1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Firmy wolą wynajem niż leasing

Firmy wolą wynajem niż leasing

Coraz więcej polskich firm wybiera długoterminowy wynajem samochodów zamiast zakupu czy leasingu. Jak podkreślają przedstawiciele firm, takie rozwiązanie to w porównaniu do leasingu operacyjnego przede wszystkim niższe koszty i większa elastyczność. Na zachodzie Europy z takiego rozwiązania korzysta już około 70 proc. przedsiębiorstw.

Na taki krok zdecydowała się między innymi firma pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne, która wynajmie od Armada Fleet Management 215 Toyot. – Na przestrzeni 10 lat, odkąd oferujemy taką usługę, głównym naszym odbiorcą są duże firmy i korporacje. Natomiast staramy się pozyskać także mniejsze firmy, które posiadają do 20 samochodów we flocie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Grzegorz Łozowski, prezes Armada Fleet Management.

Mariusz Pietuszyński, członek zarządu pkt.pl i dyrektor finansowy, podkreśla, że zaletą jest przede wszystkim elastyczność tego rozwiązania. – Umowa jest zawarta na rok z możliwością przedłużenia o kolejny, czyli mówimy o okresie dwuletnim. Natomiast taki typowy leasing operacyjny z reguły jest na trzy, a nawet cztery lata – mówi Pietuszyński.

W przeciwieństwie do standardowego leasingu operacyjnego, decydując się na wynajem długoterminowy, firmy nie wnoszą żadnej opłaty początkowej. W przypadku leasingu to zwykle około 25 proc. wartości samochodu. Miesięczna opłata za wynajem długoterminowy zawiera także koszty serwisowania pojazdu. Po zakończeniu kontraktu koszt wykupu jest równy wartości rynkowej samochodu, a w przypadku leasingu to jedynie kilka procent wartości początkowej auta. Dzięki temu firmy decydujące się na wynajem długoterminowy mogą dużo zaoszczędzić na miesięcznych ratach.

– Według moich danych obecnie na Zachodzie z takiego rozwiązania korzysta około 70 proc. firm, dużych firm, korporacji, w Polsce to jest odsetek rzędu 50-45 proc. – twierdzi Grzegorz Łozowski.

Zdaniem Jacka Pawlaka, prezesa Toyota Motor Poland – najczęściej wybieranej marki flotowej – firmy w Polsce, mimo kryzysu, nie przestają inwestować w swoje floty. – Paradoksalnie ten kryzys jest dobry dla nas, ponieważ coraz częściej administratorzy flot, prezesi firm zaczynają odróżniać samą cenę zakupu i rabat, od kosztów posiadania samochodu – mówi Jacek Pawlak.

Żeby te koszty ocenić, trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów, m.in. zużycie paliwa i ewentualne koszty napraw. Firma kupuje samochody za określoną cenę, a potem po trzech latach sprzedaje je także za określoną cenę. Bardzo ważna jest więc różnica między tymi dwoma parametrami. Dlatego w takim okresie firmy, które mają wysokie wartości rezydualne, czyli decydujące o cenie auta używanego i niskie koszty eksploatacji auta dzięki niezawodności w takim rozrachunku wygrywają, bo mają najniższy koszt posiadania – wyjaśnia prezes Toyota Motor Poland.

Podobne wiadomości:

Policja w Dubaju: nowe radiowozy

auto motor i sport 0000-00-00

Lamborghini Aventador, Ferrari FF, Chevrolet Camaro, Bentley Continental, Aston Martin One-77 i Mercedes-Benz SLS – ta flota policji w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiększyła się niedawno o trzy kolejne ciekawe pozycje.

Samochody używane. Pewne i w niskich ratach

Samochody używane. Pewne i w niskich ratach

Finanse i prawo 2019-06-07

Komentuj:

vita21 2017-03-29

Ja też się nie zgadzam, że wynajem jest lepszy od leasingu. Wszystko zależy na pewno od tego gdzie się ten leasing posiada. Moja firma korzystała z pomocy Bawaria Motors BMW z Warszawy, ale swoje siedziby mają także w Jankach, Katowicach i Gdańsku. Warto umówić się na spotkanie i zapoznać z ich ofertą. Ja jestem zadowolona.

Moszybki 2017-02-08

Jeżeli samochód się zniszczy w środku, to nieważne czy leasing, czy wynajem, albo trzeba naprawić, albo wartość samochodu spada. Nie widzę tu korzyści na rzecz leasingu.

bastek1984 2016-11-22

Jeśli ktoś potrzebuje auta okresowo, potrzebuje kosztów i nie zamierza go wykupić i później dalej użytkować jest to lepsza opcja niż leasing. Natomiast w wypadku nadmiernego zużycia pojazdu we wnętrzu np. przez dzieci po 1-2 może być problem przy jego zdaniu. Wówczas leasing jest lepszy.

~Piotr_P. 2016-09-09

My wynajmujemy z Panek S.A. Bardziej nam się opłaca niż brać w leasing. Umowa wynajmu opiewa na konkretne daty naszego zapotrzebowania na samochody, a po tym czasie bezproblemowo wygasa. Korzystamy z takiej możliwości już od dłuższego czasu i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dobra firma, która zapewnia fachowy przebieg całej współpracy.

DMCinvest 2013-07-31

Nie zgadzam się. Widocznie współpracuje Pan z kiepską firmą wynajmującą auta. Mam pod sobą kilka aut marki Skoda i zawsze była z tym masa problemów. Odkąd zainteresowałem się tematem wynajmu długoterminowego to mam problem floty z głowy i mogę skupić się na osiąganiu innych, ważniejszych celów w firmie. www.goldrent.pl prosze sobie rzucic okiem lub zadzwonic i sprawdzic temat. Wynajmujesz na miesiac czy dwa jak ci nie potrzebne auta to oddajesz i masz wszystko gdzieś :) pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe przepisy na przejściach dla pieszych
Nowe przepisy na przejściach dla pieszych
1 czerwca tego roku w życie wszedł przepis, który ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w obrębie przejść. Wprowadza on pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy, a nie tylko dla znajdujących się już na przejściu.