mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Prawie 100 mln zysku Dębicy

Prawie 100 mln zysku Dębicy

Firma Oponiarska Dębica S.A., największy w Polsce producent opon samochodowych, zanotowała w 2004 roku zysk netto w wysokości 94,8 mln złotych.

Przychody po czterech kwartałach 2004 r. wzrosły do 1,397 miliarda złotych w porównaniu z 1,287 miliarda złotych osiągniętymi rok wcześniej. Wpływ na wyniki spółki miało umocnienie się złotego wobec euro oraz wysokie ceny ropy naftowej, głównego półproduktu wykorzystywanego do produkcji opon.

Szczególnie niekorzystnie wysoki kurs złotego odbił się na wynikach IV kwartału. W tym okresie zmniejszeniu uległy zarówno przychody, jak i zyski. Przychody w IV kwartale 2004 r. wyniosły 295,08 mln złotych i były o ponad 4 proc. niższe niż w czwartym kwartale 2003 r., natomiast zysk netto spadł w tym samym okresie z 32,05 mln złotych do 0,6 miliona złotych, tj. o 98 proc. Na spadek zysku wpłynęły dodatkowo koszty restrukturyzacji w kwocie 7,3 miliona złotych. Wysokie ceny surowców obserwowano zwłaszcza w ostatnim kwartale ub.r. Z powodu wzrostu cen surowców znacznie wzrosły koszty wytworzenia opon. W IV kwartale 2004 r. były one większe łącznie o ponad 12 proc. niż w tym samym okresie 2003 r.

W całym 2004 r. wartość eksportu wyniosła 1,05 mld zł i stanowiła 76 proc. ogółu przychodów ze sprzedaży. Udział przychodów z eksportu zwiększał się zwłaszcza w drugiej części roku – w pierwszym półroczu przychody ze sprzedaży na eksport stanowiły 70 proc. ogółu przychodów. Główne eksportowe rynki sprzedaży to Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Rumunia, Węgry i Hiszpania.

Zakłady w Dębicy są obecnie największą fabryką należącą do Goodyeara w Europie i trzecią co do wielkości spośród 85 zakładów koncernu na świecie. Produkują opony marki Dębica oraz znanych światowych marek Goodyear i Dunlop, a także Fulda (najszybciej rozwijająca się marka w Polsce) i Sava.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Trwają prace nad techniką ładowania o bardzo wysokiej mocy dla elektrycznych samochodów przyszłości.