1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Płacimy więcej kar za brak OC

Płacimy więcej kar za brak OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz skuteczniej walczy z kierowcami, którzy poruszają się bez ważnej polisy OC. Tylko w tym roku przychody UFG z tytułu kar za brak OC osiągną rekordowy poziom ponad 40 mln zł, tj. o połowę wyższy niż rok wcześniej.

Identyfikowanie a następnie karanie nieubezpieczonych właścicieli samochodów to jedno z głównych zadań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Poza staniem na straży szczelności systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych UFG wypłaca również świadczenia ofiarom wypadków drogowych, które zostały spowodowane przez kierowców bez ważnego OC lub przez niezidentyfikowanych sprawców, a następnie, w miarę możliwości, występuje o zwrot wypłaconych odszkodowań. Rocznie UFG wypłaca odszkodowania o łącznej wartości ponad 70 mln zł.

– Wzrost liczby postępowań i przychodów z kar wynika przede wszystkim z usprawnienia procesu kontroli nieubezpieczonych oraz procesu egzekwowania sankcji za brak polis OC – wyjaśnia Hubert Stoklas, wiceprezes zarządu UFG. – Co istotne, do wykrywania nieubezpieczonych, coraz skuteczniej wykorzystujemy prowadzoną przez Fundusz bazę danych komunikacyjnych polis OC. Z kolei optymalizacja samego procesu windykacji kar spowodowała istotne skrócenie niektórych etapów tego postępowania z kilkunastu do kilku miesięcy – dodaje wiceprezes Stoklas.

W ciągu ostatnich kilku lat UFG wypracował własne narzędzia kontroli, dzięki którym sprawniej wykrywa przypadki braku polisy OC. Kontrole – m.in. wykrywanie przerw w ubezpieczeniu - odbywają się w oparciu o ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych OC, czyli Ośrodek Informacji UFG. W bazie tej znajdują się informacje o sprzedanych polisach komunikacyjnych i wypłaconych odszkodowaniach. W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku – tylko dzięki analizie informacji w bazie Funduszu – wykryto brak OC u ponad 10,3 tysiąca kierowców, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W tym czasie – tylko dzięki ustaleniom własnym UFG - wszczęto łącznie 18,6 tysięcy postępowań windykacyjnych (o 2 tysiące więcej, niż na podstawie zawiadomień od policji). Do końca września, do zapłacenia kary za brak polisy OC, wezwano ponad 40 tysięcy właścicieli pojazdów, tj. o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

Jak wynika z analizy Funduszu, bez OC jeżdżą najczęściej młodzi mężczyźni, w wieku do 25 lat. W tej grupie ryzyko, że posiadacz samochodu nie ma ważnej polisy OC jest aż trzykrotnie wyższe niż u przeciętnej osoby. Zdecydowanie bardziej odpowiedzialne są kobiety. Stanowią one 25 proc. wszystkich kierowców, natomiast tylko 16 proc. nieubezpieczonych.

Z tegorocznego raportu UFG wynika ponadto, że największe ryzyko kolizji z nieubezpieczonym pojazdem jest w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Ryzyko to jest tam około 1,5 razy większe niż przeciętnie w innych regionach Polski. Z dotychczasowych szacunków Funduszu wynika, że po polskich drogach może poruszać się około 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, czyli nieznacznie ponad 1 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce.

Podobne wiadomości:

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Autocasco na godziny. Rewolucja na rynku

Aktualności 2019-06-19

Nowe przepisy. Ruszają wypłaty szczególne z UFG

Nowe przepisy. Ruszają wypłaty szczególne z...

Finanse i prawo 2019-10-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny napęd 4x4 w hybrydach - jak to działa?
Elektryczny napęd 4x4 w hybrydach - jak to działa?
Od niemal 20 lat Toyota i Lexus stosują w swoich samochodach hybrydowych elektryczny napęd 4x4. To dobra okazja, by przyjrzeć się detalom systemu opracowanego przez japońskich inżynierów.