1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Polscy sędziowie przeciwni zabieraniu praw jazdy

Polscy sędziowie przeciwni zabieraniu praw jazdy

Od miesiąca policjanci mają prawo zabierać prawa jazdy kierowcom, którzy na obszarze zabudowanym przekraczają dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Nowe przepisy wzbudzają jednak liczne kontrowersje. Przeciwni takim przepisom są również polscy sędziowie...

Polscy sędziowie przeciwni zabieraniu praw jazdy
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przyjął stanowisko dotyczące ostatniej zmiany kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń i prawa o ruchu drogowym, tj. ustawy wskazywanej jako mająca poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zarząd podzielił pogląd Fundacji Helsińskiej, że część przepisów zawartych w przedmiotowej ustawie jest wysoce wątpliwa konstytucyjnie i poparł stanowisko Fundacji co do konieczności zaskarżenia ww. ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Przedstawiamy poniżej całe stanowisko Zarządu:
 

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" popiera w całej rozciągłości wniosek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, w szczególności art. 4 ww. ustawy.

Powyższa ustawa wprowadziła przepisy, które w naszej ocenie są niezgodne z konstytucją. Zmianą ustawy - prawo o ruchu drogowym nadano funkcjonariuszom Policji uprawnienie zatrzymania prawa jazdy na okres trzech miesięcy w razie popełnienia przez kierowcę określonego wykroczenia. Zatrzymanie owo jest obowiązkowe, nie podlega kontroli sądu, jest natychmiast wykonalne, a kierowcy nie przysługują żadne środki odwoławcze poza ewentualną skargą do sądu administracyjnego, który może badać tylko zgodność decyzji z prawem, a nie jej merytoryczną zasadność. Co ważne, siłą rzeczy zdoła rozpoznać sprawę dopiero po upływie okresu, na który prawo jazdy zostanie zatrzymane.

Zatrzymanie prawa jazdy jest w istocie orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz taki jest środkiem karnym, który zgodnie z przepisami kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń orzekać może wyłącznie sąd. Osobie, której zakaz dotyczy, przysługują przewidziane prawem środki odwoławcze, a środek karny podlega wykonaniu dopiero wtedy, gdy orzeczenie jest prawomocne.

Mamy podstawy sądzić, że wprowadzenie wskazanego przepisu jest skutkiem faktu, iż po wydaniu w 2014 r. w Policji wewnętrznego zalecenia, aby szeroko stosować zatrzymywanie praw jazdy, większość decyzji o zatrzymaniu praw jazdy była uchylana przez sądy jako bezzasadna. Powyższe dane statystyczne były szeroko nagłaśniane przez prasę. Ustawodawca postanowił zatem odebrać sądom możliwość uchylania tych decyzji, gdy stwierdził, że orzeczenia sądów są zbyt korzystne dla obywateli. Pozbawił w związku z tym obywateli konstytucyjnego prawa do sądu.

Ponadto powyższy przepis wprowadza podwójną karalność za to samo wykroczenie. Karę, w tym zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, powinien bowiem orzekać sąd na podstawie kodeksu wykroczeń, ale najpierw tę samą karę zakazu prowadzenia pojazdów wymierza policjant bez możliwości odwołania się. Trybunał Konstytucyjny niejednokrotnie już stwierdzał, że wprowadzanie podwójnej karalności za ten sam czyn - administracyjnej oraz sądowej - jest niezgodne z konstytucją.

Nie negujemy potrzeby wprowadzania przepisów, które zwiększą bezpieczeństwo na drogach. Przepisy te jednak powinny być wprowadzane w sposób zgodny z konstytucją i przy uwzględnieniu opinii prawników, w tym sędziów, czego w tym przypadku zaniechano. Populistyczne decyzje wywołane określonymi, nagłośnionymi wydarzeniami na polskich drogach nie są właściwym sposobem poprawy bezpieczeństwa ruchu.

Podobne wiadomości:

Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar prędkości

Nowe znaki na drogach. Odcinkowy pomiar...

Aktualności 2019-08-06

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Bezpieczna jazda 2020-02-12

Komentuj:

~jumper 2015-08-14

Władza sądownicza a właściwie Panie Sędziny (Pana sędziego już dawno nie widziałem w urywkach tv) jest antypolska. Do Mobilek - Policja jest od zarabiania? A co powiesz na 100 pln mandatu przyznanego tej Niemce jadącej pod prąd autostradą? Ja nie wierzyłem własnym uszom. I jest dokładnie tak jak pisze zbynio - sądy i prokuratura to jest totalne kolesiostwo i ten system jest przewrócony do góry nogami. Dopóki panie sędziny nie przeproszą się z czystym sumieniem - nic się nie zmieni.

~w 2015-06-22

Były sądy 24h i komu przeszkadzało?

~L. 2015-06-19

Jak zwykle w polsce wszystko od "du..py strony" Karanie za przekroczenie o 50 jest a durne i bezzasadne znaki ograniczające prędkość są nadal. +50 na ulic typu Opolska w Krakowie na której jest 50-70 to bułka z masłem i zagrożenie znikome, +50 na wąskiej osiedlowej drodze lub w pobliżu szkoły to co innego, a u nas jak zwykle wszystko tylko żeby dręczyć kierowców i zarabiać kasiorę do budżetu, którą później zmarnują na durne zasiłki lub wygodę polityków - ehhhh - to państwo istnieje tylko teoretycznie!!

~zbynio 2015-06-18

Sędziowie chcą mieć możliwość załatwiania "swoim" unieważnienia takiej decyzji. Znowu mogli by sobie bezkarnie poszaleć na drogach, oraz uniewinniać swoich znajomych, rodzinkę, polityków, prokuratorów, policjantów, lekarzy i innych mających "dojście" do sędziów. Najpierw trzeba by wprowadzić jawny społeczny system weryfikacji sędziów, żeby wyeliminować niekompetencję i korupcję z tego środowiska, a dopiero wtedy można im przekazać więcej władzy. Znam z autopsji zdarzenie gdzie kierowca jadąc w terenie zabudowanym ponad 90km/h spowodował czołowe zderzenie ze skutkiem śmiertelnym i nie poniósł żadnej kary - bo miał dobre "układy" z wymiarem sprawiedliwości. Mimo, że było to jego drugie zderzenie czołowe w krótkim czasie (recydywa), dalej jeździ i stanowi zagrożenie na drogach.

~Mobilek 2015-06-15

Rozumiem odbieranie PJ za przekroczenie o 50 km/godz. tak jest w wielu krajach, ale jeśli żyjemy w kraju w którym policja jest sprowadzona do roli zarabiania pieniędzy a nie do służby dla obywatela, to wydaje mi się, że nawet jeśli jadę przepisowo, policjant zabierze mi prawo jazdy a wtedy odwołam się przez okno bo nie ma do kogo. Może najpierw zaufanie do policji powinno wzrosnąć, tylko jak to zrobić?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Highlander Hybrid zadebiutuje w Europie
Toyota Highlander Hybrid zadebiutuje w Europie
Toyota Highlander to największy hybrydowy SUV Toyoty. Samochód od przyszłego roku po raz pierwszy będzie dostępny w Europie Zachodniej i Środkowej.