mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Odcinkowy pomiar prędkości rusza

Odcinkowy pomiar prędkości rusza

Mamy niedobrą wiadomość dla kierowców. Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął odbiory urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Kiedy radary zaczną działać?

Odcinkowy pomiar prędkości rusza

Odbieramy urządzenia i myślę, że w ciągu najbliższych tygodni pierwsze wezwania do sprawców naruszeń zostaną wysłane - powiedział dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marcin Flieger. Jeszcze w tym roku zacznie działać odcinkowy pomiar prędkości w 29 punktach w całym kraju.

Jak będzie działał pomiar prędkości?

Przy wjeździe na dany odcinek, kamera zarejestruje numery rejestracyjne pojazdu oraz czas. Na końcu odcinka druga kamera zanotuje czas wyjazdu i na tej podstawie zostanie obliczona średnia prędkość z jaką na tym odcinku poruszał się pojazd. Jeśli ta będzie przekraczała ustalony limit, kierowca zostanie ukarany stosownym mandatem. Na odcinku mierzonej drogi zostanie postawiony znak informujący, że w tym miejscu znajduje się radar. Na tabliczce znajdziemy informację, jak długi jest dany odcinek. A ten według prawa nie może być dłuższy niż 10 km w terenie zabudowanym i 20 km poza nim.

Kiedy zaczną się sypać mandaty?

System miał zostać uruchomiony już przed wakacjami, ale w życie wchodzi dopiero teraz. Flieger stwierdził, że "pierwsze wezwania do sprawców wykroczeń zaczną być wysyłane w najbliższych tygodniach". Dokładnej daty, kiedy mają zacząć działać nowe radary nie zdradzono. I prawdopodobnie nie dowiemy się o tym aż do... momentu, gdy otrzymamy mandat, więc lepiej już teraz mieć się na baczności!

Na osłodę

W 29 punktach w Polsce pojawi się odcinkowy pomiar prędkości, ale z krajowych dróg zniknie nawet 300 tradycyjnych urządzeń mierzących prędkość. 1 stycznia 2016 roku straż miejska oraz gminna dostanie zakaz ich używania. Ta decyzja nie przypadła do gustu wójtom oraz komendantom straży miejskich. Niektórzy twierdzą, że bezpieczeństwo na drogach w małych miastach i wsiach spadnie.

System odcinkowego pomiaru prędkości został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Żeby pieniądze nie poszły w błoto, system musi wystartować przed 31 grudnia 2015 roku.

Tematy w artykule: radary

Podobne wiadomości:

Dziś europejski dzień kontroli prędkości

Dziś europejski dzień kontroli prędkości

Aktualności 2015-04-16

Co warto wiedzieć o fotoradarach?

Co warto wiedzieć o fotoradarach?

Finanse i prawo 2013-10-15

Komentuj:

~asasseloo 2015-11-19

jak zwykle chcą okradać kierowców, uważam, że kto jeździ powoli nie musi się bać, ale ilość tych kontroli oraz miliony na uruchomienie i obsługę tych łapanek nie są logicznie uzasadnione!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
100 tys. aut z fabryki VW we Wrześni
100 tys. aut z fabryki VW we Wrześni
Leżąca we Wrześni fabryka Volkswagena, w której powstają modele Crafter i MAN, ma powody do świętowania. Zakłady osiągnęły właśnie okrągły wynik 100 tysięcy wyprodukowanych pojazdów.