mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Leasing konsumencki w pytaniach

Leasing konsumencki w pytaniach

Coraz popularniejszą formą nabywania samochodów staje się leasing, także w przypadku klientów indywidualnych. O tym, co to jest leasing konsumencki i jakie są jego korzyści - odpowiada Jakub Kizielewicz, dyrektor finansowy Grupy Futura Prime.

1. Co to jest leasing konsumencki i czym różni się od innych rodzajów tej formy finansowania?

Przez wiele lat leasing kojarzony był jedynie jako usługa zarezerwowane dla firm. Dziś, po odpowiednich zmianach prawnych, leasing jest dostępny również dla klientów indywidualnych, czyli takich, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. A zatem leasing konsumencki to usługa finansowania zakupu skierowana do osób, które nie mają własnych firm.

2. Czym w ogóle leasing różni się od kredytu?

Leasing jest, z założenia, tańszą formą finansowania zakupów. Firmy leasingowe stale współpracują z producentami samochodów, przez co otrzymują od nich duże upusty na nowe pojazdy, nawet do kilkunastu procent. Przy dodatkowych opcjach serwisowych, ubezpieczeniowych, czy spraw związanych z rejestracją pojazdu, oferta leasingowa wydaje się być dużo bardziej korzystniejsza od kredytu. Każdy, kto bierze w leasing samochód, otrzymuje  ubezpieczony i zarejestrowany pojazd. Klienci oszczędzają w ten sposób czas potrzebny na załatwienie wymaganych formalności oraz pieniądze – dzięki konkurencyjnym cenom pakietów ubezpieczeniowych.

Pamiętać należy również, że posiadając umowę leasingową nie musimy obawiać się o następstwa wypadków i zdarzeń losowych na drodze. Wszelkie ewentualne szkody odprowadzane są na konto leasingodawcy, podczas gdy w przypadku kredytu bankowego obarczani nimi jesteśmy sami. I na koniec, to co wielu klientów zniechęca do kredytów udzielanych przez banki – formalności. Podczas  gdy bank wymaga dużej ilości dokumentów, większość firm leasingowych oferuje uproszczone procedury uzyskania finansowania.

3. Dla kogo jest leasing konsumencki, czy mogą z niego korzystać np. małe firmy?

Od dłuższego czasu polski rynek usług leasingowych posiada wiele atrakcyjnych ofert skierowanych do sektora małych i średnich firm. Usługi te są tak zaprojektowane, aby jak najlepiej odpowiadać na zapotrzebowania przedsiębiorstw. Istnieje jednak taka możliwość, żeby z leasingu przeznaczonego dla klientów indywidualnych korzystały także firmy.

4. A czy dla firm kredyt nie jest korzystniejszym rozwiązaniem?

Z finansowego punktu widzenia rzetelna odpowiedź na pytanie: "czy korzystniejszy jest leasing czy kredyt?" nie jest możliwa bez uwzględnienia specyfiki danego przedsiębiorstwa. Dopiero po ocenie skali przedsięwzięcia, możliwości negocjacji warunków finansowania, potencjalnych korzyści podatkowych, czy nawet rodzaju przedmiotu może udzielić takiej odpowiedzi.

W wielu przypadkach przedsiębiorca, z uwagi na dotychczasową współpracę z bankiem, uzyskuje łatwy dostęp do kredytu inwestycyjnego. Bank znając klienta może dość szybko podjąć decyzję kredytową, nie wymagając spełnienia zbyt wielu formalności.

5. Jakie są korzyści dla klienta indywidualnego?

Oprócz aspektów wymienionych wcześniej, dużą korzyścią leasingu konsumenckiego jest to, że użytkownik pojazdu może co 3 lub 4 lata wymienić go na nowy model. Niektóre usługi leasingu konsumenckiego posiadają wiele opcji zakończenia umowy. Klient nie musi zatem wykupywać auta po skończonym okresie finansowania, ale może na przykład zlecić sprzedaż pojazdu, przedłużyć umowę i wziąć nowy samochód, wskazać osobę, która po nas będzie użytkować auto. Dodatkowo należy pamiętać o wielu opcjach serwisowych, które klient otrzyma po atrakcyjnych cenach – m.in. wymianę opon, ubezpieczenie, samochód zastępczy.

6. Jakie samochody wchodzą w grę?

Największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się samochody osobowe, a zwłaszcza te, które mogą służyć całej rodzinie. Mam tu na myśli na przykład modele kombi wielu dostępnych na polskim rynku producentów aut. Leasing konsumencki jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzi młodych, aktywnych, ceniących komfort i wygodę. Obecnie prawie każdy pojazd dostępny na polskim rynku można wziąć w leasing konsumencki.


7. Jakie są niezbędne formalności, dokumenty i koszty?

Formalności związane z podpisaniem umowy leasingowej różnią się w zależności od firmy, której jesteśmy klientem oraz od opłaty wstępnej, jaką możemy uiścić. Klienci indywidualni mogą podpisać umowę posiadając zaledwie dwa dokumenty tożsamości i wpłacając kwotę w wysokości na przykład 20% ceny samochodu.
 
Jeśli chodzi zaś o firmy sektora MŚP to wymagane są najczęściej: dowód osobisty, wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub wypis z rejestru, Regon oraz NIP. Wysokość opłaty wstępnej kształtuje się w tym wypadku średnio na poziomie ok. 10%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali już listę siedmiu modeli, które przeszły do finału tegorocznej edycji.