1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Punkty karne i inne usługi online

Punkty karne i inne usługi online

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt zmian przepisów dot. centralnych ewidencji pojazdów oraz kierowców, a także badań technicznych. W efekcie kierowcy będą mogli korzystać z kolejnych e-usług, między innymi sprawdzania liczby punktów karnych przez internet.

Punkty karne i inne usługi online
Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, przygotowany w resorcie spraw wewnętrznych, rozszerza zakres danych, jakie będą gromadzone w bazach, takich jak centralna ewidencja pojazdów oraz centralna ewidencja kierowców, a także centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych oraz bazie, w której będą gromadzone dane z przeprowadzanych badań technicznych. Dodatkowo nowelizacja przepisów zakłada zbieranie wszelkich informacji nt. zdarzeń ubezpieczeniowych dotyczących każdego pojazdu.

W następstwie zwiększonej liczby danych, jakie zostaną zebrane, kierowcy mają otrzymać dostęp do większej liczby usług online. Prowadzone prace nad modernizacjami wszystkich baz potrwają do przyszłego roku, jednak sukcesywnie, już od drugiej połowy 2015 r., do użytku będą oddawane kolejne etapy prac, a tym samym dostęp do kolejnych e-usług.

Z punktu widzenia kierowcy, zwłaszcza takiego, który dużo jeździ i prawo jazdy jest mu niezbędne do wykonywanej pracy, a także zdarza mu się często łamać przepisy ruchu drogowego, najważniejszą nową usługą powinna być możliwość sprawdzania swojego konta punktów karnych przez internet. Dziś, aby sprawdzić, ile mamy na swoim koncie punktów karnych, musimy udać się specjalnie na komisariat policji. Będąc z tym na bieżąco, będziemy mogli odpowiednio reagować - czy to udając się na kurs reedukacyjny, skutkujący odjęcie części punktów karnych, czy też radykalnie zmieniając styl swojej jazdy. Przynajmniej do czasu, kiedy część punktów karnych nie zniknie z naszego konta. Za pośrednictwem tej usługi, sprawdzimy również, jakie wykroczenia popełniliśmy oraz swoje uprawnienia.

Usługa "Udostępnij dane pracodawcy" pozwoli przedsiębiorcy sprawdzić przez internet, jakie uprawnienia posiada zatrudniany przez niego kierowca. Pozwoli to uniknąć sytuacji, że pracownikowi przekazywane jest auto, mimo iż ten nie posiada stosownych do danej kategorii pojazdów uprawnień.

Usługa "Sprawdź swoją szkołę" skierowana będzie do kandydatów na kierowców. Usługa ta pozwoli sprawdzić i porównać online dane statystyczne różnych szkół i wybrać najlepszą. MSW liczy, iż w ten sposób wpłynie na konkurencyjność szkół nauki jazdy, a tym samym na podniesienie poziomu kształcenia kandydatów na kierowców.

Z kolei usługa "Mój pojazd" ma dać dostęp właścicielom swoich samochodów do wszelkich danych na jego temat.

MSW planuje również, by dzięki szerszemu zakresowi zebranych danych, informować właścicieli pojazdów o zbliżających się ważnych terminach, jak np. o terminie kolejnego badania technicznego, o końcu ubezpieczenia OC czy o konieczności wymiany np. prawa jazdy.

Projekt zakłada również istotne zmiany w badaniach technicznych. W bazie mają być gromadzone wszelkie badania, nie tylko te zakończone wpisem do dowodu rejestracyjnego. Jeśli z jakiegoś powodu diagnosta nie zaliczy nam przeglądu, odsyłając nas do mechanika, w bazie pojawi się stosowny wpis. Dane będą zbierane również w przypadku badań technicznych aut niezarejestrowanych. W końcu płatność odbywać się będzie na początku badania, a nie dopiero po jego pozytywnym zakończeniu.

Bardzo istotną zmianą z punktu widzenia dalszego "życia" samochodu na rynku wtórnym, ma być gromadzenie danych nt. wszelkich zdarzeń, jakie były objęte postępowaniem ubezpieczeniowym (z OC i AC), a także skierowaniu auta na dodatkowe badania techniczne. Tym samym potencjalny nabywca używanego samochodu będzie mógł sprawdzić przeszłość wypadkową swojego przedmiotu zainteresowań.

Przypomnijmy, że od połowy zeszłego roku funkcjonują już dwie pierwsze e-usługi: "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus". Dzięki pierwszej z nich mamy możliwość sprawdzenia podstawowych parametrów interesującego nas samochodu, jego wyposażenia, daty pierwszej w Polsce rejestracji. Druga z powyższych usług pozwala sprawdzić stan autokaru, np. przed wyjazdem na wycieczkę. Obie usługi, jak chwali się resort spraw wewnętrznych, cieszą się sporą popularnością, a wprowadzane modyfikacje zwiększają jakość ich działania.


Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

CEPiK - co to jest?

CEPiK - co to jest?

Aktualności 2017-01-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jeden bieg w każdej sytuacji
Jeden bieg w każdej sytuacji
Pojawienie się aut elektrycznych wymusiło zmiany konstrukcyjne w układach przeniesienia napędu.