1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Nowy rok przynosi kolejne zmiany w zakresie przepisów ruchu drogowego. Kierowcy w Polsce muszą się liczyć z tym, że sposób na uniknięcie zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości nie będzie już działał. Co zmieniło się od 1 stycznia 2017 roku?

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy
Najważniejszą zmianą dotyczy kierowców, którzy popełniają wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

Znowelizowany tryb przekazywania informacji do starosty na temat ujawnionego przez policję wykroczenia zakłada, że „"fakt zatrzymania przez policjanta prawa jazdy, w związku z popełnionym wykroczeniem, pozostaje obecnie bez wpływu na możliwość późniejszego zatrzymania tego dokumentu na okres 3 miesięcy. Do wydania przez starostę decyzji w tym zakresie wystarczająca jest informacja o ujawnieniu takiego wykroczenia".

Policjanci czekali na nowelizację od kilku miesięcy, gdy okazało się, ze kierowcy który nie okazują prawa jazdy policjantowi w czasie kontroli mogą uniknąć zatrzymania dokumentu. Zatem od 1 stycznia 2017 roku takie zachowanie nie ma jakiegokolwiek wpływu na decyzję wydawaną przez starostę.

Jeśli nie oddamy prawa jazdy policjantowi podczas kontroli uzasadniając to jego brakiem, otrzymamy nie tylko mandat, ale również nie zatrzyma to procedury zawieszenia uprawnień na okres 3 miesięcy.

Wbrew doniesieniom medialnym od początku tego roku nie uległy zmianie taryfikatory mandatowe. Nadal za wszystkie wykroczenia otrzymamy mandat w takiej samej wysokości, jak rok temu. To samo dotyczy liczby punktów przypisanych do poszczególnych wykroczeń. Projekt nowego taryfikatora utknął w Rządowym Centrum Legislacji, ale możemy się spodziewać, że przepisy zostaną uchwalone jeszcze w tym roku.
Tematy w artykule: policja prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Policyjna akcja

Policyjna akcja "Smog"

Aktualności 2019-01-15

Volkswageny Crafter dla polskiej policji

Volkswageny Crafter dla polskiej policji

Aktualności 2021-03-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wakacyjne podróże Polaków samochodem elektrycznym
Wakacyjne podróże Polaków samochodem elektrycznym
Samochody elektryczne ankietowanych kierowców mają zasięg do 300 km, ale właściciele wyruszają nimi w trasy dłuższe niż 600 km, robiąc 1-2 przerwy na ładowanie. Czy komuś zdarzyło się całkowite rozładowanie?