mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Polska znów na dywaniku przed KE

Polska znów na dywaniku przed KE

Być może zmienione przepisy w sprawie odholowywania pojazdów bez ważnej polisy OC okażą się niezgodne z unijnymi. Komisja Europejska zamierza wezwać polskie władze do złożenia stosownych wyjaśnień w tej materii.

Komisja Europejska odpowiedziała Polskiej Izbie Ubezpieczeń na zawiadomienie wystosowane w dniu 1 czerwca br., w sprawie niezgodności z normami unijnymi polskiego prawa regulującego obowiązek posiadania przez kierowców obowiązkowych ubezpieczeń OC. PIU zaskarżyła do KE nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym likwidującą prawo policji do odholowania pojazdu bez OC i nie wprowadzającą w jego miejsce żadnej innej sankcji.

Komisja Europejska w odpowiedzi poinformowała, że wezwie polskie władze do wyjaśnienia powodów wprowadzenia takich zmian w polskim prawie. Dyrektoriat Generalny ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, który prowadzi tę sprawę wyjaśnił, że każdy kraj członkowski Unii Europejskiej ma obowiązek podjęcia stosownych działań zmierzających do zapewnienia powszechności obowiązku posiadania takiego ubezpieczenia przez właścicieli pojazdów.

KE zwróciła uwagę, że przyjęte przez polskiego ustawodawcę rozwiązanie "wydaje się zmniejszać skuteczność wypełniania przez Polskę zobowiązania polegającego na zapewnieniu, aby pojazdy zarejestrowane na stałe na jej terytorium objęte były ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej". Kluczowym elementem tego obowiązku jest zapewnienie, aby ofiary wypadków drogowych otrzymywały stosowne odszkodowania za poniesione szkody. Udział pojazdów nieubezpieczonych w ruchu drogowym może natomiast, zdaniem KE, będzie wywierać negatywny wpływ na wysokość odszkodowań wypłacanych ofiarom wypadków drogowych.

PIU od wielu miesięcy zabiegała o taki kształt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, by pojazd, którego kierowca nie ma przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC (lub w ogóle nie wykupił polisy), był przez policję wyłączany z ruchu.

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za pokwitowaniem. Tymczasem parlament pod pretekstem "ułatwienia życia kierowcom" doprowadził do sytuacji, w której za brak ubezpieczenia grozi jedynie mandat 50 zł oraz kara nałożona przez UFG – powiedział Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Parlament uniemożliwił też wyłączanie nieubezpieczonego pojazdu z ruchu drogowego, czym naraża na ogromne niebezpieczeństwo przede wszystkim ofiary wypadków.

Podobne wiadomości:

Wzrosną kary za brak polisy OC

Wzrosną kary za brak polisy OC

Ubezpieczenie samochodu 2018-11-23

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców

UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki...

Ubezpieczenie samochodu 2018-10-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Tymczasem wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze na drugi dzień poziom alkoholu we krwi może przekraczać dozwolony pułap.