mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Nowy rok - większa akcyza

Nowy rok - większa akcyza

Nadejście nowego roku przywitamy najprawdopodobniej podwyżkami stawki akcyzy na sporą liczbę produktów, w tym m.in. na benzynę, olej napędowy i gaz płynny.

Resort finansów przygotował już projekt rozporządzenia w sprawie stawek podatku akcyzowego. Jeśli zostanie on zaakceptowany przez inne resorty oraz Radę Ministrów to już od stycznia czekają nas podwyżki.

W kierowców najbardziej powinny uderzyć większe stawki akcyzy na paliwa wykorzystywane do napędu samochodów. Oczywiście nie można wykluczyć, iż bardziej bolesna okaże się podwyżka stawki akcyzy np. na alkohole czy papierosy. Akcyza na benzynę bezołowiową wzrośnie najprawdopodobniej z 1.514 zł/1000 l do 1.565 zł/1000 l. Kierowcy aut z silnikami wysokoprężnymi będą się musieli pogodzić z podwyżką akcyzy na olej napędowy z 1.141 zł do 1.180 zł/1000 l. Użytkownicy samochodów z instalacją gazową także będą narażeni na podwyżkę - akcyza na gaz płynny wzrośnie z 630 do 695 zł/1000 l.

Zmianie nie ulegnie natomiast akcyza na samochody, z pewnością dlatego, iż Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek samochodowy, który zastąpić ma podatek akcyzowy przy zakupie aut.

Oczywiście nie jest powiedziane, iż wzrost stawek akcyzy przełoży się automatycznie na wzrost cen. Przynajmniej nie od razu, bo jak pokazuje doświadczenie prędzej lub później taka podwyżka nastąpi. MF przewiduje z tytułu wyższych stawek zwiększone wpływy budżetowe o ok. 2,3 mld zł.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan potwierdził włączenie największej baterii dachowych paneli słonecznych w Holandii, zainstalowanej w należącym do firmy obiekcie w Amsterdamie.