mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Podatek ekologiczny - będzie, nie będzie?

Podatek ekologiczny - będzie, nie będzie?

Choć w mediach pojawiło się już szereg spekulacji na temat podatku ekologicznego, który miałby zastąpić obowiązującą dziś akcyzę, to wciąż nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej kwestii.

- Minister Finansów, a tym bardziej rząd, nie podjęli decyzji o zastąpieniu podatku akcyzowego nowym rozwiązaniem - można było usłyszeć na wczorajszym posiedzeniu Sejmu, kiedy to Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiadał na pytania posłów w sprawie wprowadzenia podatku ekologicznego.

Nie oznacza to jednak, iż resort finansów nie prowadzi żadnych prac nad nowym podatkiem, jednak żaden pomysł nie zyskał jeszcze statusu projektu, który byłby skierowany na ścieżkę legislacyjną.

- Ministerstwo Finansów prowadzi jedynie analizy związane z założeniami do zmiany systemu opodatkowania samochodów, kwoty podatku, jakimi byliby obciążeni posiadacze samochodów, nie są dzisiaj znane i ostateczne - podkreślił Jacek Kapica. - Stąd też informacje prasowe wskazujące, iż posiadacze najstarszych pojazdów będą obciążeni podatkiem w wysokości 3 tys. zł mają charakter spekulacji medialnych i należy je zdementować.

Ponadto dodał, że choć w prawie wspólnotowym brak dziś harmonizacji przepisów w tej kwestii, to jednak Komisja Europejska optuje za zastępowaniem takich podatków jak polska akcyza podatkiem pobieranym corocznie z uwzględnieniem jego ekologicznego charakteru. Większość "starych" państw unijnych już stosuje podobne rozwiązania, a niektóre kraje, które niedawno wstąpiły do UE, również rozważa wprowadzenie analogicznych podatków.

Podczas swojego wystąpienia Jacek Kapica ponadto poinformował, że w resorcie gospodarki trwają obecnie prace dotyczące wypracowania szczegółowych propozycji wprowadzenia proekologicznego pakietu rozwiązań, który miałby wspierać popyt na nowsze samochody a ograniczyłby import starych aut wycofanych np. z eksploatacji w państwach zachodnich. - Jednym z elementów będących przedmiotem prac zespołu jest również zastąpienie akcyzy nowym rodzajem podatku uzależnionym od emisji spalin - dodał na zakończenie.

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy...

Finanse i prawo 2015-07-09

Komentuj:

~wld 2009-05-14

ekoharacz to rozboj w bialy dzien. jest jednak na to rada, dzis moze wydawac sie niedorzeczna, ale wcale nie jest. remedium sa auta elektryczne. oczywiscie nie kazdego to zadowoli, ale miloiny ludzi jezdza okolo 50 km dziennie. obecnie autka takie maja zasieg 200km i sa calkiem zgrabne. spojrzcie w**.samochodyelektryczne.org/ Pozatym auto takie pozwala przejechac 100km w miescie za 3zl!! Jest jeden problem dla rzadzacych. NA prad nie moga nalozyc takiej akcyzy, a zarazem nie moga zakazac takich aut lub jakos je blokowac, bo przeciez walcza z co2 itd :) Odnosnie ekopodatku, to jak beda rozliczane auta z LPG lub CNG?

~kierowca 2009-05-14

Ja myślę, że tzw. podatek "ekologiczny" na pewno bedzie. Będą też inne nowe podatki, bo finanse państwa są w opłakanym stanie i musimy "pomóc" politykom. A z decyzją PO poczeka sobie do wyborów do PE. Po wyborach nie trzeba będzie już dbać o sondaże i bedzie mozna wyborców sprowadzić na ziemie.

~aaataaam 2009-05-10

To jest kolejna kompromitacja "polskiego" rządu, Kowalski wziął kredyt 5-letni na stare auto, dzięki któremu będzie mógł dojechać do nowej pracy, ze swojej wioski, gdzie zlekwidowano PKS bo się nie opłaca, a teraz musiałby płacić haracz -- bo jakiś półgłówek w ministerstwie nie pomyślał o wszystkim/ch ? CZAS ABY WŁAŚCICIELE AUT SIĘ JAKOŚ ZJEDNOCZYLI I POKAZALI SWOJĄ ILOŚĆ NP. WJECHANIEM W JEDNYM DNIU DO SWOICH MIAST WOJEWÓDZKICH, TAKI PARALIŻ MIAST NAPEWNO ZWRÓCIŁBY UWAGĘ DECYDENTÓW, KTÓRZY GDZIEŚ MAJĄ NARÓD POLSKI przy okazji, może udałoby się wywalczyć zniesienie durnych przepisów wyłudzających kasę z portweli kierowców np. obowiązkowe OC na pojazd, który nie jest używany np auta kampingowe, zabytkowe;

~ARCHICAR 2009-05-10

ZDECYDOWANIE NIE !!!!! Jedyna ewentualna możliwość dopuszczana prze społeczeństwo to ekoopłata przy sprowadzaniu auta z zagranicy. Ponadto nie można dopuścić aby prawo działało wstecz! Nie można opodatkować nagle setek tysięcy starszych aut już zarejestrowanych. To rozbój i haracz. Inna historia przy pierwszej rejestracji auta na terenie RP To faktycznie może nieco przyblokuje napływ złomu. Ale co z pojazdami zabytkowymi...? Nie można ich w ten sposób potraktować. Wiele aut starszych niż 25lat jest oczkiem w głowie swoich właścicieli, którzy sami je restaurują, pieszczą itd. W znakomitej większości nie są to zamożni ludzie i głównie młodzi. To chwalebne postępowanie powinno być nawet premiowane a nie napiętnowane. Są kluby, stowarzyszenia itd... To wszystko upadnie wraz z wprowadzeniem jakiegokolwiek kolejnego haraczu. Przypomnę, że zabytkowe auta tak jak i inne nie podlegają czasowej rejestracji, innym (niższym) stawkom OC, nie można też nimi przekraczać granic RP (tylko za wysoką opłatą!) Porównywanie Polski do innych bogatych członków starej Unii jest dalece nie fair. Niemiec zarabia dziesięć razy tyle co Polak. Nawet jeśli musi zapłacić jakiś ekoharacz to nie obciąży go drastycznie. Nas tak. Może garstka bogatych tego nie odczuje, reszta dostanie tęgie lanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019
Targi Frankfurt 2019 to obok wystaw w Paryżu i Genewie najważniejsza impreza tego typu na całym Starym Kontynencie i jedna z największych na świecie.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK