1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Minister Finansów poinformował o pracach nad zmianami w zasadach płatności akcyzy. W niedalekiej przyszłości podatek będzie zależeć nie tylko od pojemności silnika, ale również od wieku samochodu.

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami
Podczas konferencji prasowej minister Morawiecki poinformował o pracach nad zmianami zasad płatności za sprowadzane samochody. Podkreślił, że ministerstwo nie pracuje nad żadnymi zakazami, ale możemy się spodziewać, że za stare samochody sprowadzane z zagranicy zapłacimy więcej. Nowa akcyza będzie zależeć również od wieku samochodu. Zmiany ujrzą światło dzienne w ciągu paru miesięcy.

W tej chwili obowiązują dwie stawki akcyzy na samochody osobowe. Jedynym kryterium jest pojemność silnika. Za auto z mniejszym silnikiem (do 2000 cm3 pojemności) zapłacimy niższą stawkę akcyzy – 3,1 proc. wartości pojazdu. Sprowadzając samochód z większą jednostką (powyżej 2000 cm3) stawka wynosi 18,6 proc. wartości samochodu.

Ta dysproporcja w stawkach za akcyzę miała służyć ochronie krajowych producentów samochodów z małymi silnikami oraz kwestią, że duże jednostki bardziej zanieczyszczają powietrze. Rządzący byli również zdania, że osoba kupująca auto z większym silnikiem jest zamożniejsza.
Tematy w artykule: akcyza Ministerstwo Finansów

Podobne wiadomości:

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy...

Finanse i prawo 2015-07-09

Kolejne ułatwienie dla sprowadzających auta

Kolejne ułatwienie dla sprowadzających auta

Finanse i prawo 2014-12-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2022 – zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2022 – zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars odbywa się w tym roku już po raz 28. Już trzecią dekadę czytelnicy auto motor i sport wybierają najlepsze samochody roku.