mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Już niebawem skończy się kłopotliwe zaginanie tablic rejestracyjnych w pojazdach, które nie mają wystarczającego miejsca na standardową wersję. "Gazeta Polska Codziennie" donosi, że już w połowie przyszłego roku mają zostać dopuszczone tablice o niestandardowych wymiarach.

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Rozmiar standardowych tablic rejestracyjnych to 520 x 114 mm, ale w samochodach sprowadzonych z USA czy Japonii znajduje się miejsce na dużo mniejsze "blachy" o wymiarach 305 x 115 mm. Jest to dość spory problem dla właścicieli samochodów importowanych zza wielkiej wody. Polskie tablice rejestracyjne nie są dostosowane do takiego pojazdu, dlatego właściciele muszą je zaginać lub stosować zamienniki.

Zwykle dokonują takich zmian we własnym zakresie lub zamawiają tablice wyprodukowane przez firmy reklamowe. Taka tablica nie posiada wypukłych znaków oraz nalepki kontrolnej, a więc nie jest tablicą rejestracyjną w świetle prawa. Jeżeli użytkownik samochodu wozi ze sobą oryginał to i tak nie uniknie mandatu w wysokości 100 zł. Już niebawem przepisy zmienią się na korzystniejsze.

Nowy projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie nowego wzoru zmniejszonych tablic rejestracyjnych jednorzędowych dla pojazdów, które posiadają miejsce na tablice odmienne od standardów europejskich. Poza tym zostaną wprowadzone nowe tablice uwzględniające różne pojemności silników w jednośladach i pojawią się nowe kody oznaczeń. Zasady obrotu tablicami rejestracyjnymi oraz materiałami, które mają szczególne znaczenie przy ich produkcji pozostaną takie same.

Nowy projekt rozporządzenia przygotowany przez ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych jest już na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Rozporządzenie będzie wchodzić w życie etapowo. Większość zapisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, a pozostałe już w sześć miesięcy od daty ogłoszenia dokumentu.


Podobne wiadomości:

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Zaostrzenie kar za kradzież tablic...

Aktualności 2019-01-31

Od dziś działa czasowa rejestracja samochodów

Od dziś działa czasowa rejestracja samochodów

2019-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak złodzieje kradna samochody?
Jak złodzieje kradna samochody?
Złodzieje samochodów coraz częściej wpadają na gorącym uczynku, za sprawdą coraz skuteczniejszych metod ochrony aut przed kradzieżą.