mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Czy nowe rozporządzenie pomoże?

Czy nowe rozporządzenie pomoże?

8 grudnia weszło w życie rozporządzenie MI o konieczności przeprowadzania dodatkowych badań technicznych dla importowanych samochodów.

Po przystąpieniu Polski do Unii sprowadzono ponad 600 tys. samochodów używanych. Szacuje się, iż  80% z nich to auta z datą produkcji przed 1998 r., często po wypadku, w stanie technicznym pozostawiającym wiele do życzenia. Ministerstwo Infrastruktury już od długiego czasu przymierzało się do wprowadzenia ograniczeń na import używanych. I tak wprowadzono rozporządzenie o dodatkowych badaniach dla aut sprowadzonych z zagranicy, które należy przeprowadzić przed pierwszą rejestracją w kraju. 

Taki wymóg dotyczy aut, które mają widoczne ślady uszkodzeń, lub których stan techniczny może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rozporządzenie nie precyzuje niestety dokładnie, o jakie uszkodzenia chodzi. Znając strukturę importowanych pojazdów, można spodziewać się, że spora część okazyjnych zagranicznych samochodów może kwalifikować się na takie badania.

Oprócz badań zmodyfikowano wzory niektórych dokumentów – np. opisu zmian dokonanych w aucie. Teraz należy podać liczbę miejsc siedzących wraz z miejscem kierowcy, podać rok produkcji pojazdu a nie rok modelowy.

Opłata 94zł za takie badanie nie odstraszy z pewnością tych, którzy jeszcze wietrzą interes w importowanym aucie, chociaż takich jest już z pewnością coraz mniej. Ci, którzy mieli kupić używany, już dawno to zrobili. Coraz mniej jest chętnych na okazyjny zakup, mimo iż ceny samochodów z drugiej spadły nawet do 30 %. Taki spadek zaobserwowaliśmy dla aut produkcji niemieckiej, szczególnie popularnych w naszym kraju. Także  wynika stąd, iż import samochodów zmniejszy się naturalnie i to rozporządzenie nie wpłynie znacząco na liczbę sprowadzanych aut.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policyjna akcja
Policyjna akcja "Smog"
Policja zapowiada na jutro ogólnopolską akcję kontroli emisji spalin w samochodach. Wzmożonych patroli spodziewać się trzeba od rana do wieczora.