1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Do Czarnogóry z Zieloną Kartą

Do Czarnogóry z Zieloną Kartą

Czarnogóra, już od 1 lutego br., będzie kolejnym krajem, który dołączy do systemu Zielonej Karty. Dzięki temu, podróżując do tego kraju swoim samochodem, będziemy mieli zagwarantową ochronę ubezpieczeniową bez konieczności nabywania dodatkowego ubezpieczenia OC.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podpisało z Biurem Czarnogóry umowy o wzajemnym honorowaniu Zielonych Kart. Umowa wejdzie w życie 1 lutego. Od tej daty, posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Polsce, przy wjeździe na terytorium Czarnogóry, oraz zarejestrowanych w Czarnogórze, przy wjeździe na terytorium Polski, będą mogli legitymować się Zielonymi Kartami. Wystawiają je polskie zakłady ubezpieczeń. Po stronie Czarnogóry, podmiotami uprawnionymi do wystawiania Zielonych Kart są zakłady ubezpieczeń będące Członkami Biura Czarnogóry.

Zielone Karty będą ważne na terytorium Czarnogóry, jeśli symbol Czarnogóry (MNE) będzie na nich wymieniony i nie zostanie skreślony. W czasie trwania okresu przejściowego – do 31 stycznia 2014 r., ubezpieczyciele będą upoważnieni do wystawiania Zielonych Kart, na których nie występuje symbol MNE. W tym przypadku ważny będzie symbol Serbii – SRB. Nie będą natomiast honorowane Zielone Karty bez symbolu MNE, na których symbol SRB jest skreślony.

W czarnogórskich Zielonych Kartach, skreślenie symbolu któregokolwiek spośród krajów wymienionych w poszerzonej rubryce (kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcaria) spowoduje, że nie będą ważne w żadnym z krajów wymienionych w tej rubryce, w tym Polsce. 

Podobne wiadomości:

Menu dla kierowców. Co jeść w trasie?

Menu dla kierowców. Co jeść w trasie?

Bezpieczna jazda 2019-08-23

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Aktualności 2019-12-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra Formentor VZ5 o mocy 390 KM
Cupra Formentor VZ5 o mocy 390 KM
W ramach obchodów trzeciej rocznicy powstania hiszpańska marka przedstawia limitowaną wersję swojego autorskiego SUV-a z silnikiem Audi o mocy 390 KM.