1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Czy podrożeją badania techniczne?

Czy podrożeją badania techniczne?

Jednym z obowiązków posiadacza samochodu jest pamiętanie o obowiązkowym, corocznym badaniu technicznym swojego auta. Dziś kosztuje to nas 100 zł, ale pojawiła się propozycja, by zwiększyć tę opłatę, i to aż o 50 procent.

Czy podrożeją badania techniczne?
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów przygotowała projekt nowej tabeli opłat za badania techniczne pojazdów. Jak się można domyślać, proponowane są podwyżki tychże opłat we wszystkich kategoriach pojazdów. Wprowadzenie ich mogłoby się zbiec w czasie z wejściem w życie zmienionego rozporządzenia określającego zasady przeprowadzania tego typu badań technicznych, które dostosowuje polskie przepisy do prawa unijnego.

Obecne rozporządzenie, które określa stawki opłat za badania techniczne, weszło w życie w 2004 roku i od tego czasu, a więc już od 8 lat, stawki pozostawały na niezmienionym poziomie. I to jest właśnie jeden z głównych argumentów PISKP, która powołuje się na rosnące każdego roku ceny. Ponadto przepisy określające procedury przeprowadzania badań technicznych zmienione zostały dość istotnie w 2009 roku. Przy okazji ich wejścia w życie dokonano jedynie kosmetycznych zmian w cenniku, związanych przede wszystkim z likwidacją badania technicznego pojazdu sprowadzonego z zagranicy przed pierwszą rejestracją w kraju. Z cennika wykreślono wiele pozycji, kilka dodano. Generalnie jednak cały czas istnieją problemy interpretacyjne na styku procedury i cennika.

Kolejnym argumentem za podwyżką opłat za badania techniczne wg PISKP są nakłady, jakie stacje kontroli pojazdów musiały ponieść, by dostosować swoje punkty do nowych przepisów. Ponadto również zmiana stawki podatku VAT z 22 do 23% nie miała wpływu na cenę przeglądu, co oznaczało dla stacji de facto obniżkę ceny netto.

Wiele stacji, balansując na granicy rentowności, zmuszonych jest do nieuczciwej konkurencji. Wiąże się to często z nierzetelnością przeprowadzania badania, byle tylko zdobyć i zatrzymać przy sobie klienta.

Przygotowany przez Izbę cennik oparty został na europejskich przepisach i ma znacząco mniej pozycji. Proponowany podział jest bardziej przejrzysty i jest zgodny z projektem zmian Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z propozycją PISKP badanie techniczne samochodu osobowego kosztowałoby 150 zł, a więc podwyżka wyniosłaby w tej kategorii pojazdów 50 proc. Taką samą kwotę za badanie płaciliby także właściciele czterokołowców (quadów) oraz pojazdów ciężarowych do 3,5 tony. 100 zł ma kosztować przegląd motocykla, 200 zł pojazdu ciężarowego od 3,5 do 12 t, 250 zł za ciężarówki powyżej 12 t i wreszcie 300 zł za autobusy.

Projekt zmian cennika badań technicznych trafił do Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, jednak na dziś dzień nie jest wiadome, czy zostanie on wprowadzony, a jeśli tak, to czy dokładnie w takiej formie. Ośmioletni okres bez podwyżek każe jednak przypuszczać, że w niedługim czasie kierowcy zostaną obarczeni wyższymi kosztami obowiązkowych badań technicznych.

Podobne wiadomości:

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Finanse i prawo 2016-10-19

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Zrób bezpłatny przegląd samochodu w Warszawie

Aktualności 2017-08-22

Komentuj:

~lucas 2012-05-01

Dobre... no to będzie cena całkiem europejska ;) w UK ta przyjemność kosztuje ?30 !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rafał Jemielita i Jarosław Maznas ambasadorami Suzuki w Polsce
Rafał Jemielita i Jarosław Maznas ambasadorami Suzuki w Polsce
Dwaj znani dziennikarze motoryzacyjni – Rafał Jemielita i Jarosław Maznas rozpoczynają współpracę z Suzuki Motor Poland. Nowi ambasadorzy japońskiej marki będą bohaterami kampanii reklamowej „Suzuki Show. Czas hybryd”.