1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Dobry kwartał dla wynajmu długoterminowego i leasingu

Dobry kwartał dla wynajmu długoterminowego i leasingu

Pierwsze trzy miesiące br. branża wynajmu i leasingu samochodów może uznać za udane. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów odnotowały 12,5-proc. wzrost, generując jedną czwartą łącznej sprzedaży nowych aut do firm.

Po pierwszym kwartale 2014 roku, w stosunku do stanu na koniec grudnia 2013 roku, dynamika wzrostu wyniosła 3%. Łączna flota samochodów firmowych finansowanych i zarządzanych przez 16 największych i najważniejszych na polskim rynku firm CFM, zrzeszonych w PZWLP, wynosi po pierwszym kwartale blisko 117,5 tys. aut (117.404). Stanowi to 75% całego rynku wynajmu długoterminowego w Polsce. Większość, bo aż 77% (90.400) pojazdów znajduje się w leasingu operacyjnym z pełną obsługą (FSL – Full Service Leasing), czyli najbardziej rozwiniętej i jednocześnie najpopularniejszej na rozwiniętych rynkach Europy Zachodniej formie finansowania i zarządzania parkiem samochodów firmowych.

W leasingu z serwisem (LS – Leasing Service), a więc w uproszczeniu, niepełnej wersji leasingu operacyjnego z pełną obsługą, pozostaje 14% aut (16.406). Najmniejszą grupę (9%) łącznej floty firm PZWLP stanowią pojazdy znajdujące się w tzw. wyłącznym zarządzaniu (FM – Fleet Management), czyli usłudze zapewniającej przedsiębiorcom tylko opiekę administracyjną i serwisową nad flotą samochodów służbowych, bez finansowania pojazdów.  

- Możliwość zakupu przez cały pierwszy kwartał samochodów z kratką, od których dzięki tzw. okienku derogacyjnemu, przedsiębiorcy będą mogli odliczać 100% podatku VAT przez cały okres eksploatacji, nie miała istotnego wpływu na wyniki odnotowane przez branżę CFM w pierwszych trzech miesiącach roku -  mówi Leszek Pomorski, prezes zarządu PZWLP, prezes Alphabet Polska Fleet Management. – Aut tego typu we flotach firm PZWLP przybyło niewiele, podczas gdy łącznie w tym okresie w Polsce sprzedano ponad 22 tys. samochodów z homologacją ciężarową N1.

16 należących obecnie do PZWLP firm kupiło w pierwszym kwartale 2014 roku łącznie prawie 12,5 tys. nowych samochodów w Polsce, co oznacza, że branża CFM skupiona w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wygenerowała blisko 1/4 całkowitej sprzedaży aut do firm. Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w okresie od stycznia do marca bieżącego roku, w Polsce zostało zakupionych łącznie ponad 55 tys. (55.279) nowych aut zarejestrowanych na firmy, uwzględniając wszelkie formy finansowania – od zakupu za środki własne, przez leasing finansowy, kredyt i wynajem długoterminowy.  

Biorąc pod uwagę wyniki po pierwszym kwartale 2014 roku członków PZWLP oraz niestowarzyszonej, ale wspólnie raportującej ze Związkiem firmy Masterlease, największe pod względem liczebności łącznej zarządzanej i finansowanej floty firmy na polskim rynku CFM to kolejno:

1. LeasePlan Fleet Management Polska (22.746 aut)
2. Masterlease (21.135 samochodów)
3. Arval (16.008 pojazdów)
4. Alphabet Polska Fleet Management (11.688 aut)
5. Carefleet (9.836 samochodów).
Tematy w artykule: leasing wynajem samochodow CFM

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ranger wzmocni flotę straży pożarnej
Ford Ranger wzmocni flotę straży pożarnej
Państwowa Straż Pożarna wzbogaciła flotę specjalistycznych wozów ratowniczych o specjalnie przygotowane pick-upy Ford Ranger.