mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Odliczanie podatku VAT przez firmy

Odliczanie podatku VAT przez firmy

Już niedługo dowiemy się czy polskie firmy będą mogły odliczać VAT od wszystkich samochodów użytkowanych przez firmę.

Unijna dyrektywa w sprawie homologacji mówi, że homologację auta ciężarowego powstałego z przerobionego auta osobowego będą mogły otrzymywać tylko samochody z nadwoziem typu AF. Sprawi to, że wielu drobnych przedsiębiorców działających w Polsce znajdzie się trudnej sytuacji, gdyż auta typu minivan są duże, drogie i wiele firm nie potrzebuje aż tak kosztownych pojazdów. Może to również znacznie utrudnić funkcjonowanie drobnych przedsiębiorstw.
Projektowane polskie przepisy o podatku VAT w artykule 86 ust. 1 pkt 2 przyznają prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku VAT wyłącznie w przypadku zakupu pojazdów z homologacją ciężarową. Ustawodawcy krajów unijnych wzięli pod uwagę potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw, przyznając możliwość odliczania podatku VAT w całości (np. w Niemczech) lub w jego części. Podobnie jest z rozliczaniem VAT od paliwa i napraw.
W 2002 roku łącznie sprzedano w Polsce 308 158 samochodów osobowych, z czego 26,14 procent (80 544) miało homologację na samochód ciężarowy.
W roku bieżącym przewiduje się całkowitą sprzedaż na poziomie 340 000 aut, natomiast trudno jest prognozować sprzedaż na przyszły rok. Z jednej strony ożywienie gospodarcze wpłynie na wielkość sprzedaży, jednak wejście Polski do UE i wprowadzenie nowych zasad handlu samochodami spowoduje zwiększenie cen aut nowych. Prawdopodobnie zwiększy się import samochodów używanych, a to może mieć wpływ na wielkość sprzedaży samochodów nowych.
Jeśli ustawa o podatku VAT nie będzie przewidywała odliczenia VAT od aut nabywanych przez firmy to wg szacunków specjalistów ze Związku Motoryzacyjnego SOIS popyt na wszelkie auta zmniejszy się od 60 do 100 tys. sztuk. Wg danych firmy Samar, podatki (VAT i akcyzowy) ze sprzedaży aut wyniosły w 2002 roku ponad 2700 mln zł, z czego VAT 2320 mln zł, czyli ponad 85 procent. Jeżeli firmy ograniczą zakup aut to z wyliczeń ZM SOIS wpływy budżetowe zmniejszą się o kilkaset mln zł.
W Polsce rynek sprzedaży samochodów nowych kuleje od kilku lat. W 1999 roku całkowita sprzedaż aut wyniosła ponad 640 000, po czym spadła do poziomu ok. 300 000. Skurczenie się popytu na auta odczuwa także rodzimy przemysł samochodowy. Według szacunków ZM SOIS, przy produkcji, sprzedaży i serwisie samochodów zatrudnionych jest w Polsce ok. 120 000 osób. Ostatnie, słabe dla tego przemysłu, trzy lata sprawiły, że rezerwy finansowe przedsiębiorstw są znikome i dalsze obniżenie sprzedaży aut będzie skutkowało zwolnieniami pracowników.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla w wersji sedan dołącza do pokazanych niedawno hatchbacka i kombi Touring Sports. Po raz pierwszy sedan będzie dostępny jako hybryda.