1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, jak zawsze, nakręca się spirala obietnic, których spełnienie będzie wymagać sporych wydatków z budżetu państwa. Jak zawsze też pojawia się pytanie, skąd wziąć na to środki. Związek Dealerów Samochodów podpowiada, że w samej motoryzacji można uzyskać dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu.

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu
Obietnice przedwyborcze, składane głównie przez PO i PiS, mogą wielu z nas się podobać. Pamiętajmy jednak, że jest i druga strona medalu, a mianowicie potrzeba ich sfinansowania. A to, jak wynika z pobieżnych wyliczeń, będzie kosztować nas wszystkich nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Skąd wziąć aż tyle? Czy konieczne będą kolejne podwyżki podatków? A nawet, jeśli tak, to czy faktycznie dochody budżetowe zwiększą się aż tak wyraźnie?

Związek Dealerów Samochodów uważa, że dzięki zmianom prawa dotyczącym tylko branży motoryzacyjnej, w tym przede wszystkim ograniczeniu "szarej strefy", można co roku pozyskiwać do budżetu państwa dodatkowo około 4 miliardów złotych. Dziś legalnie działające serwisy samochodowe, warsztaty blacharsko lakiernicze, sprzedawcy części i stacje demontażu pojazdów, przy całkowitej obojętności państwa, przegrywają konkurencję z szarą strefą, która nie płaci podatków, zatrudnia ludzi "na czarno", nie spełnia norm ekologicznych oraz korzysta z części z nielegalnych źródeł pochodzenia.

Związek Dealerów Samochodów przygotował pięć głównych kategorii problemów i propozycje działań, których realizacja ograniczy "szarą strefę" w branży motoryzacyjnej i prawie natychmiast spowoduje wzrost podatkowych przychodów budżetowych:

1. Zmiana systemu rozliczeń likwidacji szkód komunikacyjnych z ubezpieczeń - ograniczenie tzw. napraw kosztorysowych

- wymóg dokumentowania napraw i możliwość weryfikowania naprawy przez stacje kontroli pojazdów,
- opodatkowanie otrzymanej kwoty odszkodowania przewyższającej udokumentowane koszty naprawy
- realizacja skutecznej kontroli ustawowego zakazu stosowania lakierów niespełniających norm w zakresie lotnych związków organicznych

Wysokość wypłat odszkodowań komunikacyjnych jest szacowana na 5,6 miliarda złotych rocznie. Około 70 procent napraw jest rozliczana w systemie kosztorysowym. Według szacunków Związku około 70 procent tych pieniędzy trafia do "szarej strefy".

Szacunkowe dodatkowe wpływy podatkowe do budżetu: 0,7 miliarda złotych

2. Ograniczenie obrotu częściami kradzionymi lub pochodzącymi z nielegalnych źródeł

- zmiany przepisów o ewidencjonowaniu i kontroli obrotu częściami samochodowymi,
- zakaz sprzedaży części, których ponowne użycie stanowi zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Rynek obrotu częściami zamiennymi jest szacowany na 13,4 miliarda złotych rocznie. Według szacunków Związku ponad 30 procent tego obrotu odbywa się nielegalnie lub w "szarej strefie".
 
Szacunkowe dodatkowe wpływy podatkowe do budżetu: 0,9 miliarda złotych

3. Ograniczenie "szarej strefy" w serwisowaniu samochodów

Rynek napraw samochodów (oprócz napraw powypadkowych) jest szacowany na 15,1 miliarda złotych rocznie. Według szacunków Związku ponad 30 procent tego obrotu odbywa się nielegalnie lub w "szarej strefie".

Szacunkowe dodatkowe wpływy podatkowe do budżetu: 1,1 miliarda złotych

4. Likwidacja podatku akcyzowego od pojazdów osobowych i wprowadzenie w zamian podatku uzależnionego od parametrów ekologicznych pojazdu

Formuła "podatku ekologicznego" wyklucza możliwość zaniżania wysokości tego podatku w przypadku sprowadzania z zagranicy samochodów używanych, poprzez podanie na fakturze niższej kwoty sprzedaży niż rzeczywista wartość pojazdu, tak jak ma to miejsce obecnie w przypadku akcyzy, liczonej od wartości pojazdu.

Szacunkowe dodatkowe wpływy podatkowe do budżetu: 2,5 miliarda złotych

5. Zwiększenie liczby samochodów złomowanych w legalnych stacjach demontażu

- zwiększenie skuteczności wykrywania i karania nielegalnej działalności w zakresie złomowania pojazdów,
- wprowadzenie opłaty depozytowej i premii za legalne złomowanie,
- uzależnienie odszkodowania za szkodę całkowitą od zaświadczenia o demontażu lub rachunków za naprawę.

Szacunkowe dodatkowe wpływy podatkowe do budżetu: 0,5 miliarda złotych

Powyższe działania przyniosłyby rocznie ok. 5,7 miliarda złotych dodatkowych wpływów do budżetu. Nawet, zakładając, że nie wszystkie szacunki by się sprawdziły, ZDS uważa, że dodatkowe wpływy budżetowe wyniosą minimum 4 mld zł.

Związek Dealerów Samochodów nie ma żadnych wątpliwości, że wprowadzenie powyższych rozwiązań prawnych przyniesie nie tylko opisane, znaczące wpływy do budżetu, ale też naprawi wiele zaniedbań w polskim systemie prawnym, przywracając wiarę polskich przedsiębiorców w sprawne i sprawiedliwe funkcjonowanie naszego państwa.

---------------------------------

Związek Dealerów Samochodów wystosował listy do Premier Rządu RP Ewy Kopacz i wiceprezes PIS Beaty Szydło z apelem o pilne zajęcie się opisywanymi tematami. Zaapelował także do innych branżowych organizacji o przedstawianie katalogu zmian prawa w sektorach gospodarki przez nie reprezentowanych, które przyczynią się do równoważenia polskiego budżetu i naprawy polskiej gospodarki.

Podobne wiadomości:

Czy warto serwisować auto w ASO, by utrzymać...

auto motor i sport 2015-05-17

Aby utrzymać gwarancję, nie musisz regularnie serwisować auta w autoryzowanej stacji obsługi. Czy warto jeździć do konkurencji? 

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym postoju?

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższym...

Serwis auta 2020-05-22

Komentuj:

Aldik 2015-07-09

Niech oni sobie dadzą śpokój lepiej. Od d..y strony wszystko.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Samochody Mazdy dostępne od ręki
Samochody Mazdy dostępne od ręki
Problemy z dostępnością nowych samochodów na rynku skłoniły Mazdę do przygotowania programu Mazda Last Minute, w którym wyszukać można egzemplarze dostępne u dilerów od ręki.