mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Osobowe w leasingu

Osobowe w leasingu

Przepisy o leasingu aut złagodzone!

Od 1 października można brać w leasing auta osobowe i korzystać z ulg podatkowych bez konieczności przerabiania tych aut na ciężarowe.

Jakie są korzystne dla firm zainteresowanych leasingiem aut zmiany w ustawach o PIT, CIT i VAT?

Przede wszystkim leasingując auto osobowe firma zapłaci za nie cenę pomniejszoną o VAT. Odpadają również koszty przeróbki samochodu osobowego na "ciężarowy" (koszt specjalnej kratki, oddzielającej przestrzeń bagażową, koszt jej montażu). Samochód taki będzie można zarejestrować jako pojazd do przewozu czterech lub pięciu osób

Zgodnie z nowymi przepisami firma będzie mogła wszystkie opłaty leasingowe (wraz z początkową) oraz wszystkie wydatki związane z eksploatacją samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Podatek VAT naliczony przy zakupie paliw w całości powiększy koszty uzyskania przychodu.

Do kosztów uzyskania przychodu (obniżających podstawę opodatkowania) będzie też można zaliczyć koszty ubezpieczenia pojazdu: do końca tego roku do równowartości 10 tys. euro, a od początku przyszłego roku - do 20 tys. euro.

Leasingobiorca nie będzie też musiał dłużej prowadzić specjalnej ewidencji przebiegu kilometrów (do tej pory wydatki z tytułu eksploatacji pojazdu można było odliczyć tylko do wysokości iloczynu przejechanych kilometrów i specjalnego współczynnika).

W myśl nowej ustawy firmy leasingowe będą mogły odsprzedawać bankom przyszłe raty leasingowe co da im możliwość pozyskiwania nowych funduszy na swoją działalność.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.