mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > KPP: Przez zmiany w VAT budżet straci

KPP: Przez zmiany w VAT budżet straci

Zgoda Komisji Europejskiej, której efektem może być czasowy brak możliwości odliczenia podatku VAT samochodów firmowych oraz od paliwa do nich może przynieść mniejsze niż zakłada się wpływy do budżetu państwa - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.

Dla przedsiębiorców decyzja KE oznacza, że wraca stare – czyli z jednej strony likwidacja kratek, a z drugiej brak możliwości pełnego odliczania podatku VAT. Brak możliwości pełnego odliczenia VAT od zakupu auta z kratką najprawdopodobniej zacznie obowiązywać już w trakcie przyszłego roku (szacuje się, iż w lutym-marcu, gdyż wcześniej nie zostanie zakończony proces legislacyjny).

- Na tym jednak zmiany się nie kończą – od nowego roku nie będzie można odliczyć VAT od paliwa wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Jeśli do tego dołożymy planowaną podwyżkę opłaty paliwowej okaże się, że w przyszłym roku możemy się spodziewać wzrostu wydatków na paliwo do firmowych samochodów nawet o ok. 25 proc. – ostrzega ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Adam Ambrozik.

Według Konfederacji, przepisy naruszałyby jedną z fundamentalnych zasad podatku VAT tj. zasadę neutralności. Podstawą realizacji zasady neutralności w konstrukcji VAT jest prawo podatnika do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT dokumentujących zakup towarów i usług na potrzeby prowadzenia działalności opodatkowanej.

Częste zmiany zasad opodatkowania samochodów wywołują ponadto nierynkowe zachowania kupujących, negatywnie wpływają na branżę motoryzacyjną i nabywców – przedsiębiorców. Po samochody z tzw. kratką ustawiają się dziś kolejki i właściwie trudno jest znaleźć odpowiadający model – przedsiębiorcy są zmuszeni "brać co się trafia". Po wprowadzeniu zapowiadanych zmian, można się spodziewać, że sprzedaż samochodów służbowych gwałtownie spadnie. W sytuacji spowolnienia gospodarczego, które szczególnie dotyka branżę motoryzacyjną, takie sztuczne wahania popytu odbiją się niekorzystnie na kondycji branży motoryzacyjnej.

Obecnie przedsiębiorcy kupują ok. 140 tys. nowych samochodów osobowych rocznie do celów związanych z działalnością gospodarczą. Przy wprowadzeniu pełnego odliczenia podatku VAT do dyspozycji przedsiębiorców pozostałoby około 800 mln zł rocznie. Według raportu PZPM spowodowałoby to co najmniej około 15 proc. wzrost sprzedaży samochodów. Podatek zawarty w paliwie wykorzystywany do zasilenia tych pojazdów przyniósłby do budżetu około 220 mln zł dodatkowych wpływów. Ponadto po około 3 latach ze sprzedaży tych samochodów przez przedsiębiorców do budżetu państwa wpłynęłoby około 180 mln zł z podatku VAT.

- Tylko z tych dwóch pozycji budżet państwa zyskałby około 400 mln zł. dodatkowych wpływów. Pozostałe uzyskane kwoty w dużym stopniu mogłyby być przeznaczone przez przedsiębiorców na inwestycje. Oznacza to, że możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów może być opłacalna zarówno dla przedsiębiorców jak i dla budżetu państwa – uważa Adam Ambrozik.

Podobne wiadomości:

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Aktualności 2015-01-21

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

~Miller 2009-10-22

Uwierz mi, że są to znakomici ekonomiści, świetnie dbają o SWÓJ portfel i kondycje finansową, w większości są ustawieni do końca życia (oni i ich dzieci), a TY ? WYBORCO ?

~ekonomista 2009-10-18

zawsze tak jest, jak sie podnosi albo wprowadza nowe podatki wplywy budżetowe z podatków maleją, ale jak widać w naszym rządzie, ministerstwie finansów mało dobrych ekonomistów

~Mamy POchrzanionych POlityków 2009-10-16

Mamy POchrzanionych POlityków

~Greg 2009-10-16

Ale POni mają to w d.... Tu się tylko KASA liczy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche Cayenne Coupe
Porsche Cayenne Coupe
Porsche poszerza rodzinę modelu Cayenne. Do gamy trzeciej generacji tego popularnego SUV-a dołącza jeszcze bardziej sportowy wariant – Cayenne Coupé.