mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych

Nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian dotyczący stosowania fotelików dziecięcych w samochodach, który znosi m.in. granicę wieku 12 lat dla obowiązkowego korzystania z fotelików przez dzieci podczas jazdy autem.

Nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych
Jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie internetowej Rady Ministrów, celem zmian wprowadzonych do Prawa o ruchu drogowym jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci przewożonych w pojazdach przez wprowadzenie rozszerzonych wymogów, które dotyczą przewożenia dzieci samochodami oraz warunków technicznych dla fotelików oraz innych urządzeń przytrzymujących.

Zmiany mają ponadto dostosować polskie pradowawstwo do przepisów unijnych (m.in. dyrektywy Komisji 2014/37/UE), dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących dzieci w pojazdach.

Projekt nowelizacji pzepisów przewiduje zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach, przy pozostawieniu ogólnego obowiązku przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. Dopuszczalne będzie przewożenie dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika lub innego urządzenia, na tylnym siedzeniu pojazdu. 

Możliwe będzie również przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika, na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika. Ta zmiana rozwiąże problem wielodzietnych rodzin (z trójką dzieci na pokładzie, które powinny jeździć jeszcze w fotelikach), a których samochód fizycznie nie pomieści na tylnej kanapie obok siebie trzech fotelików.

Nowelizacja zawiera również bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dzieci, a także bezwzględny zakaz przewożenia bez fotelika lub innego urządzenia dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowaniu fotelika.

Do projektu ustawy wprowadzono także nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa. Skonkretyzowano m.in., kto może zostać zwolniony z obowiązku stosowania pasów. Będą to m.in.: osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie, kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący na prawo jazdy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne. Doprecyzowano ponadto zakres informacji, jakie powinno zawierać zaświadczenie lekarskie zwalniające z używania pasów bezpieczeństwa.

Kierowcy autobusów wyposażonych w pasy będą za to zobowiązani do poinformowania pasażerów o konieczności korzystania z nich podczas jazdy.

Zmienione przepisy:
- bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenia przytrzymujące dzieci;
- bezwzględny zakaz przewożenia, bez fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia, dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego;
- rozszerzono katalog osób, które mogą nie stosować podczas jazdy pasów bezpieczeństwa, włączając do niego żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Doprecyzowano także zakres informacji, jakie powinno zawierać zaświadczenie lekarskie zwalniające z używania pasów bezpieczeństwa.


Podobne wiadomości:

10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense

10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety...

Aktualności 2018-11-26

Jak ruszać pod górę na śniegu?

Jak ruszać pod górę na śniegu?

Bezpieczna jazda 2019-01-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe to pozornie trudny manewr. Tymczasem wystarczy poznać kilka zasad, by wpasować się w każdą niemal lukę.