mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmianę przepisów dla kierowców, w ramach której zwiększono kary za wykroczenia i przestępstwa popełnione za kółkiem. Rząd zaakceptował już wstępnie te propozycje.

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, wskazywał małą skuteczność obecnych przepisów w kwestii ścigania sprawców groźnych przestępstw i wykroczeń drogowych. Jego zdaniem aktualny stan prawny zachęca do zachowań powodujących tragiczne skutki. Dlatego prowadzone przez niego ministerstwo przygotowało nowelizację przepisów.

Statystyki mówią, że w samym 2015 roku ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeń drogowych nie spotkała z powodu przedawnienia. Ponadto spośród 1400 osób, które skazano za jazdę pomimo odebranego wcześniej prawa jazdy, tylko wobec czterech orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.  Tylko w 26 przypadkach ze 112 wyroków skazujących pijanych lub odurzonych kierowców, którzy zabili na drodze lub spowodowali ciężkie obrażenia ciała orzeczono kary w zawieszeniu.

Z tego powodu przygotowano nowelizację ustawy, która wprowadzi dużo surowsze kary. Kierowca, który będzie prowadził pijany lub odurzony i spowoduje poważny wypadek, pójdzie do więzienia na co najmniej dwa lata, bez możliwości zawieszenia kary. W sprawach o wykroczenia drogowe, w których wszczęto postępowanie, przedawnienie nastąpi po trzech, a nie dwóch latach od momentu popełnienia wykroczenia.

Kierowca, który wsiądzie za kółko po zabraniu prawa jazdy decyzją administracyjną narazi się na karę dwóch lat więzienia, a dodatkowo zostanie wobec niego orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Osoba, która złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów może zostać skazana nawet na 5 lat więzienia.

Przepisy uderzą w kierowców, który nie zatrzymają się do kontroli policyjnej i zmuszą policję do pościgu. Czyn będzie kwalifikowany jako przestępstwo i będzie zagrożony karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zostały wstępnie zaakceptowane przez rząd. Projekt trafi teraz do prac w Sejmie, a następnie na biurko prezydenta do podpisu. Jeżeli nie zostaną zgłoszone zmiany, zmienione przepisy zaczną obowiązywać w drugim kwartale roku.


Podobne wiadomości:

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Zaostrzenie kar za kradzież tablic...

Aktualności 2019-01-31

Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar prędkości

Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar...

Aktualności 2019-08-06

Komentuj:

~~Kieroaca tzw amator 2017-01-20

A może by tak w trosce o tzw nasze bezpieczeństwo zadbać oto aby nowo budowana droga była szersza od poprzedniej aby na pasie ciężarówka spokojnie się mieściła anie ledwo w pasach co bardzo utrudnia jej wyprzedzanie. Pasy ruchu w/g mnie powinny mieć taką szerokość aby mogło minąć się dwie ciężarówki i powiedzmy jako trzeci samochód karetka czy policja lub inne służby które na prawdę dbają o bezpieczeństwo i raczej nie powinny stać w korku Panowie ministrowie zainwestujcie w takie bezpieczeństwo a nie tylko w portfele obywateli Najłatwiej wychodzi stawianie wysepek które bardzo często są nie oświetlone co z tego że stoi znak informujący kiedy jedziemy za ciężarówką i próbujemy ją wyprzedzić skupiamy się na lewej stronie więc słabo jak w nocy nie jest oświetlona taka wysepka

~Kieroaca tzw amator 2017-01-20

34 lata mam prawo jazdy jeżeli zdarzy mi się jakaś przygoda to na pewno nie zrobię tego celowo a zostanę bandytą . Zabieranie prawa jazdy za wszystkie wykroczenia chyba przesada więc jak ,,żyć"

~rozsądny kierowca 2017-01-19

Proponowane zmiany prawa to istne szaleństwo , jak podają statystyki odebrani 56 tyć praw jazdy , z tego co najmniej połowę z tych ludzi odebrano źródło utrzymania i zmuszono do jazdy bez prawka , zrobiono z nich przestępców za jazdę przez las o 50 km więcej. . Teraz tych ludzi chce się pozamykać na 2 lata zniszczyć im doszczętnie życie i ich rodzinom. PANIE ZIOBRO I POSŁOWIE ZLITUJCIE SIĘ NAD NAMI TO PRAWO NICZEGO NIE ZAŁATWI , TRZEBA BĘDZIE BUDOWAĆ KOLEJNE WIĘZIENIA .JEST KRYMINOGENNE I Z PORZĄDNYCH LUDZI ZROBI PRZESTĘPCÓW BEZ POWODU. nPANOWIE POSŁOWIE POWSTRZYMAJCIE TO SZALEŃSTWO PARU OSÓB W TYM PAŃSTWIE . KIEROWCY WYJDŹMY NA ULICE I ZAPROTESTUJMY. TRAKTUJE SIĘ NAS JAK NAJGORSZYCH BANDYTÓW , BO PRĘ NIEPOCZYTALNYCH OSÓB POPEŁNIŁO PRZESTĘPSTWO NA DRODZE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
VW walczy ze smogiem
VW walczy ze smogiem
Jego zapowiedź, że do 2050 roku stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla nie jest deklaracją bez pokrycia...