pozostałych czynników pojawianie się na rynku ubezpieczeniowym nowych graczy może wpłynąć pozytywnie w na kształtowanie cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Kolejne firmy - prowadzące sprzedaż ubezpieczeń w systemie direct - mogą dodatkowo zaostrzyć konkurencję.

Podobne wiadomości:

UFG: gdzie kierowcy jeżdżą bez OC

UFG: gdzie kierowcy jeżdżą bez OC

Aktualności 2019-08-29

UFG: więcej odszkodowań mimo wzrostu bezpieczeństwa

UFG: więcej odszkodowań mimo wzrostu...

Aktualności 2019-03-21

Komentuj:

~agent2 2010-02-23

wzrośnie, bo ceny wszystkiego przeca rosną

~agent 2010-02-22

rosnąć bedzie cały czas, na pewno nie jakoś skokowo, bo to byłoby zbyt widoczne i bolesne finansowo dla klientów, ale będzie. W końcu na OC ubezpieczyciele raczej są stratni, więc nie dziwota, że będą chcieli zminimalizować swoje straty, tym bardziej, że potencjalne wypłaty odszkodować w ramach OC może znacząco w niektórych przypadkach wzrosnąć

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK