1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Nie zawsze bankowóz daje prawo do odliczenia pełnego VAT

Nie zawsze bankowóz daje prawo do odliczenia pełnego VAT

Nie tylko organy podatkowe, ale również sądy interpretują na niekorzyść podatników możliwość odliczenia całego podatku VAT naliczonego od zakupu bankowozu. Pierwszy taki wyrok wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

W rozpatrywanym wniosku o interpretację skarżąca firma wyjaśniła, że zamierza zakupić samochód, który wcześniej będzie użytkowany na podstawie umowy leasingu. W dowodzie rejestracyjnym będzie wpis - rodzaj pojazdu: samochód specjalny, przeznaczenie: bankowóz.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność opodatkowaną, polegająca na produkcji konstrukcji metalowych i ich części. Samochód specjalny, o którym mowa we wniosku, jest bankowozem typu C, spełniającym wymagania techniczne określone w przepisach.

Z uwagi na fakt, iż główny udziałowiec spółki znajduje się poza granicami kraju, konieczne są częste wyjazdy do siedziby udziałowca. W takim przypadku transportowane są tajne dokumenty, które wymagają najwyższego zabezpieczenia. Samochód będzie służył do przewożenia tajnych i cennych materiałów m.in. zabezpieczonych dysków i innych nośników danych elektronicznych, laptopów oraz innych dokumentów przewożonych w formie papierowej, a także papierów wartościowych, pieniędzy i innych kosztowności.

Według spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami, przysługuje jej prawo do odliczenia 100 proc. podatku VAT od rat leasingowych oraz od zakupu paliwa do niego.

Z powyższym stwierdzeniem nie zgodził się jednak fiskus, a rację przyznał mu WSA w Bydgoszczy (sygnatura akt I SA/Bd 733/12).

Według sądu zakup bankowozu nie oznacza, że każdy zarejestrowany podatnik VAT będzie mógł odliczyć pełen podatek naliczony z tytułu zakupu takiego pojazdu, skoro pojazd ten nie jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem w związku z działalnością podatnika.

Aby móc odliczyć w pełnej wysokości podatek VAT, według sądu, pojazd ten winien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne. Działalność do prowadzenia, której można wykorzystywać bankowóz to świadczenia usług przewozu wartości pieniężnych. Zdaniem sądu nie jest taką działalnością prowadzenie przez wnioskodawcę działalności w zakresie konstrukcji metalowych i ich części, z którym wiąże się, jak podano we wniosku o udzielenie interpretacji, przewożenie do siedziby udziałowca tajnych i cennych materiałów. Marginalne wykorzystanie bankowozu do przewozu powyższych rzeczy nie może uprawniać podatnika do możliwości odliczenia całego podatku naliczonego.

W takim przypadku spółce pozostaje prawo do odliczania 60 proc. podatku VAT od rat leasingowych, nie więcej niż 6 tys. zł łącznie. Firma nie ma również prawa do odliczania VAT od nabywanego do tego pojazdu paliwa.


Podobne wiadomości:

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~antyPO 2012-11-23

kiedy lud powstanie i obali tych złodziei co to się mienią rządem

~janosik 2012-11-19

to w taki sam sposób można podejść do pickupów, jeśli lekarz, adwokat, architekt etc. kupi sobie takie auto, będzie dojeżdżał tylko do klientów, a nie będzie woził niczego na pace, to nie powinien móc odliczyć całego Vatu. Dużo prędzej mu się przyda bankowóz niż pickup

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Focus EcoBoost Hybrid – premiera
Ford Focus EcoBoost Hybrid – premiera
Ford wprowadził na europejski rynek Focusa z oszczędnym, zelektryfikowanym układem napędowym EcoBoost Hybrid.