mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Najwyższy czas na rejestrację

Najwyższy czas na rejestrację

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła spore zmiany w sposobie odliczania podatku VAT od nabytych samochodów, w tym także od samochodów nabytych na podstawie umowy leasingu.

Znowelizowana ustawa weszła w życie z dniem 1 czerwca br., jednak przepisy dotyczące nabywania samochodów wejdą w życie po upływie 90 dni od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw, czyli od 22 sierpnia br.

Krótko przypominając, nowa ustawa likwiduje tzw. wzór Lisaka, który uzależniał odliczenie pełnego podatku VAT od dopuszczalnej ładowności. Obecnie będzie to możliwe w przypadku aut osobowych, jeśli dany samochód będzie posiadał odpowiednią przestrzeń ładunkową (ponad 50% długości wewnętrznej pojazdu, licząc od dolnej krawędzi przedniej szyby do tylnej szyby lub drzwi).

Sprawa trochę się komplikuje w przypadku nabycia samochodu na podstawie umowy leasingu przed 31 maja. Aby móc zachować prawo do pełnego odliczenia podatku VAT płaconego w kolejnych ratach czynszowych na dotychczasowych warunkach (na podstawie wzoru Lisaka), należy tę umowę zarejestrować we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca br.. Podatnik powinien przynieść do urzędu oryginał umowy z ewentualnymi aneksami wraz z kserokopią.

Jeśli umowa została lub zostanie zawarta od 1 czerwca, a samochód będzie spełniał kryteria ze starej ustawy, wówczas prawo do odliczenia całego VAT-u przysługuje jedynie w okresie przejściowym, czyli do 22 sierpnia. Nabywając samochód po tej dacie, aby móc odliczyć pełen VAT przy leasingu auta osobowego, musi ono spełniać już nowe kryteria dotyczące przestrzeni ładunkowej.

Powyższe przepisy dotyczą też innych umów o podobnym charakterze, co leasing, jak np. umowa dzierżawy czy najmu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór - paliwo przyszłości
Wodór jako paliwo ma wiele zalet. W dobie elektryfikacji samochodów gaz ten może odegrać niebagatelną rolę.