1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Mają pomysł na rozwój motoryzacji w Polsce

Mają pomysł na rozwój motoryzacji w Polsce

Spadająca produkcja samochodów, mniejsza liczba zakupionych, nowych aut, przy utrzymującym się, wysokim poziomie rejestrowanych pojazdów używanych. To chyba największe oznaki kryzysu, jaki doskwiera polski rynek motoryzacyjny. Politycy SLD przygotowali program, który ma wspomóc przemysł motoryzacyjny w naszym kraju.

Mają pomysł na rozwój motoryzacji w Polsce
W ubiegłym roku produkcja samochodów spadła dość znacznie, bo aż o 23% (najwyższy spadek od lat). Ponadto zarejestrowano zaledwie 312 tys. nowych aut (o 2,5% mniej niż rok wcześniej), ale aż 705 tys. aut używanych. Szacuje się, że nawet do 900 tys aut w Polsce ma ponad 30 lat, a średni wiek auta w Polsce to 14 lat - najwięcej w UE.

Dlatego też Sojusz Lewicy Demokratycznej, przygotował program rozwoju polskiej motoryzacji, którego główne założenia zaprezentowali przewodniczący SLD Leszek Miller wspólnie z dr Wojciechem Szewką.

Jego głównym elementem jest odblokowanie popytu krajowego na nowe samochody, które można przeprowadzić dwutorowo. Przede wszystkim chodzi o możliwość odliczania pełnego podatku VAT od samochodów osobowych przez przedsiębiorców. Dziś, jak wiadomo, obostrzenia w tym zakresie powodują fikcję skarbową. Firmy, aby móc odliczyć 100 proc. tego podatku, szukają luk w przepisach, czego efektem były gwałtowne wzrosty popularności aut z kratką, pickupów, a ostatnio także i bankowozów. Jak przekonuje SLD w swoim programie, podatek VAT jest podatkiem od wartości dodanej a nie podatkiem od luksusu.

Politycy SLD chcieliby także zwiększyć popyt na nowe auta wśród osób fizycznych. Miałyby w tym pomóc dopłaty do zakupu nowych samochodów. Wysokość takiej dopłaty wynosiłaby równowartość 2 tys. euro (wartość samochodów do 70 tys. zł), jeśli osoby jednocześnie pozbędą się (zezłomują) auta starsze niż 10 lat.

Pomysł na odbudowę przemysłu motoryzacyjnego w Polsce zakłada także promocję bardziej ekologicznych samochodów. W tym celu zlikwidowana powinna zostać akcyza na samochody, a w jej miejsce należy wprowadzić podatek ekologiczny uzależniony od wieku auta oraz jego negatywnego wpływu na środowisko. Sojusz pragnie także stworzyć specjalny wieloletni projekt badawczo – wdrożeniowy (dla konsorcjum polskiej uczelni i przemysłu) służący zbudowaniu polskich samochodów z silnikami elektrycznymi oraz napędzanych w pełni biopaliwami. Ponadto zakup tego typu ekologicznych modeli miałby być wspomagany tanim kredytem oraz ulgami dla firm

SLD proponuje także bezpośrednie inwestycje państwa wraz ze starannie wybranym partnerem zagranicznym – w celu odbudowy polskich marek samochodowych, w tym fabryk FSO oraz FSM.

Przy okazji prezentacji programu, politycy SLD chcą zmian w przepisach dotyczących fotoradarów i już szykują projekt ustawy w tej sprawie. Zgodnie z ich pomysłem wpływy z mandatów, nakładanych na podstawie zdjęć z fotoradarów miałyby trafiać do Krajowego Funduszu Drogowego, a więc na budowę i remont dróg, czy ścieżek rowerowych.

- Naszym zdaniem fotoradary powinny w Polsce być, ale nie powinny być traktowane jak skarbonki i maszynki do robienia pieniędzy - podkreślił rzecznik SLD, Dariusz Joński. I dodał: Naszym zdaniem błędem jest, że te środki wpływają dzisiaj do budżetów gmin, z prostego powodu - dzisiaj niektórzy włodarze miast stawiają fotoradary, gdzie popadnie, rosną jak grzyby po deszczu.Już krążą nawet dowcipy, że niedługo fotoradary będą ustawione na chodnikach, bo ludzie za szybko chodzą - mówił Joński.
 
Zmiany zaproponowane przez Sojusz objęły by także gminne radary. Ponadto partia chce również, by Inspekcja Transportu Drogowego zawsze wysyłała zdjęcia z mandatem.

Podobne wiadomości:

Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar prędkości

Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar...

Aktualności 2019-08-06

Nowe znaki dla odcinkowego pomiaru prędkości

Nowe znaki dla odcinkowego pomiaru prędkości

Aktualności 2019-02-07

Komentuj:

~polak 2013-01-17

święte słowa apacz, precz z komuną!

~apacz 2013-01-16

ci panowie, a zwłaszcza L.M. w ogóle nie powinni się publicznie wypowiadać, powinni zniknąć raz na zawsze. Howgh

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagenem ID.3 na Nordkapp
Volkswagenem ID.3 na Nordkapp
Volkswagen ID.3 w ciągu 10-dniowej wyprawy pokonał ponad 5700 km. W tym czasie ładowanie akumulatora kosztowało łącznie 760 zł.