mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Szykuje się spory projekt dotyczący badań technicznych. Zmieni się sporo zarówno po stronie kierowców, jak i diagnostów. 

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach
Na razie jest to tylko projekt, ale za niedługo zostanie wcielony w życie ze względu na dyrektywę unijną. Nowe przepisy mają być gotowe do końca maja 2017 roku, a w ciągu następnego roku mają być już stosowane w praktyce. Zapowiada się sporo zmian, które dotkną kierowców oraz diagnostów. 

Na początek zmieni się organ nadzorujący prace stacji diagnostycznych. Nie będzie to już starosta, ale dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Na jego barkach będzie spoczywało prowadzenie rejestru stacji, a także wydawania uprawnień do przeprowadzania badań. Również kontrole będą przeprowadzane właśnie przez ten organ. 

Żeby zostać diagnostą trzeba będzie legitymować się nie tylko odpowiednim wykształceniem, ale także praktyką oraz szkoleniami. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie nowego rodzaju działalności gospodarczej dla podmiotów zamierzających prowadzić ośrodki szkolenia diagnostów. Po uzyskaniu uprawnień diagnosta będzie musiał kształcić się przez cała karierę, bowiem przepisy wprowadzą obowiązek szkoleń.

Poszerzy się zakres odpowiedzialności diagnostów. Będą oni identyfikować pojazd, a także dokonywać dokumentacji zdjęciowej oraz wpisywać odpowiednie dane do rejestrów. Dużą zmianą bezie pobieranie opłat przed wykonaniem badań. Aktualnie, gdy samochód nie przejdzie badania technicznego, kierowca odjeżdża z kwitkiem. Teraz będzie musiał zapłacić i nie będzie mógł domagać się zwrotu opłaty. 

Po przejściu badania technicznego diagnosta oznakuje nasz pojazd przy pomocy naklejki. Dzięki tej naklejce policjanci będą już z daleka widzieli, czy samochód ma aktualny przegląd. Przejście badania technicznego będzie wiązało się z koniecznością posiadania odpowiednego zaświadczenia, w którym będą wymienione szczegóły. Pieczątka wbita w dowód rejestracyjny odejdzie do lamusa.

Tematy w artykule: badanie badanie techniczne przeglad

Podobne wiadomości:

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Finanse i prawo 2016-10-19

Stacje Kontroli Pojazdów wymagają więcej... kontroli

Stacje Kontroli Pojazdów wymagają więcej......

Finanse i prawo 2015-11-07

Komentuj:

~Krzysiek 2016-04-06

Również jestem za zaostrzeniem przepisów.... kierowcy nie zdają sobie sprawy, jak ważny jest regularny przegląd pojazdu. Prowadzę firmę transportową i nie mógłbym sobie pozwolić na samochody, które nie są sprawne. Polecam_________www.firetms.com

~Bartek~12 2015-09-09

I bardzo dobrze, że to zaostrzają. Ja prowadzę firmę transportowa i muszę przyznać, że wielu kierowców ma takie auta, że szkoda mówić. Sam wiem, jak ważne jest dobre robienie przeglądów. To dużo mówi o naszym bezpieczeństwie. _______________ Polecam program TMS: http://www.etransit.eu/firma/

~kierowca 2015-09-03

W każdej dziedzinie życia "PAŃSTWO nas osacza i każe płacić za każdy ruch i pierdnięcie. Nie jesteśmy już właścicielami nawet własnego tyłka , nie mówię o majątku którym nie możemy dysponować dowoli, by nie zapłacić jakiegoś haraczu. . Na wszystko trzeba mieś zgody zaświadczenia podpisy ect. Mam nadzieję że panowie p-osły tego nie przegłosują bo kręcą bat na swoje dupy i wszystkich wyborców. Zastanawiam się co za banda durniów to wszystko wymyśla. Trzeba rozpuścić tę całą unię , wyzerować całe prawo i zacząć od początku jak za p. Wilczka. KOMUNO WRÓĆ, byłaś balsamem dla ludzi, dzisiejsze państwa unii to opresyjne biurokratyczne twory które zmierzają do auto destrukcji i zagłady własnych obywateli. Trzeba wpuścić więcej muzułmanów to rozpieprzą tę unie.

~Kuba 2015-09-03

Jak to POlandii bywa... byle uprościć zycie innym, na rozkaz Uni

Aldik 2015-09-03

Kolejne zmiany mające na celu tylko nabijanie kasy. Co dadzą zdjęcia auta ? Co dadzą te wszystkie papiery ? NIC. Jak auto będzie niesprawne a diagnosta będzie chciał to i tak przepuści . Cokolwiek by sie nie zmieniało i tak będzie to możliwe ! Kierowca teraz odjeżdża z kwitkiem ale dzięki uprzejmości diagnostów, wielu kasuje za badanie i nie przepuszcza auta a potem dopłaca tylko za pojedyńcze usterki. Podejrzewam, że zmiany mają byćtakie, że kierowca będzie musiał płacić dwa razy pełną stawkę - będzie to nic jak tylko kolejna zachęta do dania "w łape". Po co płacić dwa razy, po co jeździć, jak można raz. Prawda jest taka, że kto dba ten będzie dbał o auto a inny i tak da w łape. Inna bajka to, że niektórych po prostu nie stać na naprawy ! Łatają oby jeździło, bo muszą jeździć - kwestie zawodowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.