mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Aktualne przepisy przewidują, że za brak dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC grozi mandat w wysokości 250 zł.  Jednak już niedługo podczas kontroli funkcjonariusz policji lub Inspekcji Transportu Drogowego będzie mógł sprawdzić dane w internetowej bazie. Dzięki temu kierowca nie będzie karany za brak dokumentów, a sama procedura będzie znacznie szybsza.

Jednak nadal policjant będzie mógł zadecydować o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Kierowca otrzyma wtedy kwitek poświadczający, a w systemie pojawi się informacja na ten temat. Adnotacja o zwrocie dokumentu również pojawi się w systemie. Jednak nadal kierowcy będą musieli wozić przy sobie prawo jazdy.

W głosowaniu za nowelizacją ustawy rękę podniosło 255 posłów, 153 było przeciw, a wstrzymało się 26. Oprócz zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC wprowadzono kilka zmian w prawie, które pozwolą korzystać z bardziej rozbudowanego pakietu e-usług dla obywateli.

Zmiany w przepisach trafią teraz do Senatu, a następnie będą czekać na podpis prezydenta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaczną obowiązywać od 4 czerwca.

Tematy w artykule: prawo jazdy ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

Wzrosną kary za brak polisy OC

Wzrosną kary za brak polisy OC

Ubezpieczenie samochodu 2018-11-23

UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC

UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC

Aktualności 2018-12-18

Komentuj:

~irek1888 2018-09-09

Co rok egzamin na prawo jazdy to głupota . Wymyśleli to [ bez urazy ] głupki .

~han$ 2018-07-08

skąd kwota mandatu 250? było 50 za dokument czyli 100 za dowód+oc mi wychodzi

fanmoto123 2018-06-28

lepiej mieć ze sobą, niedawno miałem okazję się o tym przekonać

~andy1234 2018-05-22

Żeby nie było niedomówień i problemów. Woźcie te dokumenty ze sobą. Drobnym drukiem dopisali że wchodzi w życie po uruchomieniu nowych funkcjonalności CEPiK @. Czyli już dziś wiadomo że nie wcześniej niż we wrześniu (3 miesięczny termin informowania o wdrożeniu). A tak na serio to na pewno nie w tym roku. Znając urzędników to pewnie po kolejnych wyborach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szykują się miliardowe kary dla producentów aut
Szykują się miliardowe kary dla producentów aut
Ograniczenia emisji CO2 zaplanowane na 2021 rok spowodują miliardy euro kar dla producentów samochodów w Europie - mówią eksperci.