mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ograniczenie importu używanych opóźni się

Ograniczenie importu używanych opóźni się

W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad dwoma projektami rozporządzeń, które mają ograniczyć import samochodów używanych, stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jedno dotyczy wymagań technicznych pojazdów, których niespełnienie powoduje zaliczenie pojazdu do odpadów, a drugie sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. Projekty nowych przepisów ograniczających import samochodów używanych nie spełniających wymagań technicznych, muszą być jeszcze notyfikowane Komisji Europejskiej, co wydłuży proces ich wejścia w życie o co najmniej trzy miesiące.

Notyfikacja jest to procedura przesłania projektu do Komisji Europejskiej w celu zapoznania się z nim przez Komisję i zgłoszenia uwag. Prawo do zgłoszenia uwag ma każde państwo członkowskie UE. Wstrzyma to procedurę legislacyjną na trzy miesiące. Prawdopodobnym terminem wejścia ich w życie jest 1 stycznia 2005 roku.

Projektowane przepisy określają techniczne wymagania dotyczące stopnia uszkodzenia i zużycia, których niespełnienie spowoduje, że pojazd nie będzie mógł być dopuszczony do ruchu. Ma to wyeliminować sprowadzanie pojazdów zużytych wskutek długoletniej eksploatacji oraz uszkodzonych w wyniku zdarzeń losowych (np. powódź, pożar) czy też wskutek poważnych wypadków. Opracowanie końcowego tekstu obu rozporządzeń planowane jest na przełom września i października br.

Ustawa z kwietnia 2004 roku wprowadziła dodatkowe badania techniczne dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy i noszącego ślady uszkodzeń, lub którego stan techniczny wskazuje na niebezpieczne naruszenie elementów nośnych konstrukcji. Opłata za dodatkowe badanie, określona w projekcie rozporządzenia, ma wynieść 94 zł.

Podobnie jak do tej pory, sprowadzone z zagranicy pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy za granicą, mają podlegać badaniu technicznemu, które jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją w kraju. Zgodnie z projektem rozporządzenia, opłata za to badanie np. dla samochodu osobowego wynosi 169 zł (obecnie 163 zł). Jeśli podczas przeprowadzania tego badania zajdzie konieczność dodatkowego badania technicznego za 94 zł, wykonuje się je łącznie i pobiera się odpowiednio wyższą opłatę.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Tymczasem wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze na drugi dzień poziom alkoholu we krwi może przekraczać dozwolony pułap.