mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Do wydziału komunikacji marsz!

Do wydziału komunikacji marsz!

Zbliża się koniec roku i dla wielu kierowców nie powinien on kojarzyć się wyłącznie z zabawą sylwestrową. Do tego czasu trzeba wymienić stare prawa jazdy na nowe.

Oczywiście obowiązek ten nie dotyczy wszystkich kierowców. Spora część z nich, którzy zdobyli uprawnienia, a właściwie wydano im prawa jazdy przed 1983 rokiem, obowiązek ten powinni uregulować do końca 2002 r. Teraz zbliża się gorący okres dla kierowców posiadających prawa jazdy wydane od początku 1984 roku do końca kwietnia 1993 roku.

I nie ma co odkładać tego obowiązku na później. W grudniu kolejki w urzędach z pewnością będą dużo dłuższe. Dziś może się jeszcze udać złożyć wniosek bez kolejki, choć już w niektórych większych miastach czas oczekiwania dochodzi do pół godziny. A przecież grudzień, szczególnie jego druga połowa to okres, w którym nie myśli się o mało istotnych prawach jazdy, bo przecież zbliżają się Święta i w związku z nimi dużo innych obowiązków.

A jeszcze dochodzi do tego czas oczekiwania na nowy dokument. Od momentu złożenia wniosku do jego otrzymania minie kilka tygodni, a im bliżej będzie końca roku i wpłynie więcej wypełnionych wniosków, okres oczekiwania z pewnością się wydłuży. I nie będzie można się tłumaczyć, w przypadku zatrzymania przez policję, że wniosek już złożyliśmy i tylko czekamy na wydanie nowego prawa jazdy. Kara za jazdę bez ważnego "prawka" wyniesie co najmniej 50 zł. Chyba, że przedstawiciele prawa będą pobłażliwi w pierwszych dniach 2005 r. Raczej nie ma też co liczyć na przesunięcie terminu wymiany dokumentów. W 2002 roku Ministerstwo Infrastruktury przesunęło ostateczny termin o 3 miesiące. Spowodowało to tylko przesunięcie natężenia ruchu w wydziałach komunikacji na końcówkę marca.

Aby wymienić prawo jazdy na nowe niezbędne jest złożenie wniosku wraz ze zdjęciem o wymiarach 3,5x4,5 cm oraz kserokopią starego dokumentu (oryginał trzeba mieć ze sobą i okazać przy okienku). Przy sobie musimy mieć też aktualny dowód osobisty lub paszport. Aby ułatwić kierowcom wymianę i choć trochę odciążyć urzędy wprowadzono możliwość przesłania wniosku pocztą. Jednak po odbiór trzeba będzie już pofatygować się piechotą. Wniosek ten można także pobrać ze strony internetowej resortu infrastruktury. Koszty wymiany prawa jazdy (bez kosztów zdjęcia) powinny zamknąć się w kwocie 76 zł.

Jeśli spóźnimy się z jakichś względów z wymianą prawa jazdy, a nie będziemy w tym czasie prowadzić samochodu lub nie zostaniemy zatrzymani przez policję, to oczywiście można będzie wymienić nowe "prawko" już w nowym roku i żadne sankcje z tego powodu nam nie grożą.

Obecna wymiana praw jazdy jest już przedostatnim etapem tej akcji. Do końca czerwca 2006 r. wymienić swoje prawa jazdy będą musiały te osoby, które posiadają je od maja 1993 r. do czerwca 1999 r.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
Pierwsze Porsche 911 – 55 lat historii
27 listopada w Los Angeles odbędzie się światowy debiut ósmej generacji Porsche 911 – 55 lat po premierze pierwszej odsłony modelu. To dobry powód, by spojrzeć wstecz i przyjrzeć się siedmiu poprzednim pokoleniom 911.