mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jest decyzja w sprawie aut z kratką!

Jest decyzja w sprawie aut z kratką!

Ministerstwo Finansów poinformowało, że podjęta została kierunkowa decyzja, co do losów odliczenia podatku VAT od tzw. "samochodów z kratką" po 1 stycznia 2013 r. Resort finansów podjął działania w celu przedłużeniu okresu zawieszenia możliwości pełnego odliczenia VAT od "aut z kratką" do końca roku 2013 poprzez kolejną zmianę ustawy o podatku od towarów i usług.

Jest decyzja w sprawie aut z kratką!
Związek Dealerów Samochodów wraz z innymi działającymi na rynku organizacjami motoryzacyjnymi od początku tego roku apelował do Ministerstwa Finansów o jak najszybsze podjęcie decyzji w tej sprawie, aby w ten sposób zapobiec poczuciu niepewności prawnej przy zakupach samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i nie dopuścić do wystąpienia, powtarzającego się w okresach niepewności prawnej, zjawiska wstrzymania zakupów samochodów przez firmy. Zgodnie z szacunkami Związku brak szybkiej decyzji w tej sprawie mógł wywołać w tym roku spadek sprzedaży aut do firm nawet o kilka procent i w ten sposób ograniczyć wpływy do budżetu państwa nawet o kilkaset milionów złotych.

Z opisanych wyżej powodów Związek Dealerów Samochodów z zadowoleniem przyjmuje szybkie podjęcie opisanej decyzji, choć jej treść jest całkowicie niezgodna z podnoszonym permanentnie przez polskich przedsiębiorców postulatem konieczności wprowadzenia neutralności podatkowej wobec wszystkich nabywanych przez przedsiębiorców pojazdów i możliwości pełnego odliczania VAT od wszystkich samochodów używanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
 
Ministerstwo Finansów od momentu wydania przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyroku w sprawie C-414/07 "Magoora" (wyrok ETS uznał za niezgodne z prawem wszystkie zmiany pogarszające sytuację podatników wprowadzone po dniu 30 kwietnia 2004 roku) podejmowało działania na rzecz ograniczenia korzyści podatkowych przy nabywaniu tzw. "samochodów z kratką".

W ramach tych działań polski rząd uzyskał  zgodę Rady Unii Europejskiej z dnia 27 września 2010 r. na wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a) i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Rada UE wyraziła zgodę na zawieszenia do końca 2013 możliwości pełnego odliczenia podatku VAT od tych samochodów. Jednakże polski rząd nie skorzystał w pełnym zakresie z udzielonego prawa  i ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadzone zostało rozwiązanie zawieszające możliwość odliczenia VAT od tzw. "samochodów z kratką" tylko do końca 2012.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Infiniti przewiozą każdą kasę

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~Al 2012-03-15

Sprzedaje igły do maszyn do szycia, według naszego chorego Państwa musze kupic tira aby je po sklepach rozwozic i mójc odliczać vat - PARANOJA !

~anty 2012-03-14

w artykule jest mowa o VAT od zakupu auta, a jak wygląda sytucja z podatkiem VAT od paliwa do takich aut - czy analogicznie zostanie też przedłużony ten zakaz na paliwa od takich aut?

~sdf 2012-03-14

Istotnie te kratki i całe zamieszanie wokół VATu o aut to paranoja... Natomiast Niemcy to o tyle odrębny przypadek, że u nich branża motoryzacyjna jest jedną z istotniejszych w skali krajowej gospodarki. Nic dziwnego, że dostaje bonusy. Brak ograniczeń prędkości na autostradach to też nic innego, jak stymulant sprzedaży drogich, mocnych, niemieckich aut. Co nie zmienia faktu, że odliczenia od aut firmowych są niemal we wszystkich krajach.

~AK 2012-03-13

dokładnie, znajomy w Niemczech odlicza podatek za Mazdę MX-5, chciał mi sprzedać osobowe kombi żebym woził towar, nie mógł uwierzyć, że w Unii jest tak durny kraj z głupimi ustawami. nie stać mnie na nowy 100% vatowiec a i dużego wozu mi nie trzeba. z kratką byłby idealny

~Anty-komunista 2012-03-13

Kolejny "mądry" ruch "naszej" władzy... Tym samym, sprzedaż aut jeszcze spadnie.... Spadła z 600-650 tys. do około 250 tys. w ciągu ok. 10-12 lat, a w tym roku spadnie poniżej 200 tys. W Niemczech ulgi takie są (bez kratki) każda firma może odliczyć VAT - na jaki samochód chce, jaki sobie wybierze (wcale nie musi być dostawczy). A u nas bryndza i Polska zamiast się rozwijać, szybko i mocno się cofa. W ten sposób padną dziesiątki dilerów i kolejne tysiące osób będą bez pracy, nie mówiąc o tym, że firmy będą zmuszone kupować auta używane lub dalej jeździć wyeksploatowanymi, starymi pojazdami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq Scout. Znamy ceny
Skoda Karoq Scout. Znamy ceny
Skoda Karoq Scout zadebiutowała jesienią 2018 roku na salonie w Paryżu. Teraz poznaliśmy cennik czeskiego SUV-a.