mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Odliczenie podatku zamiast kratek

Odliczenie podatku zamiast kratek

Podatnicy VAT odzyskają połowę tego podatku zapłaconego od samochodów osobowych - zdecydowała sejmowa podkomisja. Posłowie nie odważyli się jednak wprowadzić wielu innych korzystnych dla podatników rozwiązań.

Przyjęta jednogłośnie przez sejmową podkomisję poprawka do projektu nowej ustawy o VAT zakłada, że przy zakupie, imporcie i leasingu samochodów osobowych połowa kwoty podatku będzie traktowana jako podatek naliczony. W ten sposób złagodzono by obowiązujące już od 10 lat restrykcje dla aut osobowych. Jednak przyjęte przez posłów rozwiązanie ogranicza odzyskiwanie podatku do 3000 zł od jednego auta. Oznacza to, że w rzeczywistości tylko w przypadku samochodów o cenie brutto poniżej ok. 30 tys. zł będzie to połowa zapłaconego podatku.
Rząd wstępnie przystał na takie rozwiązanie, zwłaszcza że z początkiem 2004 r. pojawią się nowe utrudnienia dla samochodów kupowanych dla firm. Wskutek planowanych zmian przepisów o homologacji pojazdów, nie będzie już można traktować aut osobowych "z kratką" jako ciężarówek, a tym samym odzyskiwać zapłaconych od nich podatków.

Niestety, to koniec dobrych wiadomości dla podatników. Zdominowana przez posłów rządzącej koalicji podkomisja odrzuciła szereg korzystnych dla podatników propozycji. W ten sposób prawdopodobnie w ustawie pozostanie obowiązek składania kaucji gwarancyjnych przez niektórych podatników handlujących z krajami UE. Wbrew wcześniejszemu stanowisku Komisji Finansów Publicznych, odrzucono też poprawkę pozwalającą taksówkarzom na traktowanie pod pewnymi warunkami taksometrów jako odpowiedników kas fiskalnych. Raczej nie będzie też korzystnego opodatkowania tzw. pakietów usług turystycznych, o co od dawna zabiega branża.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla Sedan - premiera
Toyota Corolla w wersji sedan dołącza do pokazanych niedawno hatchbacka i kombi Touring Sports. Po raz pierwszy sedan będzie dostępny jako hybryda.