mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Po 1. maja gorsze warunki leasingu

Po 1. maja gorsze warunki leasingu

Do 1. maja leasing może cieszyć się popularnością podobną jak w końcu ubiegłego roku, kiedy padały rekordy sprzedaży. Później jednak sytuacja ma się pogorszyć. Firmy leasingowe zapowiadają więc walkę przeciwko niekorzystnym zapisom, w tym mówiącym o płaceniu podatku VAT na wstępie, a nie w ratach leasingowych.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przedstawiła na początku tygodnia sprawozdanie z prac nad projektem ustawy o podatku od towarów i usług. Jeśli posłowie przegłosują rozwiązania przyjęte w projekcie, oznaczać to będzie, że do końca kwietnia leasing będzie szybko rósł, a później zainteresowanie nim osłabnie. Komisja utrzymała bowiem zapis, aby podatek VAT od 1 maja był płacony z góry, a nie, jak obecnie, co miesiąc w ratach leasingowych. Oznacza to duże obciążenie podatkowe na początku trwania umowy leasingu. Z wyliczeń EFL wynika, że przedsiębiorca, który chciałby wziąć w leasing maszynę wartą 100 tys. zł, dziś na pierwszą wpłatę potrzebowałby 12,2 tys. zł, a po wejściu w życie ustawy, czyli od 1 maja, sporo więcej, bo 34,6 tys. zł. Zmniejsza to więc atrakcyjność leasingu jako metody na finansowanie inwestycji. Nowy zapis wynika z traktowania leasingu jako dostawy towarów, a nie usługi, jak w większości krajów Unii Europejskiej. Firmy leasingowe zapowiadają, że będą walczyć o to, by zapis ten zniknął z ustawy.

Dodatkowo resort finansów przypisuje sobie jako sukces nowej ustawy możliwość odliczania podatku VAT także od samochodów osobowych, nie więcej jednak niż 3 tys. zł. Nie rekompensuje to jednak znacznego ograniczenia grupy samochodów ciężarowych (przez ustalenie poziomu ładowności), od których będzie można odliczyć podatek.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi zbuduje samowystarczalny energetycznie salon
Mitsubishi zbuduje samowystarczalny energetycznie salon
Mitsubishi zamierza zbudować salon samochodowy, który będzie samowystarczalny pod względem wykorzystania energii odnawialnej.