mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > PiS za częściowym odliczeniem VAT od paliwa

PiS za częściowym odliczeniem VAT od paliwa

Prawo i Sprawiedliwość złożyło do marszałka Sejmu projekt zmian w ustawie o podatku VAT, mający na celu umożliwienie przedsiębiorcom częściowe odliczenie podatku VAT od zakupionego paliwa.

PiS za częściowym odliczeniem VAT od paliwa
Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają odliczenie podatku VAT (100 proc.) zawartego w cenie paliwa tylko w wybranych przypadkach. Dotyczy to wymienionej w ustawie grupy pojazdów, w tym m.in. z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą, specjalnych czy pickupów.

Projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez posłów PiS przewiduje możliwość odliczenia przez przedsiębiorców 33 procent kwoty naliczonego podatku VAT, określonej w fakturze, jednak nie więcej niż 250 złotych miesięcznie na jeden samochód osobowy lub inny pojazd, który przedsiębiorca wykorzystuje w swojej działalności.

Zgłoszony projekt ustawy, choć cząstkowy i asekuracyjny, może być ważnym krokiem do wprowadzenia w Polsce prorozwojowych i dających impuls do rozwoju gospodarki rozwiązań podatkowych traktujących samochody używane do prowadzenia działalności gospodarczej wraz z paliwem do nich wykorzystywanym jako normalne koszty prowadzenia działalności gospodarczej, z w pełni odliczalnym podatkiem VAT, przez co nastąpi spełnienie przez Polskę wymogów neutralności podatku VAT wobec prowadzących działalność gospodarczą zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE Rady - czytamy w oświadczeniu Związku Dealerów Samochodów.

Kwestia możliwości odliczenia podatku VAT i od zakupu pojazdów wykorzystywanych w prowadzonej działalności, i od paliwa do nich przewija się już od dłuższego czasu. Ograniczone możliwości naszego budżetu nie sprzyjają całkowitej możliwości takiego odliczania od wszystkich rodzajów samochodów. Wydaje się jednak, że kwestią czasu jest, iż przedsiębiorcy w końcu zyskają takie prawo kosztem dodatkowych obciążeń podatkowych, które będą obejmować wykorzystywanie aut służbowych do celów prywatnych.

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

~on 2012-04-27

przecież za pisu obniżyli akcyze

~konrad 2012-04-19

zgadzam sie z przedmówcami. pis to puste hasła populistyczne, tak jak po i reszta, ale pis szczególnie lubi brać tłum na piękne słowa. wiele takich było przed wyborami, ale żeby daleko nie sięgac pamięcią tylko te ostatnie- przy rozmowie o reformie emerytalnej padło na poczatku stwierdzenie ze nalezy zmodernizowac lub zlikwidowac krus- na co pis krzyczał- nie damy skrzywdzić polskiego chłopa! (kto mówił o krzywdzeniu kogokolwiek?), przy rozliczeniu finansów kościoła i dotacji z komisji majątkowej- chodziło o rozliczenie finansów jak kazdy podmiot prowadzacy działalnosc- a pis na to "nie damy skrzywdzic wiary, atak na krzyż, na kosciół, tradycje itp itd"..... teraz dostrzegli że szarego człowieka męcza wysokie ceny paliw, protestów nie dało sie nie zauważyć, więc wymyślił że powie o obniżeniu akcyzy. szkoda ze nie obniżyli akcyzy kiedy byli u władzy ze swoim braciszkiem, byli i premierem i prezydentem, więc mieli pole i czas do popisu. jak dla mnie dziwie sie że ludzie ida za takimi pustymi sloganami, poniewaz nieraz pokazali co myśla o Polakach, chocby jakże wartościową reakcją na głos człowieka- "spieprzaj dziadu"... to mogło pasc tylko z ust prawdziwych patriotów:) którzy swoja rodzine wiążą chętnie z osobami zamieszanymi w pranie brudnych pieniędzy i ciemne interesy w majestacie prawa. zresztą w rodzinie kaczynskich to juz tradycja. wystarczy poczytac o ich ojcu. nie wiem dlaczego ludzie podchodza do tego jako wybór miedzy po i pis, trzeba stworzyc alternatywe i przestac wybierac miedzy złem i większym złem. pis mówie nie.

~hok 2012-04-19

A jednak to za rządów demonizowanego PiS obniżono podatki...

~toja 2012-04-19

JAk zwykle zagrywka pod publikę. Gdyby PIS rzadził to by nic takiegio nie zaproponował. Pamietacie jak wszyscy pluli na Belke gdy wprowadzał podatek od lokat bankowych? Rządził po Belce też PIS. Zniósł podatek Belki? Nie zniósł. No to macie odpowiedź na pytanie czy gdyby rządził Pis to wprowadziłby swoją propozycję. Nie.

~SK 2012-04-19

A czym załatają dziurę budżetową? Będą szukać gdzie indziej !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bram Schot nowym prezesem Audi
Bram Schot nowym prezesem Audi
Jak poinformowało Audi, rada nadzorcza AUDI AG zaaprobowała Abrahama Schota na stanowisko prezesa zarządu.