mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Kto może przeszukać nasze auto?

Kto może przeszukać nasze auto?

Jakiś czas temu opublikowaliśmy na naszych stronach materiał o nielegalnym oprogramowaniu, jakie używa w swoich nawigacjach spora grupa kierowców. Czy jednak istnieje realne zagrożenie, że podczas kontroli drogowej może dojść także do kontroli naszego urządzenia?

Kto może przeszukać nasze auto?
Do wykrycia nielegalnego oprogramowania może teoretycznie dojść podczas kontroli drogowej dokonanej przez policję, Inspekcję Transportu Drogowego lub Służbę Celną. Należy mieć na uwadze, że żaden z tych organów nie dysponuje jednak dowolnością w zakresie możliwości przeprowadzenia takiej kontroli, gdyż właściwie jest ona już przeszukaniem. Podstawą przeprowadzenia przeszukania pojazdu musi być uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa oraz przypuszczenie, że rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu (w tym przypadku nielegalne oprogramowanie) znajdują się w aucie. Jednakże jeśli nie ma żadnych przesłanek wskazujących na popełnienie przestępstwa piractwa komputerowego policja nie może przeszukać nawigacji podczas rutynowej kontroli drogowej.

- Zgodnie z kodeksem postępowania karnego policja może dokonać przeszukania na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora - mówi mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. - Jeśli uzyskanie takiego postanowienia nie było możliwe i zachodzi wypadek niecierpiący zwłoki, policja zobowiązana jest okazać nakaz kierownika komisariatu, komendy lub legitymację służbową. Jednak w takiej sytuacji sąd lub prokurator musi w ciągu 7 dni zatwierdzić przeprowadzone przeszukanie. Jeśli okaże się, że oprogramowanie do nawigacji jest nielegalne organ może zatrzymać urządzenie jako dowód w sprawie.
 
Prawo swoje a praktyka swoje
Od marca 2011 roku również Urzędy Kontroli Skarbowej stały się organem uprawnionym do przeprowadzenia kontroli legalności oprogramowania w firmach. Zgodnie z ustawą o kontroli skarbowej, weryfikacja oprogramowania może być prowadzona jedynie w ramach kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania, nieujawnionych źródeł przychodów oraz niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości Urzędy Kontroli Skarbowej są zobowiązane do powiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa policję lub prokuraturę.
 
Policja i inne organy mają ograniczone możliwości przeszukania pojazdu i znajdującej się w nim nawigacji, dlatego też rzadko dochodzi do takich kontroli. Pamiętajmy jednak, że korzystanie z nielegalnego oprogramowania GPS jest jednak przestępstwem zagrożonym dotkliwymi sankcjami karnymi oraz finansowymi.

- Wiele firm wyposaża swoich pracowników w nawigację, zwłaszcza jeśli ich obowiązki wiążą się z licznymi wyjazdami służbowymi. Często też pracownicy korzystają z prywatnego urządzenia. Dlatego dobrze upewnić się czy dane urządzenie posiada wymaganą licencję. Dzięki temu unikniemy ewentualnych nieprzyjemności i przede wszystkim konsekwencji prawnych - mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl.

Aby uniknąć problemów związanych z udowodnieniem legalności oprogramowania, należy zachować dokumentację świadczącą o zakupie licencji na program. Może to być umowa licencyjna, nośnik oprogramowania, faktura lub paragon. Nie ma jednak konieczności posiadania takiej dokumentacji w samochodzie wraz z nawigacją.
Tematy w artykule: policja nawigacja

Podobne wiadomości:

Multimedia na dłoni

auto motor i sport 0000-00-00

W przypadku czeskiego malucha radioodtwarzacz czy nawigacja satelitarna nie stanowią ekskluzywnego wyposażenia. Nie są drogie.

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

~TheSlaw 2012-06-22

Pytanie powinno być postawione w ten sposób: Kto nie może przeszukać Twojego auta? Wówczas lista byłaby krótsza. Żyjemy już w państwie policyjnym.

~pawian 2012-06-20

Kto może przeszukać nasze auto? żona albo teściowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Robert Kubica kierowcą DTM
Robert Kubica kierowcą DTM
Robert Kubica połączy rolę rezerwowego kierowcy Formuły 1 w zespole Alfa Romeo Racing Orlen z funkcją kierowcy wyścigowego serii DTM w zespole Orlen Tearm ART.