1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Egzamin na prawo jazdy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Wszystko przez niską zdawalność, która jest sposobem na zarobek przez ośrodki szkoleniowe inkasujące za każdy egzamin ponad 100 zł. Posłowie PiS mają pomysł na zmianę sposobu finansowania WORD-ów.

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach
Najwyższa Izba Kontroli wyliczyła, że w 2015 roku przychody Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego składały się w 90 procentach z opłat za egzaminy, a skontrolowano zaledwie 7 ośrodków, gdzie zyski przekroczyły 60 mln zł. W całym kraju jest 49 placówek, a więc proceder ma sporą skalę.

Pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że pieniądze uzyskane z egzaminów trafią do budżetu państwa, a dopiero resort infrastruktury i budownictwa zajmie się dystrybucją pieniędzy – bez względu na liczbę kursantów, którzy nie zdali egzaminu.

Politycy zarzucają, że aktualne zasady nie są do końca przejrzyste, a WORD-y robią interes z oblewania kandydatów na kierowców. Test teoretyczny na prawo jazdy kat. B kosztuje 30 zł, a praktyczny 140 zł. Każdego roku o prawo jazdy ubiega się prawie 480 tys. osób. Wystarczy przemnożyć część tej grupy kilkukrotnie przez stawkę za egzamin, a wychodzą naprawdę ogromne kwoty.

Nowy sposób rozliczania powinien zlikwidować wszelkie podejrzenia o finansowy aspekt „oblewania” egzaminowanych. Ponadto powstanie specjalny system informatyczny, który losowo wybierze egzaminatorów. Wszystko po to, żeby uniknąć sytuacji, że osoba zdająca w czasie poprawki trafia na tą samą osobę.
Tematy w artykule: prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Komentuj:

~Alko-Maty.pl 2017-07-17

Zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce. Obecny system egzaminów nie jest najlepszy, a wiele przypadków znam kiedy "na siłę" egzaminujący stara się oblać kursanta. Niewątpliwie zmiany są potrzebne.

marko1 2017-03-21

Można, można z godnie z prawem "gnębić" społeczeństwo co za tym idzie legalnie okradać z pieniędzy i bogacić się na obywtelach zestresowanych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Drugie życie akumulatorów Audi
Drugie życie akumulatorów Audi
Pytanie to nurtuje każdego, kto interesuje się e-mobilnością: Co dzieje się z akumulatorem napędowym, gdy elektryczny pojazd osiągnie kres swojej żywotności?