mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca

Rząd zajął się propozycją zgłoszoną przez posła Piotra Liroya-Marca. Być może już niebawem nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu - będą one przypisane do kierowcy zamiast samochodu.

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca
Poseł Piotr Liroy-Marzec poinformował kilka dni temu o tym, że rząd zajął się projektem wprowadzenia na rynek tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego dla tzw. profesjonalistów. Z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać kolekcjonerzy samochodów zabytkowych, handlarze aut z zarejestrowaną działalnością, a także dealerzy aut nowych.

Podobne rozwiązania są już stosowane z sukcesami na zachodzie Europy - m.in. w Belgii i Niemczech. Osoby zajmujące się zawodową sprzedażą samochodów mogą korzystać ze specjalnych tablic. Z kolei na Wyspach Brytyjskich tablice rejestracyjne są przypisane na całe życie do jednego samochodu, a przerejestrowanie odbywa się za pośrednictwem poczty - wystarczy wysłać do urzędu część dowodu rejestracyjnego z danymi nowego właściciela. 

Nie powinniśmy oczekiwać, że nowe przepisy znaczne ułatwią życie, ale powinny ułatwić zakup auta używanego sprowadzanego z zagranicy. W tej chwili większość samochodów porusza się z nieważnymi,  a nawet podrobionymi tablicami, co jest bardzo dużym ryzykiem. Gdyby istniała możliwość skorzystania ze specjalnych tablic dla profesjonalistów, nie byłoby problemów z legalnym transportem auta na kołach. W tej chwili kupujący może transportować taki samochód na lawecie lub stawić się z dokumentami w wydziale komunikacji i wyrobić tablice próbne. Dopiero wtedy może wrócić po samochód i ruszyć nim w trasę. Cała procedura jest uciążliwa i generuje niepotrzebne koszty.

Piotr Liroy-Marzec tłumaczy, że taka profesjonalna rejestracja montowana jest w jednym, w danej chwili użytkowanym pojeździe do jazdy próbnej, testowej lub rajdu. Potwierdza ona dopuszczenie do ruchu całego zbioru pojazdów, a ubezpieczeniu OC podlega najdroższy pojazd - pozostałe korzystają z niego w ramach pakietu.
Tematy w artykule: tablice rejestracyjne

Podobne wiadomości:

Od dziś działa czasowa rejestracja samochodów

Od dziś działa czasowa rejestracja samochodów

2019-07-11

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

TARGI FRANKFURT TARGI FRANKFURT