1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Jak nie kupić kradzionego?

Jak nie kupić kradzionego?

Statystyki policji mówią, że z roku na rok spada liczba kradzionych samochodów. Nie oznacza to automatycznie, że nasza czujność podczas zakupu używanego samochodu powinna być uśpiona. Wręcz przeciwnie. Często skupiamy się za bardzo na ocenie stanu technicznego zamiast prawnego. Konsekwencje mogą być dużo gorsze.

Jak nie kupić kradzionego?
Kiedy po bardzo długiej selekcji udało się nam znaleźć idealny, wymarzony samochód powinniśmy rozpocząć jego weryfikację. Na dobry początek możemy go sprawdzić w policyjnej bazie, która nazywa się KSIP, w skrócie Krajowy System Informacyjny Policji. Niestety uwzględnia ona tylko kradzione samochody zgłoszone w Polsce. Żeby sprawdzić, czy auto figuruje w zagranicznych bazach będziemy musieli zainwestować kilkadziesiąt złotych i udać się do specjalistycznych firm działających w sieci. Kolejna sprawa to rejestr zastawów. Poprzedni właściciel mógł zabezpieczyć wartością swojego samochodu jakąś transakcję. Po sprzedaży może się okazać, że zgłosi się do nas z roszczeniami wierzyciel, gdyż dłużnik nie wywiązał się ze zobowiązań. 

Szukając idealnego samochodu musimy pamiętać o tym, że nie ma cudownych okazji. Auto, którego cena znacznie różni się od średniej rynkowej na pewno będzie miało szemraną historię.

Dysponując tylko numerem VIN możemy się jeszcze udać do konkretnego dilera marki sprawdzić historię samochodu w serwisie. Jest to szczególnie przydatna informacja, gdy poprzedni właściciel zapewniał, że auto było serwisowane w ASO. Pomoże to również zweryfikować pochodzenie samochodu. Jednak nie wszystkie firmy mają liberalną politykę w tym zakresie. Niektóre marki nie prowadzą ogólnokrajowej lub ogólnoeuropejskiej bazy, inne z kolei udostępniają informacje tylko na życzenie aktualnego właściciela. 

Jeżeli postanowiliśmy podpisać z dotychczasowym właścicielem umowę kupna-sprzedaży mamy prawo i obowiązek sprawdzić wszystkie wymagane dokumenty. Przede wszystkim sprzedający powinien się wylegitymować (najlepiej przy pomocy dwóch dokumentów). Do tego powinien nam przedstawić pełną dokumentację dotyczącą samochodu. W skład tego wchodzi dowód rejestracyjny, aktualna polisa OC, karta pojazdu (jeżeli została wydana). Warto poprosić także o faktury i rachunki z napraw oraz przeglądów. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie takich danych jak numer VIN z numerem na tabliczce znamionowej w samochodzie. Od kilku dobrych lat silnik samochodowy jest traktowany jako część zamienna, dlatego nie ma obowiązku umieszczania jego numeru w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Jeżeli samochód został sprowadzony zza granicy to potrzebny będzie jeszcze dokument świadczący o jego wyrejestrowaniu. Jedną z popularnych metod stosowanych przez handlarzy samochodów jest wystawianie umowy in blanco, w której figurują dane poprzedniego właściciela z innego kraju. Podpisując taką umowę po pierwsze uczestniczymy w oszustwie podatkowym, a tym samym zamykamy sobie drogę do dochodzenia roszczeń, w przypadku gdy coś będzie nie tak z autem.

Kupując warto mieć również na uwadze konsekwencje wynikające z tego, że auto pochodzi z nielegalnego źródła. Gdy po zakupie okaże się, że samochód jest kradziony to powinniśmy jak najszybciej zgłosić ten fakt policji. Auto zostanie zabezpieczone i ruszy cała procedura, która zakończy się postępowaniem sądowym. Musimy mieć świadomość, że prokurator w myśl art. 122 Kodeksu Wykroczeń może postawić nam zarzuty paserstwa umyślnego lub nieumyślnego. Podczas rozprawy sąd oceni jakie były okoliczności transakcji i czy mieliśmy świadomość, że przedmiot transakcji pochodził z czynu zabronionego, jakim jest kradzież. W przypadku paserstwa umyślnego grozi nam areszt lub ograniczenie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Drugi przypadek jest zagrożony karą grzywny do 1500 zł, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.
Tematy w artykule: kradzież kradzione samochody

Podobne wiadomości:

Jak złodzieje kradna samochody?

Jak złodzieje kradna samochody?

Aktualności 2019-06-13

Samoloty namierzaja skradzione samochody

Samoloty namierzaja skradzione samochody

Aktualności 2019-12-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?
Jak poprawnie korzystać z kierunkowskazów?
Kierunkowskazy są przez wielu kierowców używane zbyt rzadko albo nawet wcale. Jest też spora grupa, która używa ich w niewłaściwy, mylący innych uczestników ruchu sposób. Warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad.