1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmianę przepisów dla kierowców, w ramach której zwiększono kary za wykroczenia i przestępstwa popełnione za kółkiem. Rząd zaakceptował już wstępnie te propozycje.

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, wskazywał małą skuteczność obecnych przepisów w kwestii ścigania sprawców groźnych przestępstw i wykroczeń drogowych. Jego zdaniem aktualny stan prawny zachęca do zachowań powodujących tragiczne skutki. Dlatego prowadzone przez niego ministerstwo przygotowało nowelizację przepisów.

Statystyki mówią, że w samym 2015 roku ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeń drogowych nie spotkała z powodu przedawnienia. Ponadto spośród 1400 osób, które skazano za jazdę pomimo odebranego wcześniej prawa jazdy, tylko wobec czterech orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.  Tylko w 26 przypadkach ze 112 wyroków skazujących pijanych lub odurzonych kierowców, którzy zabili na drodze lub spowodowali ciężkie obrażenia ciała orzeczono kary w zawieszeniu.

Z tego powodu przygotowano nowelizację ustawy, która wprowadzi dużo surowsze kary. Kierowca, który będzie prowadził pijany lub odurzony i spowoduje poważny wypadek, pójdzie do więzienia na co najmniej dwa lata, bez możliwości zawieszenia kary. W sprawach o wykroczenia drogowe, w których wszczęto postępowanie, przedawnienie nastąpi po trzech, a nie dwóch latach od momentu popełnienia wykroczenia.

Kierowca, który wsiądzie za kółko po zabraniu prawa jazdy decyzją administracyjną narazi się na karę dwóch lat więzienia, a dodatkowo zostanie wobec niego orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Osoba, która złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów może zostać skazana nawet na 5 lat więzienia.

Przepisy uderzą w kierowców, który nie zatrzymają się do kontroli policyjnej i zmuszą policję do pościgu. Czyn będzie kwalifikowany jako przestępstwo i będzie zagrożony karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zostały wstępnie zaakceptowane przez rząd. Projekt trafi teraz do prac w Sejmie, a następnie na biurko prezydenta do podpisu. Jeżeli nie zostaną zgłoszone zmiany, zmienione przepisy zaczną obowiązywać w drugim kwartale roku.


Podobne wiadomości:

Jak jeździć po rondzie? Tajniki ruchu okrężnego

Jak jeździć po rondzie? Tajniki ruchu...

Przepisy i prawo jazdy 2021-03-23

Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Nowe przepisy na przejściach dla pieszych

Przepisy i prawo jazdy 2021-06-09

Komentuj:

~~Kieroaca tzw amator 2017-01-20

A może by tak w trosce o tzw nasze bezpieczeństwo zadbać oto aby nowo budowana droga była szersza od poprzedniej aby na pasie ciężarówka spokojnie się mieściła anie ledwo w pasach co bardzo utrudnia jej wyprzedzanie. Pasy ruchu w/g mnie powinny mieć taką szerokość aby mogło minąć się dwie ciężarówki i powiedzmy jako trzeci samochód karetka czy policja lub inne służby które na prawdę dbają o bezpieczeństwo i raczej nie powinny stać w korku Panowie ministrowie zainwestujcie w takie bezpieczeństwo a nie tylko w portfele obywateli Najłatwiej wychodzi stawianie wysepek które bardzo często są nie oświetlone co z tego że stoi znak informujący kiedy jedziemy za ciężarówką i próbujemy ją wyprzedzić skupiamy się na lewej stronie więc słabo jak w nocy nie jest oświetlona taka wysepka

~Kieroaca tzw amator 2017-01-20

34 lata mam prawo jazdy jeżeli zdarzy mi się jakaś przygoda to na pewno nie zrobię tego celowo a zostanę bandytą . Zabieranie prawa jazdy za wszystkie wykroczenia chyba przesada więc jak ,,żyć"

~rozsądny kierowca 2017-01-19

Proponowane zmiany prawa to istne szaleństwo , jak podają statystyki odebrani 56 tyć praw jazdy , z tego co najmniej połowę z tych ludzi odebrano źródło utrzymania i zmuszono do jazdy bez prawka , zrobiono z nich przestępców za jazdę przez las o 50 km więcej. . Teraz tych ludzi chce się pozamykać na 2 lata zniszczyć im doszczętnie życie i ich rodzinom. PANIE ZIOBRO I POSŁOWIE ZLITUJCIE SIĘ NAD NAMI TO PRAWO NICZEGO NIE ZAŁATWI , TRZEBA BĘDZIE BUDOWAĆ KOLEJNE WIĘZIENIA .JEST KRYMINOGENNE I Z PORZĄDNYCH LUDZI ZROBI PRZESTĘPCÓW BEZ POWODU. nPANOWIE POSŁOWIE POWSTRZYMAJCIE TO SZALEŃSTWO PARU OSÓB W TYM PAŃSTWIE . KIEROWCY WYJDŹMY NA ULICE I ZAPROTESTUJMY. TRAKTUJE SIĘ NAS JAK NAJGORSZYCH BANDYTÓW , BO PRĘ NIEPOCZYTALNYCH OSÓB POPEŁNIŁO PRZESTĘPSTWO NA DRODZE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Fiesta po face liftingu
Ford Fiesta po face liftingu
Ford Fiesta pojawił się w nowej, odświeżonej wersji. Jednocześnie debiutuje sportowa Fiesta ST. Oto, co się zmieniło.