mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > RPO krytykuje nowe egzaminy na prawo jazdy

RPO krytykuje nowe egzaminy na prawo jazdy

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Transportu w sprawie skarg, jakie do niego napływają, a dotyczą systemu szkolenia i egzaminowania na prawo jazdy.

RPO krytykuje nowe egzaminy na prawo jazdy
Rzecznik otrzymuje skargi dotyczące zasad uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, wprowadzonych z dniem 19 stycznia 2013 r. na mocy ustawy o kierujących pojazdami. Zarzuty dotyczą głównie braku odpowiednich przepisów przejściowych, które w sposób wystarczający zabezpieczałyby obywateli przed poniesieniem niekorzystnych skutków wprowadzonych zmian.

Zgodnie z nową ustawą, szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia przepisów, jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych przepisów. Niski odsetek zdających może świadczyć o tym, iż szkolenia prowadzone na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym w rzeczywistości nie przygotowywały w sposób wystarczający do zdania egzaminu według nowych reguł.

Kolejna grupa skarg dotyczy kwestii związanych ze zmianą wieku uprawniającego do otrzymania danej kategorii prawa jazdy. Dotyczy to zwłaszcza osób ubiegających się na podstawie dotychczasowych przepisów o prawo jazdy kategorii C, C+E, D, D+E, które nie mogą uzyskać uprawnień ze względu na podniesienie granic wiekowych (z 18 do 21 lat - dla kategorii C, C+E oraz z 21 do 24 lat - dla kategorii D i D+E). Spora grupa osób rozpoczęła bowiem szkolenie przed zmianą przepisów, a zakończyła już po 19 stycznia br. i nie mogła przystąpić do egzaminu państwowego ze względu na swój wiek. Podobnie jak osoby, które zakończyły szkolenie, ale nie zdążyły przystąpić do egzaminu państwowego.

Rzecznik otrzymuje też podobne skargi od osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A. Podniesienie granic wiekowych z 18 do 20 lat dla osób, które co najmniej 2 lata posiadały prawo jazdy kat. A2 lub do 24 lat, jeżeli nie posiadały prawa jazdy kat. A2 spowodowało, że dość liczna grupa osób niespełniających kryterium wieku pozostała bez możliwości uzyskania uprawnień.

RPO krytycznie ocenił przygotowanie podmiotów zaangażowanych w proces egzaminowania kandydatów na kierowców. Wskutek braku współpracy ośrodków ruchu drogowego ze starostami, część osób, które zdały w całości egzamin państwowy nie może otrzymać dokumentu prawa jazdy i musi czekać do momentu spełnienia warunku dotyczącego kryterium wieku.

Przykładem jest osoba, która w sierpniu 2012 r. zdała egzamin na prawo jazdy kat. A. W styczniu br. uzyskała uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych (kat. B), zaistniała więc konieczność wymiany prawa jazdy. Okazało się jednak, że nie zostanie mu wydane prawo jazdy kat. A, a jedynie A2. Nie spełniał on bowiem kryterium wiekowych do uzyskania uprawnieć do kierowania większymi i mocniejszymi motocyklami.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w zasygnalizowanych sprawach.

Podobne wiadomości:

Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy

Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy

Aktualności 2018-10-09

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

~dede 2013-04-18

testy mozna fajnie przecwiczyc online na portalu ZdamyTo.pl niektore pytania serio są kosmiczne

~sambor 2013-03-28

w końcu ktoś powiedział prosto w oczy tym łajzom, że gnioty tworzą a nie prawo

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Podczas targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód dostawczy z napędem elektrycznym.