mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Masz stary samochód? Nie wjedziesz do centrum

Masz stary samochód? Nie wjedziesz do centrum

W maju posłowie rozpoczną prace nad ustawą, która mocno utrudni życie właścicielom starszych samochodów. W miastach zostaną wyznaczone tzw. ekostrefy, do których wjadą auta spełniające określone normy.

Masz stary samochód? Nie wjedziesz do centrum
Posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali poprawkę do nowelizacji prawa ochrony środowiska. Uderzy ona przede wszystkim w posiadaczy starszych samochodów, czyli tak naprawdę w większość aut jeżdżących po polskich drogach.

W miastach zostaną wyznaczone ekostrefy z ograniczonym ruchem pojazdów. Wjazd do nich będzie możliwy, gdy auto spełni określoną klasę emisji spalin. Przygotowano już wstępne zasady klasyfikacji pojazdów. Wyglądać to będzie podobnie jak w Niemczech.

O klasyfikacji decydować będzie data pierwszej rejestracji samochodu. Najgorzej będą miały pojazdy z silnikiem Diesla, które zostaną podzielone na 4 kategorie. Auta zasilane silnikami benzynowymi będą w dwóch kategoriach.

W przypadku tych pierwszych, w czerwonej strefie znajdą się auta wyprodukowane w latach 1997-2001. Kategoria żółta to samochody wyprodukowane pomiędzy 2001-2006. Auta zarejestrowane po raz pierwszy pomiędzy 2006, a 2010 znajdą się w strefie zielonej. Spokojnie przez najbliższe lata będą mogli spać jedynie Ci, którzy mają auto zarejestrowane po raz pierwszy po 2010 roku (strefa niebieska).

Auta zasilane silnikami benzynowymi będą klasyfikowane w mniej skomplikowany sposób. Jeżeli pierwsza rejestracja odbyła się przed 2001 rokiem to auto trafia do strefy zielonej (klasa 4). Wszystkie auta wyprodukowane po tej dacie są już klasyfikowane jako strefa niebieska, czyli piąta.

Właściciele motocykli również będą musieli dostosować się do nowych zasad. Maszyny wyprodukowane od 1 września 1980 do 16 czerwca 1999 roku zostaną sklasyfikowane w strefie żółtej (trzeciej). W zielonej (czwartej) znajdą się motocykle wyprodukowane w okresie od 17 czerwca 1999 roku do 30 czerwca 2007 roku. Dopiero po dacie 30 czerwca 2007 roku motocykle będą znajdowały się w strefie niebieskiej (piątej).

Wszyscy właściciele samochodów i motocykli będą zobligowani do złożenia odpowiedniego wniosku do starosty. Jego koszt wyniesie 10 złotych. Otrzymana naklejka z grupą zanieczyszczeń trafi na przednią szybę. Motocykliści będą ją okazywać podczas kontroli. Brak naklejki będzie oznaczał mandat. Jak wysoki? Tego jeszcze nie wiadomo.

Możliwe będzie "awansowanie" pojazdu do wyższej grupy pod warunkiem wymiany silnika na nowszy. Właściciel będzie musiał w tym celu odwiedzić stację kontroli pojazdów oraz zbadać emisję szkodliwych substancji.

Podobne wiadomości:

Starym autem nie wjedziesz do centrum

auto motor i sport 2015-05-04

Zasada będzie prosta, jeśli samochód nie spełnia odpowiednich norm nie wjedzie do centrum. Nakreślono już wstępne kategorie.

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Komentuj:

~mlody 2015-05-26

To chyba jeszcze nie obowiązuje?

Madamo 2015-05-18

Jedynie większy bałagan się zrobi, a jak już wszyscy ogarną co i jak to wprowadzą kolejny inteligentny przepis bo w końcu za coś pieniądze muszą brać.

~Krzycho 2015-05-12

Generalnie pomysł dobry tylko pewnie jak zwykle u nas z wykonaniem będzie jak zwykle. Pokomplikują, pogmatwają, wnioski, oświadczenia, zaświadczenia, pieczątki, czas oczekiwania na decyzję, nowi urzędnicy, nowy wydział itd. Oj Polsko Polsko!

~hiro 2015-05-09

tak,tak,ekostrefy tylko dla bogatych..np p osłów,polytyków i byznysów.Hołota do slamsów i gett i na wieś. Platformersi..jeżeli to wejdzie, będzie to wasze ( z małej litery gdyż duże przeznaczone są dla ludzi) ostatnie "dzieło"Imiennie zostaniecie sprawdzeni z listy głososwań kto jak głosował..i rozliczeni nawet w miejscu zamieszkania.Nie jesteście bezimienni a po wyborach będziecie już bez immunitetu. Będziecie tykalni.

~L. 2015-05-08

I jeszcze więcej pracy dla urzędników bo mają jej za mało, i trzeba będzie zatrudnić kolejnych nowych pracowników starostwa - mamy za dużo wolnych środków w budżecie i trzeba je jakoś wydać - eh źle się dzieje w tym państwie....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców
UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców
Jak informuje UOKiK, firma PZU mogła ograniczać prawo kierowców do wypowiedzenia umowy OC, gdy ci posiadali podwójne ubezpieczenie. PZU zmieni zasady.