1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Firmy wolą wynajem niż leasing

Firmy wolą wynajem niż leasing

Coraz więcej polskich firm wybiera długoterminowy wynajem samochodów zamiast zakupu czy leasingu. Jak podkreślają przedstawiciele firm, takie rozwiązanie to w porównaniu do leasingu operacyjnego przede wszystkim niższe koszty i większa elastyczność. Na zachodzie Europy z takiego rozwiązania korzysta już około 70 proc. przedsiębiorstw.

Na taki krok zdecydowała się między innymi firma pkt.pl Polskie Książki Telefoniczne, która wynajmie od Armada Fleet Management 215 Toyot. – Na przestrzeni 10 lat, odkąd oferujemy taką usługę, głównym naszym odbiorcą są duże firmy i korporacje. Natomiast staramy się pozyskać także mniejsze firmy, które posiadają do 20 samochodów we flocie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Grzegorz Łozowski, prezes Armada Fleet Management.

Mariusz Pietuszyński, członek zarządu pkt.pl i dyrektor finansowy, podkreśla, że zaletą jest przede wszystkim elastyczność tego rozwiązania. – Umowa jest zawarta na rok z możliwością przedłużenia o kolejny, czyli mówimy o okresie dwuletnim. Natomiast taki typowy leasing operacyjny z reguły jest na trzy, a nawet cztery lata – mówi Pietuszyński.

W przeciwieństwie do standardowego leasingu operacyjnego, decydując się na wynajem długoterminowy, firmy nie wnoszą żadnej opłaty początkowej. W przypadku leasingu to zwykle około 25 proc. wartości samochodu. Miesięczna opłata za wynajem długoterminowy zawiera także koszty serwisowania pojazdu. Po zakończeniu kontraktu koszt wykupu jest równy wartości rynkowej samochodu, a w przypadku leasingu to jedynie kilka procent wartości początkowej auta. Dzięki temu firmy decydujące się na wynajem długoterminowy mogą dużo zaoszczędzić na miesięcznych ratach.

– Według moich danych obecnie na Zachodzie z takiego rozwiązania korzysta około 70 proc. firm, dużych firm, korporacji, w Polsce to jest odsetek rzędu 50-45 proc. – twierdzi Grzegorz Łozowski.

Zdaniem Jacka Pawlaka, prezesa Toyota Motor Poland – najczęściej wybieranej marki flotowej – firmy w Polsce, mimo kryzysu, nie przestają inwestować w swoje floty. – Paradoksalnie ten kryzys jest dobry dla nas, ponieważ coraz częściej administratorzy flot, prezesi firm zaczynają odróżniać samą cenę zakupu i rabat, od kosztów posiadania samochodu – mówi Jacek Pawlak.

Żeby te koszty ocenić, trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów, m.in. zużycie paliwa i ewentualne koszty napraw. Firma kupuje samochody za określoną cenę, a potem po trzech latach sprzedaje je także za określoną cenę. Bardzo ważna jest więc różnica między tymi dwoma parametrami. Dlatego w takim okresie firmy, które mają wysokie wartości rezydualne, czyli decydujące o cenie auta używanego i niskie koszty eksploatacji auta dzięki niezawodności w takim rozrachunku wygrywają, bo mają najniższy koszt posiadania – wyjaśnia prezes Toyota Motor Poland.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Samochody używane. Pewne i w niskich ratach

Samochody używane. Pewne i w niskich ratach

Finanse i prawo 2019-06-07

Komentuj:

vita21 2017-03-29

Ja też się nie zgadzam, że wynajem jest lepszy od leasingu. Wszystko zależy na pewno od tego gdzie się ten leasing posiada. Moja firma korzystała z pomocy Bawaria Motors BMW z Warszawy, ale swoje siedziby mają także w Jankach, Katowicach i Gdańsku. Warto umówić się na spotkanie i zapoznać z ich ofertą. Ja jestem zadowolona.

Moszybki 2017-02-08

Jeżeli samochód się zniszczy w środku, to nieważne czy leasing, czy wynajem, albo trzeba naprawić, albo wartość samochodu spada. Nie widzę tu korzyści na rzecz leasingu.

bastek1984 2016-11-22

Jeśli ktoś potrzebuje auta okresowo, potrzebuje kosztów i nie zamierza go wykupić i później dalej użytkować jest to lepsza opcja niż leasing. Natomiast w wypadku nadmiernego zużycia pojazdu we wnętrzu np. przez dzieci po 1-2 może być problem przy jego zdaniu. Wówczas leasing jest lepszy.

~Piotr_P. 2016-09-09

My wynajmujemy z Panek S.A. Bardziej nam się opłaca niż brać w leasing. Umowa wynajmu opiewa na konkretne daty naszego zapotrzebowania na samochody, a po tym czasie bezproblemowo wygasa. Korzystamy z takiej możliwości już od dłuższego czasu i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dobra firma, która zapewnia fachowy przebieg całej współpracy.

DMCinvest 2013-07-31

Nie zgadzam się. Widocznie współpracuje Pan z kiepską firmą wynajmującą auta. Mam pod sobą kilka aut marki Skoda i zawsze była z tym masa problemów. Odkąd zainteresowałem się tematem wynajmu długoterminowego to mam problem floty z głowy i mogę skupić się na osiąganiu innych, ważniejszych celów w firmie. www.goldrent.pl prosze sobie rzucic okiem lub zadzwonic i sprawdzic temat. Wynajmujesz na miesiac czy dwa jak ci nie potrzebne auta to oddajesz i masz wszystko gdzieś :) pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi szykuje rewolucyjny samochód na Rajd Dakar 2022
Audi szykuje rewolucyjny samochód na Rajd Dakar 2022
Za trzy miesiące startuje czterdziesta czwarta edycja sławnego Rajdu Dakar. Dla Audi Sport termin ten oznacza początek prawdziwego wyścigu z czasem, zwłaszcza że zespół szykuje rewolucyjny samochód.