1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Polacy domagają się odszkodowań od Volkswagena

Polacy domagają się odszkodowań od Volkswagena

Kierowcy, którzy jeżdżą samochodami z felernymi silnikami Diesla z koncernu VW, mają prawo do odszkodowań. Sprawa dotyczy ok. 100 tys. kierowców, jeżdżących w naszym kraju.

Polacy domagają się odszkodowań od Volkswagena

Polacy wydają się być wzburzeni aferą w Volkswagenie, choć statystyki sprzedaży na to nie wskazują. Okazuje się, że w sieci pojawiają się stowarzyszenia, skupiające osoby poszkodowane przez koncern VW (www.stowarzyszenieposzkodowanychprzezvw.org). Można tam wypełnić formularz zgłoszeniowy i dołączyć do osób walczących o odszkodowanie. Ale uwaga - wymagane jest tam podanie danych osobowych, więc przed wypełnieniem ankiety należy dokładnie sprawdzić dokąd formularz zostanie wysłany. Na stronie internetowej znajdujemy bardzo kuszącą propozycję "Jeśli jesteś właścicielem samochodu wyprodukowanego przez Grupę Volkswagen AG, najprawdopodobniej przysługuje Ci prawo do odszkodowania, naprawy, a nawet wymiany auta na zupełnie nowe". Jednak z takimi deklaracjami trzeba postępować bardzo ostrożnie.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął już postępowanie, które ma wyjaśnić sprawę z manipulowaniem przy silnikach Diesla w autach grupy VW. Jednocześnie UOKiK wezwał koncern do przekazania informacji, dzięki którym będzie można ustalić czy są podstawy do postawienia zarzutu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Co przysługuje poszkodowanym? Okazuje się, że jest szereg opcji. Mogą oni zażądać naprawienia auta, czyli usunięcia wady i przywrócenia go do stanu zgodnego z umową lub wymiany wadliwej części na tą sprawną. Mają prawo również zwrócić się z roszczeniem obniżenia ceny, a nawet odstąpienia od umowy.

– Należy jednak zaznaczyć, że odstąpienie od umowy w realiach polskich jest bardzo trudne, gdyż przepisy ustawy wymagają, aby wada miała charakter istotny. W mojej ocenie, wydaje się, że ta wada takiej cechy istotności nie posiada, gdyż z tego pojazdu możemy nadal normalnie korzystać" - dla tygodnika Wprost mówi Paweł Jurkiewicz, adwokat z Kancelarii Prawnej OMEGA.

– Jednak dochodzenie w przypadku jakichkolwiek roszczeń odszkodowawczych będzie bardzo czasochłonne i skomplikowane. Przykładowo, jeżeli przedsiębiorca posiadający flotę kilkudziesięciu samochodów chciałby dochodzić odszkodowania, np. z tytułu zwiększonych kosztów spalania posiadanych przez niego pojazdów, w takiej sytuacji musiałby tę szkodę w sposób konkretny uzasadnić i wykazać przed sądem" - dodaje Jurkiewicz.

Jak podaje Rzepospolita, już kilkadziesiąt osób zgłosiło udział w grupowym pozwie przeciw koncernowi VW. Wszyscy oni rządają wymiany samochodu na nowy. Czy Volkswagen będzie musiał "podarować" roszczeniowcom nowe auta?

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volkswagen
Tematy w artykule: Volkswagen odszkodowanie afera

Podobne wiadomości:

Volkswagen rezygnuje z 10-stopniowej skrzyni...

auto motor i sport 2015-09-21

Skrzynia 10-biegowa miała być kolejną rewolucją, po dwusprzęgłowej DSG. Okazało się jednak, że projekt jest zbyt skomplikowany i co ważniejsze - skrzynia jest bardzo droga.

Volkswagen Golf R - 320 KM i tryb do driftu

Volkswagen Golf R - 320 KM i tryb do driftu

Aktualności 2020-11-05

Komentuj:

~Tytus 2016-08-16

Wkradł się ortobłąd. "Żądają", a nie "rządają".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Touareg R to hybryda plug-in. Znamy już cenę
Volkswagen Touareg R to hybryda plug-in. Znamy już cenę
Nowy Volkswagen Touareg R ma hybrydowy napęd o mocy 462 KM, napęd na cztery koła i może uciągnąć przyczepę o masie do 3,5 tony. Ile to wszystko kosztuje? Całkiem sporo.