1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Aktualne przepisy przewidują, że za brak dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC grozi mandat w wysokości 250 zł.  Jednak już niedługo podczas kontroli funkcjonariusz policji lub Inspekcji Transportu Drogowego będzie mógł sprawdzić dane w internetowej bazie. Dzięki temu kierowca nie będzie karany za brak dokumentów, a sama procedura będzie znacznie szybsza.

Jednak nadal policjant będzie mógł zadecydować o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Kierowca otrzyma wtedy kwitek poświadczający, a w systemie pojawi się informacja na ten temat. Adnotacja o zwrocie dokumentu również pojawi się w systemie. Jednak nadal kierowcy będą musieli wozić przy sobie prawo jazdy.

W głosowaniu za nowelizacją ustawy rękę podniosło 255 posłów, 153 było przeciw, a wstrzymało się 26. Oprócz zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC wprowadzono kilka zmian w prawie, które pozwolą korzystać z bardziej rozbudowanego pakietu e-usług dla obywateli.

Zmiany w przepisach trafią teraz do Senatu, a następnie będą czekać na podpis prezydenta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaczną obowiązywać od 4 czerwca.

Tematy w artykule: prawo jazdy ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

UFG: więcej odszkodowań mimo wzrostu bezpieczeństwa

UFG: więcej odszkodowań mimo wzrostu...

Aktualności 2019-03-21

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Od stycznia 2020 roku rosną kary za brak OC

Aktualności 2019-12-30

Komentuj:

~irek1888 2018-09-09

Co rok egzamin na prawo jazdy to głupota . Wymyśleli to [ bez urazy ] głupki .

~han$ 2018-07-08

skąd kwota mandatu 250? było 50 za dokument czyli 100 za dowód+oc mi wychodzi

fanmoto123 2018-06-28

lepiej mieć ze sobą, niedawno miałem okazję się o tym przekonać

~andy1234 2018-05-22

Żeby nie było niedomówień i problemów. Woźcie te dokumenty ze sobą. Drobnym drukiem dopisali że wchodzi w życie po uruchomieniu nowych funkcjonalności CEPiK @. Czyli już dziś wiadomo że nie wcześniej niż we wrześniu (3 miesięczny termin informowania o wdrożeniu). A tak na serio to na pewno nie w tym roku. Znając urzędników to pewnie po kolejnych wyborach.