1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Finanse i prawo >
  4. Rejestracja auta zabytkowego

Rejestracja auta zabytkowego

Coraz więcej osób poszukuje zabytkowego auta i chce nim poruszać się po drogach, jeżdżąc na zloty i spotkania klubowiczów. Przy zakupie auta klasycznego od razu pojawia się aspekt rejestracji takiego egzemplarza. Dziś postaramy się pokrótce przedstawić drogę do rejestracji auta zabytkowego i zdobycia tzw. „żółtych tablic”.

Rejestracja auta zabytkowego
Jakie auto spełnia kryteria „żółtych tablic”?
Rejestracja samochodu jako auta zabytkowego ma swoje wady i zalety. Zanim jednak udamy się do urzędu, aby rozpocząć procedurę rejestracji naszego samochodu, musimy sprawdzić, czy nasze auto spełnia kryteria "żółtych tablic".

25 lat to wiek minimalny, graniczny dla rejestracji samochodu jako zabytkowego, zaś nasz pojazd musi cechować się wiekiem 30 lat, jeśli chcemy przypisać mu status auta kolekcjonerskiego. Co więcej, 75% podzespołów musi być oryginalne.

Są jednak pewne odstępstwa od kryterium wieku auta, jeśli nasz samochód ma m.in. unikalne rozwiązania techniczne, na swoim koncie znaczące wyniki w sporcie motorowym, jest w stanie oryginalnym, wzorowo odrestaurowanym lub można go powiązać z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub postaciami. Po spełnieniu tych kryteriów możemy zarejestrować jako zabytek pojazd młodszy niż 25 lat.

Rejestracja krok po kroku
1. Jeśli nasze auto kupiliśmy za granicą to, aby zostać  zwolnionym z podatku VAT, wypełniamy druk VAT-25. VATu nie będziemy musieli płacić, gdy auto zostało sprowadzone z kraju UE, w pozostałych przypadku musimy zapłacić 7% podatek. Koniecznie kierujemy swe kroki do Urzędu Celnego, gdzie uzyskamy dokument potwierdzający "zwolnienie z podatku akcyzowego".

2. Niezależnie czy samochód kupiliśmy za granicą, czy w kraju, musimy odwiedzić rzeczoznawcę, który oceni stan naszego pojazdu i wykona niezbędną dokumentację, także fotograficzną.

3. Tworzymy trzy egzemplarze Karty Ewidencyjnej Zabytku Ruchomego, popularnie zwaną "białą kartą". Możemy to zrobić samemu lub zlecić to rzeczoznawcy. Jeśli wykonuję "białą kartę" we własnym zakresie, to musimy pamiętać, że zdjęcia dołączone do niej muszą być na papierze fotograficznym. W innym przypadku "biała karta" może zostać odrzucona.

4. Gdy już skompletowaliśmy wszystkie dokumenty, udajemy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdzie nasz pojazd zostanie wpisany do ewidencji zabytków, na podstawie "białej karty". 

5. Oczywiście nasz klasyk musi przejść również badanie techniczne. Udajemy się do najbliższej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i tam... uzbrajamy się przede wszystkim w cierpliwość, gdyż wypełnianie wszystkich niezbędnych papierów może potrwać.

6. Rejestracja
Tu musimy posiadać:
1. Umowę kupna/sprzedaży, fakturę VAT lub dokument poświadczający darowiznę.
2. Karta pojazdu - jeśli ją posiadamy.
3. Dokument potwierdzające przegląd w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
4. VAT-25.
5. Wniosek o rejestrację pojazdu.
6. Dowód potwierdzający naszą tożsamość.
7. Dokument potwierdzający wpis do ewidencji pojazdów zabytkowych.
8. Opinię rzeczoznawcy.
9. Jeśli auto posiadało tablice rejestracyjne, to zabieramy je ze sobą, jeśli nie, to musimy napisać oświadczenie, że nie posiadamy ich.
10. Potwierdzenie opłat skarbowych.
11. W przypadku gdy nie posiadamy dowodu rejestracyjnego auta, to składamy stosowne oświadczenie.

Rejestracja samochodu jako zabytkowego jest procesem wymagającym, ale może dostarczyć nam kilku profitów. Można spotkać i takie opinie, że „żółte tablice” podnoszą prestiż i zwiększają cenę przypóźniejszej odsprzedaży auta.

Podobne wiadomości:

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Zaostrzenie kar za kradzież tablic...

Aktualności 2019-01-31

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes Klasy S – ceny w Polsce
Mercedes Klasy S – ceny w Polsce
Na początku września Mercedes-Benz zaprezentował nowe wcielenie swojej flagowej linii modelowej – Klasy S. Teraz poznaliśmy cennik modelu.