mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Jutro rusza "Pojazd"

Jutro rusza "Pojazd"

1 października w Wydziałach Komunikacji na terenie całej Polski rozpocznie działalność system "Pojazd". System służyć będzie do rejestracji samochodów oraz wydawania dowodów rejestracyjnych.

Jednocześnie z wdrożeniem systemu wydawane będą nowe, sześciostronicowe, dowody rejestracyjne. Obie nowości ściśle związane są z systemem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który będzie czerpał z tego źródła niezbędne informacje.

Do tej pory funkcjonowało kilkadziesiąt różnych systemów informacyjnych w urzędach. Zintegrowany system "Pojazd" wprowadzony we wszystkich starostwach posłuży do scentralizowania rejestracji pojazdów oraz wydawania nowych dowodów rejestracyjnych. Zgodnie z założeniem programu, po złożeniu wniosku o rejestrację auta dane w postaci elektronicznej zostaną przesłane do centrali w Warszawie. Wypełnienie dokumentów i odesłanie do odpowiednich urzędów, podobnie jak wdrożenie systemu w starostwach, pozostaje w gestii Polskiej Wytwórnii Papierów Wartościowych SA, która realizuje to zadanie na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. Czas oczekiwania na nowy dowód nie powinien przekroczyć 7 dni, zaś w przyszłości okres ten ma zostać skrócony do trzech dni.

Według przedstawicieli ministerstwa wprowadzenie zintegrowanego systemu we wszystkich 398 starostwach przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, a także ułatwi poszukiwanie skradzionych aut. "Wprowadzenie nowych zasad rejestracji pojazdów ma na celu ochronę mienia obywateli i walkę ze zorganizowaną przestępczością" – poinformował Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Maciej Wroński, 28 września br. podczas konferencji prasowej w resorcie infrastruktury. Jako dowód zaś, iż system będzie działał poprawnie, przytaczany jest przykład Częstochowy i Łaska, gdzie "Pojazd", jako program pilotażowy, działa już od 2002 roku.

Ciekawe, jak system rejestracji "Pojazd" poradzi sobie z prawdziwą falą używanych aut, która po 1 maja napłynęła do Polski (prawie 400 tys. aut z UE). A w szczególności z kolejkami, w jakich przychodzi stać kierowcom, którzy chcą zarejestrować zakupiony pojazd. Mamy cichą nadzieję, iż trudności, które z pewnością pojawią się w pierwszych dniach funkcjonowania systemu, szybko zostaną pokonane i "Pojazd" ułatwi życie nie tylko urzędnikom ale i kierowcom.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty
Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty
Policja ma nowy pomysł na walkę z piratami drogowymi, nagminnie łamiącymi przepisy. Powstała w tym celu grupa "Speed" ma już na koncie pierwsze sukcesy.