mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Na co zwracać uwagę sprowadzając auta z Niemiec?

Na co zwracać uwagę sprowadzając auta z Niemiec?

Choć niemiecki rynek samochodów używanych jest już mocno przetrzebiony przez poszukiwaczy wszelkiego rodzaju okazji, to wciąż dla wielu naszych rodaków stanowi on główne źródło poszukiwania taniego i przede wszystkim dobrego auta. Niestety, bardzo często nieznajomość języka powoduje, że łatwo możemy popełnić błąd, którego skutkiem będzie to, że staniemy się właścicielami uszkodzonego pojazdu bez prawa do reklamacji.

Na co zwracać uwagę sprowadzając auta z Niemiec?
Atrakcyjnie brzmiące obietnice dealera nie zawsze pokrywają się z zapisami w umowie. Niesprawdzony sprzedawca może sprzedać nam jeżdżący bubel, nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialności. Europejskie Centrum Konsumenckie w Niemczech podpowiada, na jakie zapisy warto zwrócić szczególną uwagę, by ustrzec się kupna uszkodzonego samochodu, bez prawa do jego reklamacji.

Polacy w coraz większym stopniu korzystają z dobrodziejstw jednolitego rynku, m.in. poprzez dokonywanie zakupów określonych produktów w innych krajach UE po niższych cenach. Dużym zainteresowaniem naszych rodaków cieszą się używane samochody, sprowadzane głównie z Niemiec, w czym pobiliśmy już chyba wszystkie możliwe rekordy. W odpowiedzi na olbrzymi popyt, wielu niemieckich sprzedawców oferuje samochody przez Internet, tworząc nawet odpowiednie serwisy ogłoszeniowe w języku polskim. W bardzo wielu przypadkach rozmowy dotyczące sprzedaży prowadzone są w języku angielskim lub z pomocą tłumacza. Kiedy sprzedający i kupujący dojdą do porozumienia, konsument otrzymuje do podpisania umowę jednak w języku niemieckim.

Uwaga! Zapisy w umowie mogą znacząco odbiegać od wcześniejszych ustaleń ustnych. Sprzedawca może w ten sposób uchylać się od odpowiedzialności z tytułu niezgodności towaru z umową zyskując pole do nadużyć (np. będzie mógł bezkarnie sprzedawać uszkodzone samochody).

Przypadek 1: transakcja między przedsiębiorcami lub sprzedaż prywatna

Zgodnie z prawem sprzedawca w Niemczech może dokonać wyłączenia swojej odpowiedzialności wynikającej z niezgodności towaru z umową tylko w dwóch sytuacjach:
- gdy sprzedawca działa jako osoba prywatna, a sprzedaż nie odbywa się w ramach jego działalności gospodarczej,
- gdy zarówno sprzedawca jak i kupujący działają jako handlowcy (obaj w ramach działalności gospodarczej)

Aby stworzyć taką sytuację prawną, dealer może użyć w umowie jednego z następujących zapisów:
- "Händlerkauf", "Händlergeschäft" - oznacza, że kupujący i sprzedający są przedsiębiorcami (działają w ramach swojej działalności gospodarczej, a nie prywatnej),
- "Käufer bestätigt Gewerbetreibender" - kupujący potwierdza, że jest przedsiębiorcą (handlowcem),
- "Kauf zwischen zwei Verbrauchern" - oznacza, że kupujący i sprzedający są konsumentami (zawierają transakcję jako osoby prywatne).

Jeśli któraś z wymienionych powyżej fraz znajduje się w umowie zawieranej z niemieckim dealerem, istnieje znaczące prawdopodobieństwo, że w dokumencie pojawi się także dodatkowy zapis w rodzaju: "Ohne Garantie"/ "Unter Ausschluss jeglicher Gewährleistung" / "Ausschluss der Sachmängelhaftung", które oznaczają mniej więcej to samo -
"bez prawa do reklamacji".

Przypadek 2: "Widziały gały, co brały" - czyli pojazd pozbawiony wad lub wady znane kupującemu

Zdarzają się także sytuacje, w których dealerzy używanych aut starają się uwolnić od odpowiedzialności wynikającej z niezgodności towaru z umową poprzez zapis w umowie informujący, że samochód w momencie sprzedaży nie posiadał żadnych wad czy uszkodzeń, albo - co gorsza – istniejące wady były znane kupującemu.

- "Verkauft wie gesehen" - potwierdzenie, że sprzedaż została poprzedzona oględzinami (kupujący nabywa auto ze świadomością, w jakim jest ono stanie),
- "Käufer bestätigt, dass er auf Mängel hingewiesen wurde und diese akzeptiert hat" - kupujący potwierdza, że został poinformowany o wadach (uszkodzeniach) i je akceptuje.

Sprzedający starając się zachwalać swój produkt, może składać obietnice bez pokrycia. Jeśli nie znajdą one odzwierciedlenia w umowie sprzedaży może następnie uchylać się od wypełnienia ustnych zobowiązań, powołując się na zapisy w rodzaju:
- "Nebenabreden bedürfen zu ihrer Gültigkeit der Schriftform" - specjalne ustalenia (klauzule) muszą być sporządzone w formie pisemnej dla zachowania ich ważności
- "Ich bestätige, dass mir der Verkäufer keine Zusicherungen gemacht hat" - oznacza: "Potwierdzam, że nie otrzymałem od sprzedającego żadnych gwarancji ani zapewnień".

Ponieważ takie przypadki, jak wyżej, zdarzają się dosyć często Europejskie Centrum Konsumenckie radzi, jak  działać, by zminimalizować ryzyko zakupu wadliwego auta bez prawa do jego reklamacji.

- Upewnij się, że sprzedawca jest wiarygodny. Sprawdź, jego stronę internetową i sposób, w jaki sprzedaje samochody (w sklepie z używanymi samochodami czy nieoficjalnie?)
- Nigdy nie podpisuj umowy, jeśli chociażby jedna fraza jest dla ciebie niezrozumiała. O pomoc warto poprosić profesjonalnego tłumacza.
- Bezwzględnie nalegaj, by wszelkie dodatkowe ustalenia były sporządzane w formie pisemnej jako załączniki do umowy.

Oczywiście powyższe przykłady, jak i porady dotyczą rynku niemieckiego, jednak spokojnie możemy je przenieść na każdy inny kraj. Nieuczciwi sprzedawcy zdarzają się wszędzie, a super atrakcyjnie wyglądające oferty sprzedaży mogą w rzeczywistości okazać się bublami, zaś chcąc później dochodzić swoich praw bardzo często stoimy z góry na straconej pozycji.

Podobne wiadomości:

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Aktualności 2016-07-05

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już działa

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już...

Finanse i prawo 2017-12-19

Komentuj:

~Marcin 2016-03-29

Na co trzeba uważać przy sprowadzeniu samochodu z Niemiec, jakie dokumenty są potrzebne, wszystkie aktualne informacje na ten temat można znaleźć na stronce: http://www.auto-manager.eu/ .

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.