1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad zmianami w przepisach, które uderzą po kieszeni właścicieli samochodów, którzy nie zdążą na czas z podbiciem przeglądu. Podrożeje też cena tej usługi. Nowe przepisy mogą wejść w życie w ciągu dwóch lat.

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!
Samochody poruszające się po polskich drogach muszą przechodzić okresowe badanie techniczne. Jeżeli pojazd jest nowy, pierwszy przegląd następuje po trzech latach od daty rejestracji. Kolejny ma miejsce po dwóch latach. Później właściciel samochodu musi pamiętać o corocznej wizycie w stacji kontroli pojazdów po nową pieczątkę do dowodu rejestracyjnego.

Koszt usługi to na chwilę obecną 99 złotych, ale już za dwa lata zapłacimy 125 złotych. Ministerstwo tłumaczy to kwestiami inflacyjnymi. Obowiązująca stawka nie zmieniła się od 2004 roku. Jeżeli przepisy wejdą w życie i spóźnimy się z podbiciem przeglądu na czas, wówczas zapłacimy razy dwa, czyli w sumie 250 zł.

To jednak nie koniec utrudnień. Żeby podbić przegląd trzeba będzie zaliczyć wizytę w stacji kontroli pojazdów będącej pod nadzorem Transportowego Dozoru Technicznego. W każdym województwie znajdzie się co najmniej jeden taki obiekt. I właśnie tam trafią samochody z przeterminowanym przeglądem.
 
Oprócz podwójnej stawki, do całej zabawy trzeba będzie doliczyć koszt paliwa. Na dodatek w samochodzie bez ważnego przeglądu, w razie szkody, nie obowiązuje OC. Żeby wszystko było zgodnie z prawem, auto powinno trafić na przegląd przywiezione na lawecie. W efekcie cena, jaką zapłacimy będzie kilkukrotnie wyższa.

Eksperci uważają, że kara jest zbyt kosztowna, a wysyłanie kierowców do specjalnej stacji, która niczym się nie różni od komercyjnej, jest bezcelowa. W skrajnych przypadkach może się okazać, że koszt transportu samochodu do stacji TDT przewyższy jego wartość.

Resort infrastruktury tłumaczy takie rygorystyczne zmiany koniecznością zmobilizowania kierowców do terminowego badania samochodów, a to wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo na polskich drogach.  Szacuje się, że 40 proc. kierowców w Polsce nie robi badań technicznych na czas.
Tematy w artykule: przeglad

Podobne wiadomości:

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Koniec przekrętów z przeglądami!

Koniec przekrętów z przeglądami!

Finanse i prawo 2015-07-09

Komentuj:

~Ben 2016-10-27

Ministerstwo tłumaczy podwyżki inflacją. Od dwóch lat mamy zerową inflację.Podwyżka cen przeglądów to ponad 20%. Żeby zagrabić jak najwięcej pieniędzy i ministerstwo nie cofnie się przed kłamstwem.

~Jan 2016-10-25

Może wejdą może nie. Fakty się liczą a nie sianie paniki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ionity i Shell uruchamiają w Polsce ładowarki 350 kW
Ionity i Shell uruchamiają w Polsce ładowarki 350 kW
15 października 2021 r. Shell i Ionity uruchamiają przy autostradzie A1 pierwsze w Polsce stacje dużej mocy do ładowania pojazdów elektrycznych.