mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Raz w roku na twarzy każdego kierowcy pojawia się grymas związany z zakupem ubezpieczenia samochodu. Im szczuplejszy portfel, tym większa niechęć do jednorazowego wyłożenia kilkuset złotych. Są jednak sposoby, które pozwalają zaoszczędzić na ubezpieczeniu.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?
Rada pierwsza: pomyśl o ubezpieczeniu już na etapie kupowania auta
Auto duże czy małe? Zanim zdecydujesz się na konkretną markę i model samochodu, miej na względzie konieczność ubezpieczenia swojego nabytku. Cena polisy będzie zależna od wartości auta i przede wszystkim od pojemności jego silnika, tak więc warto się zastanowić, czy rzeczywiście opłaca nam się spełnić kaprys posiadania luksusowego auta. Singielce wielki terenowy samochód nie jest pewnie niezbędny, być może wystarczyłoby nieduże, miejskie auto. Chcesz jeździć kabrioletem? Wiedz, że towarzystwa sporo liczą sobie za ubezpieczenie tego typu samochodów.

Rada druga: dopasuj ochronę do swojego auta
Warto wiedzieć, że wysokość składki polisy AC ujętej jako procent wartości samochodu rośnie wraz z wiekiem naszego auta. Dlatego opłaca się ograniczyć zakres ubezpieczenia wyłącznie od zdarzeń, których najbardziej się obawiamy.

Czy należysz do 45% kierowców będących właścicielami samochodów z przedziału 6-10 lat? Samochód z tego przedziału wiekowego nie jest już tak "chodliwym towarem" jak kilka lat wcześniej, więc zastanów się dokładnie: może AC kradzieżowe nie jest już niezbędne? W ten sposób możemy obniżyć składkę nawet od 20 do 30%, jednak wybór tego sposobu należy uzależnić od wieku, rodzaju samochodu i od tego, gdzie trzymamy auto na co dzień. Wariant ten jest przeznaczony dla osób, które posiadają swój garaż i rzadko zostawiają auto na ulicy lub właścicieli samochodów z dobrymi zabezpieczeniami. Wybór tej opcji warto uzależnić również od marki czy modelu auta. Nie warto rezygnować z ochrony kradzieżowej, jeśli posiadamy auto marki Daewoo, Volkswagena, Audi, jako że te marki są kradzione najczęściej. Złodziejom natomiast mniej się podobają Toyoty czy auta amerykańskie.

Istotnie zaoszczędzić można decydując się na opcję likwidacji szkody w wariancie podstawowym. Co to takiego? Jest to zgoda na wypłatę odszkodowania na podstawie tzw. kosztorysu. Sami wybieramy warsztat, w którym dokonujemy naprawy lub auto jest naprawiane w warsztacie, który współpracuje z ubezpieczycielem. Dla właściciela auta oznacza to, że za kwotę odszkodowania nie da się kupić części oryginalnych z logo producenta auta, ale może wystarczyć na tzw. zamiennik.

Ponadto w przypadku AC możemy wprowadzić tzw. udział własny w szkodzie. Zazwyczaj określamy go procentowo, np. 15-20% wartości szkody. W ten sposób przy wyliczeniu szkody ubezpieczyciel odejmuje od wartości pełnego odszkodowania deklarowany przez nas wkład własny, który oczywiście dokładamy z własnej kieszeni. Przy opłacaniu składki możemy liczyć na zniżkę w wysokości deklarowanego przez nas wkładu własnego. Pamiętajmy jednak, że oznacza to ewentualnie niższe odszkodowanie!

Rada trzecia: dobrze zastanów się nad zakupem pakietu
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki przy sprzedaży łącznej OC i AC. Przy ubezpieczeniu OC klient otrzymuje w zależności od zakładu ubezpieczeń do 10 proc. zniżki za wykupienie dodatkowego AC. W niektórych przypadkach zapłacimy nawet mniej niż przy zakupie samego OC. Trudno jest jednak wskazać regułę. Zdarza się i tak, że kupując OC i AC w różnych towarzystwach, można oszczędzać 5-10 proc. składki. Warto poświęcić więcej czasu na przeanalizowanie, czy oferta pakietowa rzeczywiście jest bardziej opłacalna.

Przed zakupem auta można też porównać oferty ubezpieczycieli, którzy prowadzą politykę rabatową pod kątem właścicieli wybranych marek i ich zawodów, uwzględniając różne czynniki ryzyka, takie jak wiek czy miejsce zamieszkania.

Rada czwarta: prowadź ostrożnie i zbieraj zniżki
Ostrożne prowadzenie samochodu opłaca się nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również korzystnie wpływa na cenę naszej polisy. Za bezwypadkową jazdę, zniżka na nasze ubezpieczenie będzie się powiększać wraz z upływem kolejnych lat, a jej maksymalna wartość może osiągnąć nawet 60%.

Jeśli jednak dochodzi do kolizji, warto przeanalizować i porównać dwa możliwe rozwiązania. Po pierwsze, kierowca oczywiście może liczyć na naprawę i pokrycie szkody z ubezpieczenia AC, jednocześnie tracąc swój bonus za bezszkodową jazdę, co jest równoznaczne z podrożeniem składki w przyszłym roku nawet o 50%. Alternatywą będzie wycena odszkodowania w celu oszacowania, czy nie lepszym wyjściem jest naprawić szkodę na własną rękę i zachować bonus malus. Kierowcom poszkodowanym czasem bardziej opłaca się pokrycie kosztów naprawy ze swojego auto casco. Zniżki w tej sytuacji nie przepadają, gdyż zakład ubezpieczeniowy "odbiera" sobie wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku.

Dodatkowo, jeśli "wypracowaliśmy" swoją ostrożną jazdą spore zniżki, warto sprawdzić czy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje dodatkowe ubezpieczenie od ich utraty. Dzięki niej, w przypadku szkody, można zachować dotychczasową, maksymalną zniżkę. A jeśli zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela, upewnijmy się, że wypracowane dotychczas zniżki będą u niego honorowane!
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC AC

Podobne wiadomości:

Dwa nowe Abarthy - Punto Evo i 500C

auto motor i sport 0000-00-00

Wzrosną kary za brak polisy OC

Wzrosną kary za brak polisy OC

Ubezpieczenie samochodu 2018-11-23

Komentuj:

~wea 2010-09-02

Ta konfiguracja to rzeczywiście świetna sprawa, można dzięki temu sporo zaoszczedzić

~ineska 2010-09-01

No jak sobie skonfigurujemy AC to fakt zapłacimy mniej, bo tylko za co sobie wybierzemy, ale dzięki temu dostęp do AC będzie miało więcej kierowców, których wcześniej nie było stać na tego typu ubezpieczenie.

~deana 2010-08-10

Teraz jest dobre ubezpieczenie all risks w PZU, które będzie płacić o wiele więcej zdarzeń niż dotychczas.

Specjalista_Ubezpieczenia 2010-07-31

Generalnie odradzałbym skrajne oszczędności w przypadku kupna ubezpieczenia. Choć w przypadku OC nie ma to znaczenia - tu wysokość składek nie ma wpływu na wypłacane odszkodowanie. Jednak w przypadku innych ubezpieczeń, jak np. AC, oszczędzanie nie jest wskazane. Im mniej zapłacimy, tym mniej potem z tego tytułu dostaniemy...

~Tom 2010-05-12

DLA UBEZPIECZAJĄCYCH AUTO - KOD ZNIŻKOWY AXA SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ZAOSZCZĘDZIĆ, OBLICZENIE SKŁADKI NA STRONIE AXY Podając nr mojej polisy BA1599526/00 uzyskasz extra zniżkę 50zl na ubezpieczenie Twojego samochodu Wybierz opcję: *Nie jestem klientem. Chce powołać się na numer polisy Klienta AXA* bądź: - zadzwoń: 19522 - bezpłatna infolinia Dzwoniąc ważne jest abyś także podał, że chcesz się powołać na nr polisy znajomego BA1599526/00 bo tylko wtedy dostaniesz zniżkę. AXA obdarowuje obydwie strony. Ty otrzymasz zniżkę przy zawieraniu polisy a ja bon.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan potwierdził włączenie największej baterii dachowych paneli słonecznych w Holandii, zainstalowanej w należącym do firmy obiekcie w Amsterdamie.