mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Już niebawem skończy się kłopotliwe zaginanie tablic rejestracyjnych w pojazdach, które nie mają wystarczającego miejsca na standardową wersję. "Gazeta Polska Codziennie" donosi, że już w połowie przyszłego roku mają zostać dopuszczone tablice o niestandardowych wymiarach.

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Rozmiar standardowych tablic rejestracyjnych to 520 x 114 mm, ale w samochodach sprowadzonych z USA czy Japonii znajduje się miejsce na dużo mniejsze "blachy" o wymiarach 305 x 115 mm. Jest to dość spory problem dla właścicieli samochodów importowanych zza wielkiej wody. Polskie tablice rejestracyjne nie są dostosowane do takiego pojazdu, dlatego właściciele muszą je zaginać lub stosować zamienniki.

Zwykle dokonują takich zmian we własnym zakresie lub zamawiają tablice wyprodukowane przez firmy reklamowe. Taka tablica nie posiada wypukłych znaków oraz nalepki kontrolnej, a więc nie jest tablicą rejestracyjną w świetle prawa. Jeżeli użytkownik samochodu wozi ze sobą oryginał to i tak nie uniknie mandatu w wysokości 100 zł. Już niebawem przepisy zmienią się na korzystniejsze.

Nowy projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie nowego wzoru zmniejszonych tablic rejestracyjnych jednorzędowych dla pojazdów, które posiadają miejsce na tablice odmienne od standardów europejskich. Poza tym zostaną wprowadzone nowe tablice uwzględniające różne pojemności silników w jednośladach i pojawią się nowe kody oznaczeń. Zasady obrotu tablicami rejestracyjnymi oraz materiałami, które mają szczególne znaczenie przy ich produkcji pozostaną takie same.

Nowy projekt rozporządzenia przygotowany przez ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych jest już na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Rozporządzenie będzie wchodzić w życie etapowo. Większość zapisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, a pozostałe już w sześć miesięcy od daty ogłoszenia dokumentu.


Podobne wiadomości:

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya wraca

Jedna tablica, wiele pojazdów - pomysł Liroya...

Finanse i prawo 2017-04-25

Rząd zajął się propozycją zgłoszoną przez posła Piotra Liroya-Marca. Być może już niebawem nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych po zakupie używanego samochodu - będą one przypisane do kierowcy zamiast samochodu.

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

TARGI FRANKFURT TARGI FRANKFURT